Ana Sayfa Gündem Milletvekili Özkes’ten Cami Tuvaletleri ücretsiz olsun önergesi

Milletvekili Özkes’ten Cami Tuvaletleri ücretsiz olsun önergesi

CHP İstanbul Milletvekili ve İhsan Özkes TBMM’de cami tuvaletleri için kanun tasarısı sundu. Özkes cami tuvaletlerinin ücretsiz olmasını ve bakım ve onarımların belediyeler tarafından yapılmasını öneriyor.

Giriş Tarihi: 6 Aralık 2013 Cuma 14:49
Milletvekili Özkes’ten Cami Tuvaletleri ücretsiz olsun önergesi
Özkes önergesinde şunları söylüyor;

Yüce dinimiz İslam’ın en büyük özelliklerinden birisi temizliktir. Peygamberimiz : "Temizlik imanın yarısıdır." buyurarak dinimizin temizliğe verdiği önemi belirtmiştir. Elbette bu temizlik hem kalp hem de beden temizliğini içinde barındırmaktadır. Beden temizliği ve insan sağlığı açısından da önemli olan tuvaletlerin bu noktada ücretsiz ve vatandaşların ihtiyacına temiz olarak sunulması gerekmektedir.

Camilerin Bakım Onarım Temizlik ve Çevre Tanzimi Yönetmeliği’ne göre, cami tuvaletlerinin bakım, onarım, temizlik, çevre tanzimi ve güvenlik konuları Kültür ve Turizm Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı, Vakıflar Genel Müdürlüğü, Türkiye Elektrik Kurumu Genel Müdürlüğü, valilikler ve belediyelere verilmiştir. Kamuoyuna yansıyan ve vatandaşların tepkisini çeken bazı cami tuvalet ve abdesthanelerin kirlilik ve güvenlik probleminin bu kadar çok kurum arasında bürokrasiye sıkıştırılması vatandaşlarımızın ve ibadet yapmak isteyen insanlarımızı sıkıntıya sokmaktadır.

Belediyeler vatandaşlarla en çok iletişimde olan kurumlar olma ve bürokrasiye takılmadan sıkıntıların ivedi bir şekilde çözebilme alanlarına sahip olma özelliklerinden dolayı cami tuvaletlerinin ve abdesthanelerinin temizlik, güvenlik ve onarım işlerinden yükümlü olmalıdırlar. Cami tuvaletlerinin birçoğunun paralı oluşu özellikle camilere ibadete giden vatandaşları mağdur edebilmektedir. Çünkü beş vakit olan namazın bazı vakitlerini camide cemaatle birlikte kılmak isteyen vatandaşlar her seferinde cami tuvaletlerine ücret ödemek zorunda kalmaktadır. Bu ücreti veremeyen bazı vatandaşların ibadetini yapamadan evine döndüğü bilinmektedir.

Cami tuvaletlerinin belediyelerin kontrolüne verilmesi hem vatandaşın istediği zamanlarda hizmet almasına hem de tuvaletlerin temiz olarak vatandaşın hizmetine sunulmasının önünü açacaktır. Sayıştay raporlarında, hazine arazileri üzerinde bulunan cami ve mescitlerin ticari ünitelerinin herhangi bir yasal mevzuata dayanmaksızın, Diyanet İşleri Başkanlığı’na devredilmiş ve bütçe konusunda zaten 13 bakanlığı aşan yapısı ile tartışma konusu olan Diyanetİşleri Başkanlığı’nın bir de ‘tuvalet işletmeciliği’ gibi bir imaja büründürülmesi, saygın bir camiaya sahip olan bu kurumun vizyonuna ters düşmektedir.

Cami tuvaletlerinin ücretsiz hale getirilip, temizlik işlerinin de bulundukları ilin belediye bütçesinden karşılanması, sosyal belediyecilik anlayışı ile temizliği temeline koymuş kültürel yapımızın amaçların uygun hizmet etmiş olmamızı sağlayacaktır.

 

Özkes’in 5393 sayılı belediye kanununda değişiklik yapılması için verdiği kanun teklifi şöyle.

MADDE 1-3/7/2005 tarihli ve 5393 sayılı Belediye Kanununa aşağıdaki ek madde eklenmiştir.

“EK MADDE 1- Toplumun ibadetine açılmış ve ücretsiz girilen cami ve mescitlerdeki abdesthane ve tuvaletler, temizlik, onarım, güvenlik ve bakım giderleri ibadethanenin bulunduğu ilin belediye bütçesinden karşılanır ve vatandaşa ücretsiz hizmet verir.”

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık