Ana Sayfa Gündem SARI TAKSİ SENDROMU

SARI TAKSİ SENDROMU

Sultanbeyli Battalgazi Mahallesinde bulunan Yediemin Otoparkı, trafikten men edilmiş sarı taksiden geçilmiyor. 2009 yılında Büyükşehir sınırlarına dahil olan Sultanbeyli’den yolcu aldıkları için trafik ekiplerince bağlanan onlarca sarı taksi, yediemin otoparkında bağlı şekilde yatıyor.

Giriş Tarihi: 10 Aralık 2012 Pazartesi 05:24
SARI TAKSİ SENDROMU
TAKSİLER BÜYÜKŞEHİR’E DÂHİL DEĞİL!

Sultanbeyli, 2009 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesine bağlanmış olmasına rağmen, Sultanbeyli’de hizmet veren kırmızı taksiler Büyükşehir yasasının haklarından yararlanamıyor. Sultanbeyli’de hizmet veren kırmızı taksiler, Sultanbeyli’den başka bir ilçeye yolcu götürebiliyor ancak, gittiği ilçeden Sultanbeyli’ye yolcu getiremiyor. Aynı durumun ters versiyonu sarı taksiler için de geçerli. Sultanbeyli’ye yolcu getiren sarı taksiler buradan başka bir ilçeye yolcu götüremiyor.

Bu kuralı delmeye çalışan veya kuraldan habersiz olarak Sultanbeyli’den yolcu almaya çalışan onlarca sarı taksi bağlanmış durumda. Sultanbeyli Battalgazi Mahallesinde bulunan Yediemin Otoparkı’na girmeyi başaran Gerçek Vizyon gazetesi, aylardır bağlı olan ticari taksileri görüntülemeyi başardı. Yaklaşık on sarı ticari taksi’ye Sultanbeyli’den yolcu aldığı için yüksek bedelli cezalar kesilmiş hem de araçlar bağlanmış durumda. Bu duruma hem Sultanbeyli’de bulunan taksiciler hem de Sultanbeyli dışında taksicilik yapan sarı taksi sahipleri isyan ediyor.ŞİLE ve SİLİVRİ’DE DE AYNI SORUN VAR

Benzer bir durum Şile ve Silivri tarafında da geçerli. Bu ilçeler de Sultanbeyli gibi aynı pozisyonda ve uygulama oralarda da geçerli.GEREKÇE: SULTANBEYLİ’DE TAKSİ KALMAZ!

Konuyla ilgili görüşlerine başvurduğumuz birçok taksici, uygulamanın yanlış olduğunu ve bu yanlışlığın ‘Sultanbeyli’de taksi kalmaz’ gerekçesi ile devam ettirildiğini dile getiriyorlar. Sınırların kaldırılması ve kırmızı renkli taksilerin sarıya bürünmesinden sonra Sultanbeyli halkına hizmet eden sarı taksilerin Sultanbeyli’yi terk edeceği ve başka ilçelere gideceğinden dolayı ‘ilçede taksi kalmaz’ gerekçesi ile bu uygulamanın devam ettirildiğini dile getiriyorlar.SARI TAKSİ SAHİBİ KENDİNİ YAKMAYA KALKMIŞTI!

Hatırlanacağı üzere Gerçek Vizyon Gazetemiz 29 Kasım 2012 tarihinde ‘Sultanbeyli, Afganistan mı?’ başlığı ile çıkmış ve Sultanbeyli’den yolcu aldı diye ceza yiyen ve kendini yakmak isteyen taksici isyanını manşetine taşımıştı. O manşetten sonra birçok taksici gazetemizi arayarak sıkıntılarına yer verdiğimiz için teşekkür etmişti. Hafızalarımızı tazelemek için 29 Kasım 2012 tarihinde gelişen haberi sizlere tekrardan sunmuş olalım.İŞTE O HABER….Sultanbeyli, Afganistan mı?Sultanbeyli İstanbul'dan ayrı bir devlet mi? İstanbul il sınırları içinde değil mi?

Sultanbeyli’den yolcu aldığı için aracı bağlanan Taksici kendini yakmak istediSultanbeyli’den yolcu aldığı için şoförüne ve kendisine kesilen yaklaşık 4 bin liralık cezaya tepki gösteren taksi sahibi ve şoförü minibüsün üzerine çıkarak kendilerini yakmak istedi.

Taksi şoförü Osman Yazıcı Sultanbeyli'nden yolcu aldıktan bir süre sonra polis tarafından durduruldu. Osman Yazıcı'yı araçtan indiren polis, iddiaya göre farklı bölgeden yolcu aldığı gerekçesiyle araç sahibine bin 900 lira şoförüne de bin 900 lira ceza keserek aracı trafikten 2.5 ay men etti. Olayı öğrenen ticari taksi sahibi Süleyman Sofuoğlu soluğu Ataşehir'de bulunan bir alışveriş merkezi önünde aldı.

Saat 20.30 sıralarından meydana gelen olayda Sofuoğlu ve Yazıcı bölgeye geldikleri 22 AN 234 plakalı minibüsün üzerine çıktı. Sofuoğlu eline aldığı benzin dolu bidonu kendisi ve aracının üzerine boşaltmaya başladı. Bu sırada Yazıcı da boş durmayarak üzerine benzin döktü. İki kafadar etrafındakileri kendilerini yakmakla tehdit ederken, ihbar üzerine olay yerine itfaiye ve çok sayıda polis ekibi sevk edildi.

Kısa sürede bölgeye gelen ekipler çevrede güvenlik önlemi alırken, Sofuoğlu aracın üzerinden basın mensuplarına seslendi. Aracın üzerinden konuşan Sofuoğlu, "Benin aracımı polis Sultanbeyli'nde çeviriyor. 2 milyar bana 2 milyar şoförüme ceza kesiliyor ve aracımı 60 gün bağlıyor. Bu Sultanbeyli İstanbul il sınırları içinde değil mi? İstanbul'dan ayrı bir devlet mi? Ben ticari taksi sahibiyim anlamıyorum. Sultanbeyli neresi? Afganistan mı? Ben burada yolcu nasıl alamıyorum?" dedi. Bu sırada Osman Yazıcı'nın bir anlık dalgınlığından yararlanan polis ekipleri şahsı aracın üzerinden apar topar çekti. Bir anda neye uğradığına şaşıran Yazıcı elindeki benzin bidonuyla yere düştü. Polise direnen Yazıcı gözaltına alındı. Bir süre sonra üzerine döktüğü benzin nedeniyle vücudunun yandığını haykıran Sofuoğlu'nun imdadına ise çevredeki vatandaşlar yetişti. Vatandaşlar araç sahibine damacanayla su taşırken, aldığı haber üzerine olay yerine gelen bir yakını Sofuoğlu'nu eyleminden vazgeçirmeye çalıştı. Uzun süre dil döken yakının ikna çabası üzerine Sofuoğlu aracın üzerinden inerek eylemine son verdi.

Ambulansa alınan şahıs tedavisinin ardından şoförüyle birlikte gözaltına alınırken, olası yangın tehlikesine karşı benzin dökülen minibüsü yıkadı. Polis olayla ilgili soruşturma başlattı.

Bilindiği üzere önceleri metropol dışı bir ilçe olan Sultanbeyli’ye ait taksiler kırmızı renkli ve sadece Sultanbeyli’den yolcu alabiliyor. Sarı renkli İstanbul taksileri ise Sultanbeyli’ye yolcu getirebiliyor fakat Sultanbeyli’den yolcu almaları yasak.
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık