Ana Sayfa Gündem Plato AVM 21 Aralık Cuma günü açılıyor

Plato AVM 21 Aralık Cuma günü açılıyor

Sultanbeyli’nin prestij projelerinden Plato AVM 21 Aralık 2012 Cuma günü törenle açılıyor. 155 Milyon TL’ye mal olan ve 63.000 metrekare kapalı alandan oluşan projede, 20 bin metrekarenin üzerinde kiralanabilir alan ve yaklaşık 100 adet mağaza bulunuyor. Proje istihdam olarak yaklaşık 1000 kişiye iş imkanı sağlayacak.

Giriş Tarihi: 23 Aralık 2012 Pazar 04:05
Plato AVM 21 Aralık Cuma günü açılıyor
Plato AVM – Fuska AVM İşl. A.Ş. Y.K. Başkanı Ahmet Ayyıldız’a Plato AVM’nin kuruluş amacı, yatırım değerleri ve çalışma biçimi ile ilgili sorular sorduk. Ayyıldız, sorularımızı şu şekilde yanıtladı.

Plato AVM hakkında bilgi alabilir miyiz?

Ayyıldız: Plato AVM, İstanbul Anadolu Yakasının, son dönemde önemli çıkış yapan, Sultanbeyli ilçesinde yer alıyor. Sultanbeyli, bugüne kadar, başta ulaşım olmak üzere, çeşitli problemlerden dolayı İstanbul’un gelişme hızının gayet altında kalan bir bölgeydi. Öyle ki, Aydos Ormanı, Sultanbeyli’yi şehrin güney yakasından koparmış, hemen yanı başından geçen Tem Otoyolu’na rağmen Sultanbeyli, bir türlü ulaşılabilir olmamıştı. Geçtiğimiz yıla kadar Sultanbeyli’ye ancak Kurtköy veya Sancaktepe üzerinden 8 km’lik yanyol ile ulaşılabiliyordu. 400bin’e yaklaşan nüfusu olan devasa bir yerleşim yeri için bu durum haksızlıktı. Geçen yıl Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın açılışını yaptığı, Sultanbeyli Otoyol çıkışı, ilçeye adete yeniden can verdi ve derin bir nefes almasını sağladı. Otoyol çıkışının hemen ardından, ilçede büyük çaplı yatırımlar başladı. Biz de, Fuska Alışveriş Merkezi İşletmeleri A.Ş. olarak bir kaç yıldır projesi üzerinde çalıştığımız Plato AVM’nin startını verdik. Yatırımcı grubun çıkış yaptığı ve varlık gösterdiği asıl alan Sağlık Sektörü. İstanbul’un en köklü hastanelerinden biri olan ve yine yaklaşık 20 yıldır Sultanbeyli’de faaliyet göstermekte olan Saygı Hastanesi’nin kurucusu ve sahibi. Yani aslında Plato AVM Sultanbeyli için yerel kaynaklarla yapılan yine yerel bir yatırım. Plato AVM’nin yatırım bedeli yaklaşık 155 Milyon TL. 63.000 metrekare kapalı alandan oluşan projemizde, 20 bin metrekarenin üzerinde kiralanabilir alan ve yaklaşık 100 adet mağaza bulunuyor.

Kiralama ve danışmanlık hizmetlerini hangi kurum tarafından yürütülüyor? Konsept neye göre oluşturulacak? Marka karmasını belirlerken nelere dikkat ettiniz?

Ayyıldız: Kiralama ve danışmanlık hizmetlerimizi, daha önce bir çok başarılı projeye imza atan, Target Store yürütüyor. Konsepti ve marka karmasını belirlerken, Sultanbeyli’nin demografik yapısını ve ihtiyaçlarını göz önünde bulundurduk. Daha önce de bahsettiğim gibi Sultanbeyli, olması gerekenden daha geç gelişen bir yerleşim yeri. Anadolu yakasında şehir, batıdan doğuya doğru gelişti. Ataşehir’den sonra, Sultanbeyli’nin çıkış yapması gerekiyordu fakat otoyol çıkışının bir türlü yapılamaması, bu trendin Sultanbeyli’yi bypass ederek, Sabiha Gökçen havalimanının da etkisiyle Kurtköy’e sıçramasına sebep oldu. Bugün artık sıra Sultanbeyli’ye geldi, henüz sineması ve AVM’si olmayan Sultanbeyli, adeta İstanbul içinde bir Anadolu şehri gibi ve yatırım açısından hala son derece bakir. Biz yakın zamanda Sultanbeyli’de gayrimenkul değerlerinin yükseleceğini ve bu sayede alım gücünün de artacağını düşünüyoruz. Özellikle genç nüfusun son derece yoğun olduğu bölge, GSM operatörlerinin görüntülü konuşmayı lanse ettiğinde, en çok görüntülü konuşma yapılan, yerler arasında çıkmasıyla dikkat çekmişti. Özellikle, teknolojiye meraklı modayı ve trendleri yakından takip eden genç bir nüfus var. Yine anne ve çocuk alanı muazzam fırsatların olduğu bir segment. Biz marka karmasını yaparken, demografik özellikler kadar, bölge halkının ulusal ve uluslararası zincirlere ve bu standartlara, Sultanbeyli içinde erişebilmesine de özen gösteriyoruz. Bu yüzden AVM’mizde öncelik noname mağazalardan ziyade ulusal ve uluslararası zincirlerde.

AVM yatırımlarında Anadolu Yakası rekabete açık bir alan. Plato AVM hangi özellikleriyle sektöre renk katacak?

Ayyıldız: Plato AVM, bölgesinin ilk ve tek projesi. Özellikle anne ve çocuk dostu bir yapı düşünüyoruz. Otoparklardan, teras alanlara, tuvaletlerden, çocuk oyun mahallerine kadar tüm alanlarımızı anneler ve çocuklarının hayatlarını kolaylaştırmak üzere tasarlıyoruz. Ayrıca, projemiz Türkiye’de örneği olmayan kum formundaki eşsiz bir mimariye sahip. Yani kente bir yaşam alanı katarken aynı zamanda mimari estetiğe de son derece önem veriyoruz. Düz duvarları olan kapılı bir binadan ziyade kente değer katan eşsiz bir tasarımla öne çıkıyoruz.

Aynı zamanda sağlık sektöründe de faaliyet gösteriyorsunuz. Plato AVM dışında başka ticari yatırım planlarınız var mı? Hedefleriniz neler olacak?

Ayyıldız: Bizim kısa, orta ve uzun vadeli planlarımız var. Bunlar içinde ticari planlar olduğu gibi sosyal sorumluluk projeleri de var. Plato AVM’nin açılışından sonra, özellikle Sultanbeyli ilçesi içinde, okul, öğrenci yurdu, sağlık meslek lisesi, kreş vb. projelere ağırlık vermeyi hedefliyoruz. Bizim için belli bir noktadan sonra, doyurucu olan kazanılan paralar, elde edilen yüksek cirolar değil. Ne kazanırsak kazanalım, bütün çalışanlarımızla beraber yemekhanemizde ne yemek çıkarsa onu yiyoruz. Zaten belli bir yaştan sonra pek bir şey yemenize de izin vermiyorlar. Bizim esas gayemiz, daha çok insana istihdam sağlamak, daha çok gencin tahsil görebilmesine vesile olmak yani daha çok insanın mutluluğuna ortak olabilmek, ihtiyaçlarını giderebilmek. Bizim için esas doyurucu olan bu. Ticareti de bu yolda bir araç olarak görüyoruz. Bu yüzden, hem sağlık hem gayrimenkul sektöründe yeni yatırım planlarımız bu sosyal sorumluluk projeleri ile birlikte ilerleyecek. Plato AVM 700 ile 1000 kişiye ekmek kapısı olacak. Bunun mutluluğunu yaşamak, bizleri hayata bağlıyor. Sultanbeyli’ye ve bölgemize hayırlı olsun.
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık