Ana Sayfa Gündem Marmara Üniversitesi Maltepe’ye taşınıyor

Marmara Üniversitesi Maltepe’ye taşınıyor

Maltepe Yerleşkesine Doğru İlk Büyük Adım. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Maltepe’deki arazisinin Marmara Üniversitesine devri için protokol imzalandı.

Giriş Tarihi: 16 Mayıs 2013 Perşembe 10:30
Marmara Üniversitesi Maltepe’ye taşınıyor
Kendisi de Marmara Üniversitesi mezunu olan Milli Savunma Bakanı Dr.
İsmet Yılmaz ve Marmara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M. Zafer Gül’ün imzaladığı protokol ile Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ait Maltepe’deki arazinin üniversiteye devri gerçekleşecek.


Protokole göre çalışmalar Üniversite ile Türk Silahlı Kuvvetleri’nden üçer kişinin oluşturduğu bir komisyon aracılığıyla sürdürülecek. Protokolün imzalanması ile Üniversitenin bütün birimleriyle çağdaş bir yerleşkeye kavuşması yolunda en önemli adımlardan biri atılmış oldu.

 

Taşınma beraberinde neleri getirir?

Kadıköy Life’ın “taşınması gündemde” yönünde haberini kamuoyuna aktarmasının ardından, Marmara Üniversitesi Göztepe Kampüsü’nün Maltepe Üniversitesi’ne taşınacağı belirtildi. Aylardır öğrencilerin kafasında bir hayli karışıklığa neden olan taşınma çalışmalarının, büyük ölçüde kesinlik kazandığı öne sürüldü.

Göztepe ve çevresi için can damarı haline gelen Marmara Üniversitesi, binlerce öğrenci kitlesiyle esnafından emlak-kira sektörüne birçok alanda ekonomik girdi sağlıyordu. Kadıköy’ün, Marmara Üniversitesi’nin taşınmasından dolayı ekonomik olarak olumsuz etkileneceği konuşuluyor.

20-25 Bin Öğrenci Gidecek

Süreç ile birlikte Kadıköy’den Maltepe’ye 20-25 bin öğrenci kitlesi taşınacak. Öğrencilerin bir kısmının evlerini taşımasalar da, eğitim ve öğretim sürecinde Maltepe’de bulunacak olmaları nedeniyle Kadıköy’ün ciddi ticari kaybı olması bekleniyor.

153 Dönüm Arazi Ne Olacak?

Kampüsün taşınmasının ardından, 153 dönümlük yerleşkenin hangi amaçla kullanılacağı merak konusu oldu. Kadıköy’ün en değerli mahalleleri arasında yer alan devasa alanın satılacağı ise, son haftalarda ardı ardına gündeme gelmişti. Öğrencilerin taşınma ile etkileşimleri, sürecin eğitim kalitesine etkisi ve birçok ayrıntı ile ilgili gözler, önümüzdeki günlerde netlik kazanacak gelişmelere çevrildi. Haber: kadikoylife.com

 

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık