Ana Sayfa Gündem Pendik’te Marmaray’ı durduran höyük

Pendik’te Marmaray’ı durduran höyük

Pendik tren istasyonunda Marmaray projesi kapsamında yapılan çalışmalar sırasında ‘Temenye Höyüğü’ olarak bilinen arkeolojik kalıntılar yeniden gün yüzüne çıktı. Milattan önce 6 bin 400 yılına ait olduğu ifade edilen höyük nedeniyle Marmaray çalışmalarına ara verildi.

Giriş Tarihi: 18 Aralık 2012 Salı 05:12
Pendik’te Marmaray’ı durduran höyük
Marmaray Projesi kapsamında Pendik’te devam eden tren raylarının iyileştirilmesi çalışmaları Temenye Höyüğü’nün gün yüzüne çıkmasıyla durduruldu. 1908 yılında demiryolu inşaatı sırasında ortaya çıkan höyüğün kurtarılması için bu kez İstanbul Arkeoloji Müzeleri çalışmalarını sürdürüyor. Höyükte şimdiye kadar neolitik döneme ait kemik, taş ve pişmiş toprak eserler bulundu. Milattan önce 6 bin 400 tarihine ait olduğu belirtilen höyükte Bizans dönemine ait olduğu tahmin edilen bir de ‘su gideri’ bulundu. Höyüğün, Anadolu yakasının en eski yerleşim birimi olduğu ifade edildi.DAHA ÖNCE 3 KEZ KAZILMIŞTI

Pendik Temenye Höyüğü’nü kurtarma girişimleri, 1961, 1981 ve 1992 yıllarında da yapılmıştı. Ancak daha sonra yeni binaların inşa edilmesiyle höyük yeraltında kalmıştı. Yetkililer, Pendik – Gebze Hattı üzerinde 200 metrelik alanda devam eden çalışmaların SGK Hastanesi’nin altında da devam ettiği belirtti.

İstanbul Arkeoloji Müzesi yetkilileri, çalışmaların kısa sürede tamamlanacağını ifade ederek, zaman zaman gerçekleşen yağışların kazı hızını düşürdüğünü ifade ediyor.
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık