Ana Sayfa Gündem Kürtçe, Türkçe, Arapça ve Farsça dillerinde eğitim veren bölge imam hatip lisesi kurulsun!

Kürtçe, Türkçe, Arapça ve Farsça dillerinde eğitim veren bölge imam hatip lisesi kurulsun!

Numan Kurtulmuş’un Diyarbakır’da toplanan İmam Hatipliler Kurultayına mesajı; Kürtçe, Türkçe, Arapça ve Farsça dillerinde eğitim veren bölge imam hatip lisesi kurulsun!

Giriş Tarihi: 22 Aralık 2011 Perşembe 12:03
Kürtçe, Türkçe, Arapça ve Farsça dillerinde eğitim veren bölge imam hatip lisesi kurulsun!
ÖNDER tarafından her yıl organize edilen İmam Hatipliler Kurultayı’nın 7.si bu sene Diyarbakır’da toplandı. HAS Parti Genel Başkanı Kurtulmuş, kurultaya gönderdiği mesajda, Kürtçe, Türkçe, Arapça ve Farsça olmak üzere dört dilde eğitim veren bölge imam hatip lisesi kurulmasını teklif etti. Kurtulmuş “Eğitim dili Kürtçe, Türkçe, Arapça ve Farsça olan bölge İmam Hatip Lisesinden mezun olan genç beyinler, İslam dininin doğru şekilde öğretilmesinde, tanıtılmasında ve yaşanmasında daha ciddi bir fonksiyon üstlenecektir” dedi.

 

HAS Parti Genel Başkanı Kurtulmuş’un Diyarbakır’da toplanan İmam Hatipliler Kurultayında okunan mesajının tam metni;

“Önder Genel Başkanı Sayın Hüseyin KORKUT, İmam Hatipliler Kurultayının Sayın Divan Üyeleri, Kurultaya katılan değerli misafirler.

İmam Hatipliler Kurultayının eğitim camiamız için hayırlara vesile olmasını diliyorum. Kurultayın hazırlanmasında emeği geçen ÖNDER başta olmak üzere sivil toplum kuruluşlarımıza, İmam Hatip Liseleri mezunlar derneklerine, okul aile birliklerine ve okul yöneticilerine teşekkür ediyorum. Yurtdışı programım sebebiyle davetinize iştirak edemedim. Uluslararası Öğrenci Derneği WONDER’in ev sahipliğinde Avusturya’da eğitim görmekte olan gençlerimize seminerler vermek üzere 4 günlük bir Viyana seyahatimiz oldu. Bu vesileyle davetinize içten teşekkürlerimi iletirken kurultay katılımcılarını Allah’ın selamı, rahmeti ve bereketiyle selamlarım.

Kurultayın Diyarbakır’da yapılıyor olması, bugün orada yapılacak çalışmaları, alınacak kararları ve konuşmaları daha önemli hale getirmiştir. Ben de, İmam Hatipliler Kurultayının Diyarbakır’da yapılıyor olmasının amacına uygun olacak şekilde ve bugünün bereketini arttırabilmek ümidi ve niyazıyla bir teklifimi sizlerle paylaşmak istiyorum.

Teklifim şudur; İmam Hatip Liseleri; manevi dinamiklerimizin gelişmesi, medeniyet değerlerimizin yaygınlaşması, güzel ahlakın yaşanması konusunda tarihi görevler yerine getirmiştir. Bundan sonra da böyle olması gerekir. Ötekileştirmeye, dışlamaya, ayrımcılığa hizmet eden sözcüklerin konuşmalarda sıkça yer aldığı günleri yaşıyoruz.

Böyle bir ortamda; adalete dayalı bir kardeşliğin yeniden tesis edilmesine şiddetle ihtiyaç bulunmaktadır. İmam Hatip camiası adalete dayalı kardeşliğin yeniden inşası konusunda sorumluluk üstlenebilecek bir topluluktur. Bu konuda her birimiz; insani ve dini sorumluluğumuzu yeniden fark etmeli ve sonuna kadar çaba göstermeliyiz. Bu çabada ilim ve hikmet rehberimiz olmalıdır.

Bu söylediklerimin ruhuna uygun somut proje şudur; Kürtçe, Türkçe, Arapça ve Farsça olmak üzere dört dilde eğitim veren bir bölge imam hatip lisesi kurulmalıdır. Eğitim dili Kürtçe, Türkçe, Arapça ve Farsça olan bölge İmam Hatip Lisesinden mezun olan genç beyinler, İslam dininin doğru şekilde öğretilmesinde, tanıtılmasında ve yaşanmasında daha ciddi bir fonksiyon üstlenebilecektir. Sadece başlık olarak paylaştığım bu teklifin İmam Hatip ve Milli Eğitim camiasınca müzakere edilmesi bekliyorum.  

Bana sizleri selamlama imkânı veren değerli kurultay yöneticilerine teşekkür ederken, kurultayda bulunan siz misafirleri bir kez daha selamlarım. Allah’a emanet olun.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık