Ana Sayfa Gündem PESİAD’dan Torba Yasa Semineri

PESİAD’dan Torba Yasa Semineri

Torba Yasası Kapsamında Sosyal Sigortalar kanunu çerçevesinde prim borçları ve gecikme faizlerinin yapılandırılması başvuru süresi ve izlenecek yol noktasında önemli bilgilerin paylaşıldığı bilgilendirme toplantımız SGK Pendik Merkez Müdürü Mehmet Kara’nın sunumuyla PESİAD Konferans Salonu'nda gerçekleşti

Giriş Tarihi: 10 Mart 2011 Perşembe 13:27
PESİAD’dan Torba Yasa SemineriTorba Yasası Kapsamında Sosyal Sigortalar kanunu çerçevesinde prim borçları ve gecikme faizlerinin yapılandırılması başvuru süresi ve izlenecek yol noktasında önemli bilgilerin paylaşıldığı bilgilendirme toplantımız SGK Pendik Merkez Müdürü Mehmet Kara’nın sunumuyla PESİAD Konferans Salonu'nda gerçekleşti

Kara “Bu toplantıyı sizlerle buluşmamıza vesile olan PESİAD ailesine ayrıca teşekkür etmek istiyorum. Bu toplantıyı özellikle ben talep ettim Çünkü Muhasebeciler olarak işverenleri doğrudan sizler yönlendiriyorsunuz. Sizler doğru şekilde yönlendirdiğinizde bizlerin işi çok daha kolaylaşıyor, dedi.

Kara “Yapılandırılmayla ilgili yoğun bir çalışma içerisindeyiz. Bu konuyla ilgili genelgemiz taslak olarak paylaşıldı. En kolay internet sitesinden ulaşabileceğini belirtti.

Genelgenin şu an için taslak metin olduğunu, gelen başvuruların alındığını ancak ekran girişinin şu an için yapılamadığını söyleyen Kara, Genelgemiz taslak olarak her ne kadar sizlerde bulunsa da resmi olarak yayınlanmadığı için bazı noktalarda eksiklik olabilir. Bu sebeple sizlerden gelecek geri dönüşümlerle bu eksiklikler resmileşmeden kapatılmış olacaktır. Dedi.

Yapılandırma kapsamına giren kurum alacaklarını, 30 Kasım 2010 tarihine kadar sigorta primleri, işsizlik sigorta primleri, sosyal güvenlik destek primi, emeklilik keseneği, damga vergisi, eğitime katkı payı, özel işlem vergisi, isteğe bağlı sigorta primleri, eksik işçilik üzerinden gösterilen sigorta primleri, idari para cezaları olacağını belirten Kara, kurum alacakları üzerinden alacaklarına uyguladığı TEFE/ÜFE aylık değişim oranları uygulanmak suretiyle ödenecek tutarın ödenmesi halinde bu alacaklara uygulanan gecikme cezası ve gecikme zammı gibi alacakların tamamından vazgeçileceğini söyledi. Kara, gecikme cezasının ilk üç ay %3, üzerine de yaklaşık %2 oranında eklenen gecikme zammını düşündüğümüzde Kurum alacaklarının büyük bir bölümünden vazgeçtiğini söyledi.

Katılımcıların SGK Pendik Merkez Müdürü Mehmet Kara’ya yönlendirdikleri sorularla seminer sona erdi.
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık