Ana Sayfa Sultanbeyli SALMAN REİS SULTANBEYLİ'DE ANILACAK

SALMAN REİS SULTANBEYLİ'DE ANILACAK

Kutsal toprakları korumuştu

Giriş Tarihi: 24 Mart 2011 Perşembe 14:00
SALMAN REİS SULTANBEYLİ'DE ANILACAK


Sultanbeyli Belediyesi Kültür ve Sosyal işler Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Kutsal Toprakların Büyük Koruyucusu Selman Reis” programı 29 Mart 2011 günü Sultanbeylide...

Kutsal Toprakların Büyük Koruyucusu Selman Reis Ünlü Türk Denizcisi Selman Reis Ölümünün 482. Yılında Sultanbeyli’de anılıyor. Sultanbeyli Belediyesi Kültür ve Sosyal işler Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Kutsal Toprakların Büyük Koruyucusu Selman Reis” programı 29 Mart 2011 günü Sultanbeyli Kültür Merkezinde gerçekleştirilecek.

16. yüzyıl Osmanlı denizcilerinden Selman Reis, Portekizlilerin Kızıldeniz’de Müslümanlara zarar vermeye başlaması üzerine Mısır ve Arabistan yarımadasının sahibi olan Memluk Devleti’nin Osmanlı’dan Portekiz gemilerine karşı mücadelede destek istemesi üzerine Sultan İkinci Bayezid Han tarafından, Portekizlilerin zararına mâni olmak için, teknik ve stratejik malzemeyle birlikte Mısır’a Memluk Devleti’nin emrine gönderildi.

Selman Reis, Kızıldeniz girişinde, en büyük ülküleri mukaddes toprakları ele geçirmek ve Kâbe’yi yıkmak olan Portekizlilere yönelik destansı mücadele vermiş, kutsal toprakların korunmasına büyük katkı sağlamıştır. Büyük Türk Denizcisi Selman Reis'in hayatı ve fedakarane çalışmaları Prof. Dr. İdris Bostan ve Dr. Yusuf Aydın’ın anlatımı ile ölümünün 482. Yılında Sultanbeyli Belediyesi tarafından düzenlenen bir programla anılıyor. Programda Osmanlı Savaş gemileri hakkında bilgi verilecek olup, Osmanlı deniz gücünü oluşturan gemiler slayt ile konuklara sunulacaktır. Ayrıca Türk denizciliği ile ilgili Sayın İdris Bostan Hocanın kitaplarından oluşan bir kitap sergisi ve Osmanlı Savaş Gemileri sergisi program öncesi katılımcıların istifadesine sunulacaktır. Selman Reis Kimdir? On altıncı yüzyıl Osmanlı denizcisidir. Korsanlıktan yetişerek Osmanlı Devleti hizmetine girmiştir.  Venediklilere karşı yapılan Mora Seferine, meşhur denizci Kemâl Reis’in maiyetinde Bahriye Sancak Beyi olarak katılmıştır (1499-1500).

1498 yılında Ümit Burnundan dolaşarak Hindistana ulaşmanın mümkün olduğunu fark eden Portekizliler, Kızıldeniz ve Atlas Okyanusunda, Müslümanlara sıkıntı vermeye başlayınca Sultan İkinci Bayezid Han tarafından, Portekizlilerin zararına mâni olmak için, teknik ve stratejik malzemeyle birlikte Mısır’a Memluk Devleti emrine gönderildi. Mısır donanmasını, Osmanlı donanmasına benzer şekilde teşkilâtlandırdı. Basra Körfezi ve Kızıldeniz girişlerindeki stratejik noktaları zaptederek, Hindistan- Ortadoğu ticâret yolunu ele geçirmeye çalışan Portekizlilere karşı mücâdele etti. Gurab adıyla bilinen 50 çektiriden müteşekkil bir Mısır-Memlûk filosuyla çıktığı sefer, Yemende ortaya çıkan isyân sebebiyle netîcesiz kaldı. Mısır’ı fetheden Yavuz Sultan Selim Hanın emri üzerine, eli altında bulunan donanmayı Cidde’den Süveyş’e getirdi (1517).

Bir süre burada kalarak, Süveyş Tersânesi’ni genişletti. Sonra, Haliç Tersânesi’nin genişletilmesiyle vazifelendirildi (1518) ise de, Kânûnî başa geçince, Hind kaptanlığı unvânı ile, doğrudan doğruya Dîvân-ı hümâyuna bağlı olarak Süveyş’teki Osmanlı filosunun başına tâyin edildi. Bir taraftan Süveyş Tersânesini tanzim ederken, diğer taraftan Portekizlilere karşı mücâdeleye devâm etti. Mısıra gelen Makbul İbrâhim Paşa’yla bizzat görüşerek, kendi adıyla anılan lâyihâsını sundu. Lâyihâda; Portekizlilerin elinde bulunan limanların durumunu, Hint deniz yolunun Osmanlı ticâretine sağlayacağı faydaları anlattı. İbrâhim Paşa’nın emriyle Süveyş Kaptanlığını kurdu (1525). Süveyşte inşâ ettiği kırk beş parçadan müteşekkil donanmasıyla, Hint Okyanusuna doğru yola çıktı. Adeni aldı. Fakat ömrü Hind sularında dolaşmaya yetmeyip, gemisinde vefât etti (1529).

Program İsmi: Kutsal Toprakların Büyük Koruyucusu Selman Reis

Konuklar: Prof. Dr. İdris Bostan-Dr. Yusuf Alperen Aydın

Yer: Sultanbeyli Kültür Merkezi  Tarih: 29 Mart 2011 Salı  Saat:18.30YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü TKGM 173. Yaşını kutluyor.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü TKGM 173. Yaşını kutluyor.

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık