Ana Sayfa Gündem Sadakataşı’ndan Suriye için acil yardım çağrısı!

Sadakataşı’ndan Suriye için acil yardım çağrısı!

Evrensel dostluk ve kardeşlik bilinciyle Tüm Türkiye’de ve Dünya’da mazlum ve mağdur insanların yardımına koşan İstanbul Anadolu Yakası merkezli Sadakataşı Derneği, Yaşanan son katliamlar sonrası Suriye için acil yardım çağrısı yaptı. Derneğin açıklaması şöyle;

Giriş Tarihi: 16 Mayıs 2013 Perşembe 10:36
Sadakataşı’ndan Suriye için acil yardım çağrısı!
Gün geçmiyor ki, Suriye’den yeni bir katliam haberi gelmesin.  Bizler  “Sessiz  mi kaldık?” diye düşünüp dururken, Banyas’tan gelen   zulüm görüntüleri ile kanımız dondu. Aldığımız nefes haram, ettiğimiz şükürlere  yazık  oldu.  Bir müslümanın dünyanın en uzak noktasında dahi olsa zulme uğrayana yardım etme yükümlülüğü varken, yanı başımızdaki din kardeşlerimizin çığlıkları karşısında  sessiz kalması  nasıl olur?

Tartus’un Banyas ilçesine bağlı Beyda kasabasına giren Esed güçleri, çoğunluğu kadın ve çocuk olan 700 kişiyi katletti. Üstelik  bütün dünyada Devlet televizyonundan canlı olarak  yayınlandı bu  katliam. Sokaklar  insan cesetleri ile doldu, hayatta kalanlar  ormanlık alanlara doğru göçe  zorlandılar. Bugün  Banyas’taki katliamda sokaklarda yatan ceset görüntüleri, Bosna’nın Srebrenitsa şehrindeki katliam sahnelerini hatırlatıyor.

Değerli Kardeşlerimiz,

Yirmi birinci yüzyıl gözlerimizin önünde yeni bir acıyı daha  tarihine ekledi.  Hocalı, Bosna, Filistin derken, dünyanın gözleri önünde, maalesef  bütün Müslüman dünyasının  gözleri önünde büyük bir zulüm sahnelenmektedir.  Bugün bütün Mü’minler  “Arun Aleykum” diye bağıran Filistinli kızın çığlıklarını yeniden duymalıdır. Katledilen minik bedenleri unutup  kendi yavrularımızı şefkatle  kucaklamak,    kadınlar, analar   canlarından olurken   kutlama merasimleri  planlamak,  yan komşumuz gece gündüz göz yaşı dökerken gözlerimizi gaflet uykusuna kapatmak,   yardım çığlıkları  bütün televizyonlardan, internetten yankılanırken kulaklarımızı tıkamak “Müslümanım!” diyene  yakışır mı?  Bu  katliam karşısında   susarsak   bütün dünya ile birlikte bize de: Arun aleykum!  Arun aleykum.

Esed yönetimi kundaktaki bebekleri dahi hedef alarak  toplu bir katliama girişmiştir. Katliamdan kaçan Suriyeli masum siviller Humus-Kusayr yolu üzerinden Lübnan'ın kuzeyinden Vadi Akkar, batısından Beka bölgesindeki Arsal'a ulaşmaya çalışıyorlar. Yollarda yakalananların büyük bir kısmının akıbetinden haber alınamıyor.

Son bir hafta içerisinde 5 binin üzerinde yeni mülteci Lübnan'a ulaştı. Lübnan'ın dengelerinden ve Suriye olaylarına bakış açısından kaynaklanan sebeplerden dolayı zaten gerekli yardımı alamayan mülteciler sayının artmasıyla daha zor durumda kaldılar.

Sadakataşı Derneği olarak Lübnan’da yaptığımız çalışmalardan, yatak, battaniye, iç çamaşırı, gıda, su ve çadıra acil ihtiyaç olduğunu  tespit ettik.

Değerli Sadakataşı Dostları!

Gün, ellerimizi uzatma günüdür; beraber ağlama, ama  çığlıkları  en taşlaşmış kalplere  dahi  duvarları kırarak ulaştırma  günüdür.  Merhametin zerresi yüreklerinde kalmamışlara   dinimizin kudretini, birliğini, kardeşliğini gösterme günüdür. Zulmün her çeşidine karşı gelmiş  Sevgili Peygamberimize layık ümmet olma günüdür.  Suriyeli mülteciler için başlattığımız yardım kampanyasına katılımlarınızı,   dünyanın her yerindeki zulümlere karşı dualarınızı bekliyoruz.

 

"İyilik ve (Allah'ın yasaklarından) sakınma üzerinde yardımlaşın, günah ve düşmanlık üzerine yardımlaşmayın Allah'tan korkun; çünkü Allah'ın cezası çetindir " (Maide süresi 2)

"Bütün mü’minler kardeştir” (Hucurat Suresi / 10)

“Sizden biriniz, kendisi için arzu edip istediği şeyi, din kardeşi için de arzu edip istemedikçe, gerçek anlamda iman etmiş olmaz” (Buhârî, Îmân 7; Müslim, Îmân 71–72)

- “Müslüman, Müslümanın kardeşidir Ona zulmetmez, onu (düşmanına) teslim etmez Kim, (mümin) kardeşinin bir ihtiyacını giderirse Allah da onun bir ihtiyacını giderir” (Buharî, Mezâlim, 3; Müslim, Birr)

- “Kim Müslümanı bir sıkıntıdan kurtarırsa, bu sebeple Allah da onu kıyamet günü sıkıntılarının birinden kurtarır. Kim bir Müslümanı(n kusurunu) örterse, Allah da Kıyamet günü onu(n kusurunu) örter” (Buhârî, Mezâlim, 3; Müslim, Birr)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık