Ana Sayfa Gündem Öğüt’ten Kurna Köyü için soru önergesi

Öğüt’ten Kurna Köyü için soru önergesi

İstanbul Milletvekili Kadir Gökmen Öğüt, Kurna Köy ve çevresinin “Özel Proje Alanı” ilan edilmesi ile ilgili olarak TBMM’de bir soru önergesi verdi.

Giriş Tarihi: 24 Temmuz 2013 Çarşamba 07:25
Öğüt’ten Kurna Köyü için soru önergesi
İçişleri Bakanlığına verilen önerge şu şekilde;

İstanbul'un Pendik ilçesine bağlı Kurna Köy ile ilgili bazı basın yayın organlarında çeşitli haber ve iddialar yer aldığını, bu haberler doğrultusunda Pendik Belediyesi'nin Kurna Köy ve çevresini “Özel Proje Alanı” ilan edip etmediği ve bu konu etrafında gelişen soruları hazırladığım soru önergesiyle tarafınıza yöneltmiştim. Son olarak, yaklaşık 5 milyon metrekareye denk gelen  Kurnaköy ve çevresinin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile İBB arasında yapılan bir protokolle bir yıl önce özel proje ve kentsel dönüşüm alanı ilan edildiği bilgisi tarafıma ulaşmıştır.

Bu doğrultuda;

1) Kurnaköy ve çevresinin özel proje ve kentsel dönüşüm alanı ilan edilmesiyle baraj havzasında kalan yerler de imara açılacak mıdır?

2) Proje ve kentsel dönüşüm alanı ilan edilen alan içinde 2B arazileri, orman arazileri ve şahıs, hazine, İBB ve Pendik mülkiyetindeki araziler bulunduğu göz önüne alındığında projelendirme hangi kriterlere göre yapılacaktır?

3) Söz konusu bölgedeki orman arazileri ve şahıs arazileri hangi yasal dayanakla proje alanı içine dahil edilmiştir?

4) Özel Proje Alanı ilan edilen bölgenin ne kadarı 2B statüsündedir? Tapulu arazi var mıdır? Tapulu arazi varsa bu araziler için Pendik Belediyesi nasıl bir uygulama planlamaktadır?

5) Kurnaköy'ün yapılması planlanan 3. köprü ile TEM arasında kalan bölgenin merkezinde yer aldığı için ileride burasının demiryolu ve karayolu açısından aktarma merkezi olarak kullanılacağına yönelik çalışmalar ve yeni bir tren yolu hattı yapılacağı doğru mudur?

6) Bölgenin akciğerleri durumunda olan baraj bölgesinin imara açılması noktasında gerekli araştırma yapılmış mıdır; yapıldıysa hangi organlara danışılmış ve baraj bölgesinin yok edilmesiyle doğacak zarar hesaplanmış mıdır?

7) İstanbul'un en eski köylerinden olan Kurna Köy'de çoğu tarımla geçinen köylülerin mağduriyetinin giderilmesi için ne gibi çalışmalar yapılması planlanmaktadır?

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık