Ana Sayfa Gündem Milyonlarca liralık örtülü ödenek iddiası!

Milyonlarca liralık örtülü ödenek iddiası!

Hangi belediye başkanları milyonlarca liralık ‘örtülü ödenek’ oluşturdu?

Giriş Tarihi: 27 Kasım 2013 Çarşamba 07:39
Milyonlarca liralık örtülü ödenek iddiası!
Yerel seçimlere kısa bir süre kala, bazı belediye başkanlarının yerel seçimlerde kullanılmak için kendilerine “örtülü ödenek” oluşturdukları ortaya çıktı. Sayıştay, Anadolu Yakası’nda bir belediyede 1,5 milyon liralık örtülü ödenek tespit etti.

Sayıştay başkanlığının belediyelerde yaptığı incelemelerde şok tespitler… Taraf Gazetesi’nin Hüseyin Özay imzalı haberinde Sayıştay’ın bazı belediyelerin hesaplarında yaptıkları inceleme gündeme bomba gibi düştü. Taraf Gazetesi’nin haberinde şu ifadelere yer verildi:  Yerel seçimlere kısa bir süre kala, bazı belediye başkanlarının yerel seçimlerde kullanılmak için kendilerine ‘örtülü ödenek’ oluşturdukları ortaya çıktı. Sayıştay Başkanlığı’nın, bazı belediyelerin hesaplarında yaptıkları incelemede, İstanbul Anadolu Yakası’nda bulunan bir belediyede 1,5 milyon liralık örtülü ödenek gibi kullanılan hesap tespit edildi. Yapılan incelemede, söz konusu hesaptan yapılan harcamaların kaydının tutulmadığı belirlendi. Bunun üzerine inceleme genişletildi. Başka belediyelerde de buna benzer örtülü ödenek olup olmadığı araştırılıyor.

1.5 milyon TL özel hesap oluşturdu

Sayıştay Başkanlığı tarafından bu yıl çok az belediyenin hesaplarında denetim yapılması kararlaştırıldı. Bu karar doğrultusunda İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nın yanı sıra bazı ilçe belediyelerin hesapları da incelemeye alındı. Yapılan incelemeler sırasında İstanbul Anadolu Yakası’nda bir belediye başkanının, belediye kaynaklarını kullanarak kendisine bir nevi ‘örtülü ödenek’ oluşturduğu saptandı. İncelemede, belediye kaynakları kullanılarak, 1,5 milyon liralık özel bir hesap oluşturulduğu ve bu hesapla ilgili olarak başkanın birkaç kişiden oluşan yakın çalışma arkadaşlarına harcama yapma yetkisi verdiği belirlendi. Ve bu hesaptan yapılan harcamaların hiçbir kaydının tutulmadığı da yine inceleme sırasında ortaya çıktı.

Belediyelerin harcamaları mercek altına alınacak

Hesap hareketlerinden yola çıkarak yapılan inceleme sırasında tespit edilen örtülü ödenek skandalı Sayıştay denetçilerini şüphelendirdi. Ve yapılan inceleme sonucunda, hesabın ‘yerel seçimler için’ oluşturulduğuna yönelik bazı bulgulara ulaşıldı. Bu nedenle inceleme derinleştirildi. Ve söz konusu belediye ile ilgili inceleme halen devam ediyor. Bulgular ise 2013 yılı raporunda yer alacak. Sayıştay denetçileri, İstanbul Anadolu Yakası’nda ortaya çıkan örtülü ödenek skandalının diğer belediyelerde olabileceğini düşünerek denetim programına alınan belediyelerin hesaplarıyla ilgili incelemeyi bu yönüyle derinleştirdi. Yani bir anlamda, yerel seçimler öncesinde belediye kaynaklarının seçimlerde kullanılmaması için Sayıştay, harcamaları yakın markaja almış oldu. Sayıştay denetçileri, yerel yönetimlerinin özellikle 2014 yılının ilk üç aylık döneminde yapılacak harcamalarına özel olarak mercek altına alınması gerektiğini kaydettiler.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık