Ana Sayfa Gündem Mekke'nin fethi, insanlığın fethidir

Mekke'nin fethi, insanlığın fethidir

Mekke’nin fethi gecesinde konuşan Sultanbeyli AGD İlçe Başkanı Durmuş Can:

Giriş Tarihi: 6 Ocak 2013 Pazar 09:20
Mekke'nin fethi, insanlığın fethidir
Sultanbeyli Anadolu Gençlik Derneği, Mekke'nin fethinin 1381. yıl dönümünü kutladı. Anadolu Gençlik Derneği’nin geleneksel hale getirdiği Mekke'nin fethi kutlamaları, yaklaşık 2000 bin kişinin katılımı ile Atlas Kongre Salonunda yapıldı. Çok sayıda davetlinin katıldığı etkinlik Kuran-ı Kerim tilavetiyle başladı.

AGD'den Mekke'nin Fethi Kutlaması

AGD Binasından çıkan kalabalık grup Fatih Bulvarında meşaleler, pankartlar ve dövizler eşliğinde kortej yürüyüşü yaparak programın yapılacağı Atlas Düğün ve Kongre Salonuna geldi. Kuran-ı Kerim tilavetiyle başlayan program konuşmalar ve öğrencilerin hazırladıkları ilahi ve şiirlerle devam etti. Gecenin açılış konuşmasını yapan Sultanbeyli AGD İlçe Başkanı Durmuş Can, "Geleneksel hale getirdiğimiz Mekke'nin fethi programını Sultanbeyli’de gerçekleştiriyoruz. Temel gayesi insanlığa hizmet etmek olan Anadolu Gençlik Derneği, bu hedefini gerçekleştirmek için insanlık tarihi için önemli olan gün ve geceleri değerlendirmeyi kendisine bir vazife olarak görmüştür. İyinin, doğrunun, güzelin, faydalının ve adil olanın hakim olması için çalışırken, toplumumuzun talebi olan bu günleri de yad etmesi gerekiyor. İşte bu nedenle bu akşamı tüm vatan sathında Mekke'nin fethi programı icra ettik" dedi.

İslam rahmet ve merhamet medeniyetidir

“Mekke’nin Fethi Gecesi” programı hakkında konuşmasını şu sözlerle sürdüren Can: ‘Mekke şehirlerin anası, Mekke'nin fethi ise fetihlerin anasıdır. Bu fetih kendisinden sonraki fetihlerin anahtarı olmuştur. Kudüs'ün, Endülüs'ün, Anadolu'nun ve İstanbul'un fethi, Mekke Fethi'nin şuuru ve heyecanı ile gerçekleşmiştir. İslam rahmet ve merhamet medeniyetidir’ ifadelerini kullandı.

Mekke'nin fethi, insanlığın fethidir

Başta İslam Dünyası olmak üzere yeryüzünde yaşanan bütün zulümlerin son bulması için Mekke'nin fethi gibi gönüllerin fethine ihtiyaç vardır. Dünya ancak fethi mübin’in manasıyla ihya olabilir. İnsanlık bu fethin ruhuyla kan ve gözyaşından kurtulabilir. Bilindiği üzere Anadolu Gençlik Derneği olarak yıllardır, Türkiye’nin birçok ilinde ve ilçelerinde “Mekke’nin Fethi Gecesi” programları düzenliyoruz. Geleneksel olarak gerçekleştirdiğimiz bu programlar aracılığıyla Mekke'nin fethedilişinin mana ve heyecanını tüm insanlarımıza aktarmak gayretindeyiz’ dedi. Durmuş Can sonrası söz alan konuşmacı İsmail Hünerlice, aile saadeti ve Mekke’nin fetih edilmesi ve sonrasında yaşanan güzellikleri anlattı.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık