Ana Sayfa Gündem Sadakataşı İstanbul’daki Suriyeli mültecileri iftar sofrasında buluşturdu

Sadakataşı İstanbul’daki Suriyeli mültecileri iftar sofrasında buluşturdu

Sadakataşı Derneği Ramazan ayı çalışmaları kapsamında 25 ülkede ve Türkiye'de 15 ilde çalışmalarını sürdürüyor.

Giriş Tarihi: 2 Ağustos 2013 Cuma 04:31
Sadakataşı İstanbul’daki Suriyeli mültecileri iftar sofrasında buluşturdu
Üsküdar Belediyesi ve Alman merkezli WEFA Yardım Derneği işbirliğiyle İstanbul'da bulunan 450 Suriyeli mülteci çocuğa ve ailesine iftar programı organize eden dernek Suriyeli ailelere iftar yemeğinden sonra kumanya yardımında bulundu.

Üsküdar Gençlik Merkezi'nde düzenlenen iftar yemeğinde Suriyeli mülteci çocuklar ve aileleri dualarla oruçlarını açtı. Kuran-ı Kerim'in de okunduğu programda, mülteci çocuklar ve aileleri, yapılan misafirperverlikten dolayı mutlu olduklarını dile getirdi.

İftar programını düzenleyenlerden Sadakataşı Derneği Genel Başkanı Kemal Özdal, Suriye'de yaşanan olayların başladığı günden itibaren hem Suriye'nin içerisine hem de Lübnan, Ürdün ve Irak gibi ülkelerde Suriyeli mültecilerin bulunduğu kamplarda ve sınır bölgelerindeki illerde yardım organizasyonları düzenlediklerini söyledi. Ramazan ayı münasebetiyle ramazan kumanyaları, yetim çocuklara bayramlık hediyeler, iftar organizasyonları, dini eğitim seti dağıtımları ve kalıcı projeler kapsamında açılışlar olmak üzere birçok program organize ettiklerini belirten Özdal, “İstanbul'un hemen her semtinde barınan Suriyeli mülteciler var. Biz onlara hem kumanya hem de sağlık sorunları ve barınma ihtiyaçlarıyla ilgili yardımlarda bulunuyoruz. Ramazanın manevi atmosferine uygun şekilde kardeşlik dayanışması çerçevesinde onları göç ettirdikleri komşu ülkelerinde yabancılık çekmeden, buradaki kardeşleriyle birlikte kardeşlik havasını teneffüs etmelerini düşünerek, böyle bir iftar programı organize ettik. 450 kişiye hem iftar yemeği vereceğiz, hem de ardından ailelere kumanya dağıtımı gerçekleştireceğiz” diye konuştu.

Sadakataşı Derneği Mescid-i Aksa'nın avlusunda Müslümanların daha rahat ibadet edebilmesi için hayata geçirdiği gölgeliklerin altında Ramazan ayı sonuna kadar iftar programları düzenliyor. Türkiyeli hayırseverlerin bağışlarıyla Mescidi-i Aksa'da Müslümanlara iftar programları düzenleyen dernek bir iftar bedelini 15 TL olarak belirledi. Aynı zamanda 2989 SMS hattına IFTAR yazarak da 5 TL yardımda bulunabiliyor.

Derneğin bu Ramazan ayında özel bir hizmeti daha bulunuyor. Kendi ülkelerinde İslami eğitimlerini tamamlamada kaynak sıkıntısı yaşayan ülkelerde dini eğitim seti dağıtımları yapıyor. Kuran-ı Kerim , İlmihal ve Siyer-i Nebi'den oluşan dini bilgiler eğitim setlerinin dağıtımları Sri Lanka, Çad ve Kenya'da başladı. Dini bilgiler eğitim setleri 11 ülkede 11 bin adet olarak dağıtılmaya devam edecek. Setler ülkelerin kendi yerel dillerinde ve diyanet kurumlarından onaylı olarak üretiliyor ve dağıtılıyor.

Suriyeli Mülteciler iftarında bulunan WEFA (Uluslararası İnsani Yardım Organizasyonu) Yardım Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Adem Bakıcı, Almanya Köln merkezli yardım kuruluşu olduklarını belirterek, 66 ülkede çalıştıklarını söyledi. Bakıcı, “Suriyeli mültecileri unutamayız. Tabii onlara da yardım ulaştırmak zorundayız. Dernek olarak bağış şeklinde çalışıyoruz. Bugünkü kumanyalar da Almanya'daki bağışçılardan geldi. Türkiye'de de özellikle Suriyeli mülteciler için kumanyalar dağıtıyoruz. Türkiye'nin 10 ilinde dağıtım yaptık. Bugün de inşallah Suriyeli mültecililere dağıtım yapacağız. Üyelerimiz arasında Türklerin yanı sıra Alman ve Araplar da var” dedi.  İftara katılanlar arasında Üsküdar Belediye Başkan Yardımcısı Ali Rıza Şenbabaoğlu da yer aldı.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık