Ana Sayfa Sultanbeyli KÜLTÜR MERKEZİ BAKAN KATILIMIYLA AÇILIYOR

KÜLTÜR MERKEZİ BAKAN KATILIMIYLA AÇILIYOR

Muhsin Yazıcıoğlu Kültür Merkezi ile 25 bin kitaplı Aydos Kütüphanesi, Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Egemen Bağış’ın katılımı ve öncesinde Uğur Işılak konseri ile açılıyor.

Giriş Tarihi: 15 Nisan 2011 Cuma 09:18
KÜLTÜR MERKEZİ BAKAN KATILIMIYLA AÇILIYOR
2009 yılında vefat eden Muhsin Yazıcıoğlu’nun ismini taşıyan Kültür Merkezi, 16 Nisan günü açılıyor.

İçinde sinema, konferans, sergi salonları ve nikâh salonu bulunan Muhsin Yazıcıoğlu Kültür Merkezi ile 25 bin kitaplı Aydos Kütüphanesi’nin açılışını Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Egemen Bağış ile birlikte Sultanbeyli Belediye Başkanı Sayın Hüseyin Keskin yapacak. Halk oyunları gösterileriyle başlayacak olan açılış öncesi, sanatçı Uğur Işılak da bir konser verecek.

Bu büyük kompleksin açılışı, 16 Nisan Cumartesi günü, saat 15.00’de…
Adres: Battalgazi Mah. Kubbe Cad. NO: 8 Sultanbeyli
Telefon:  0216 564 13 00


SULTANBEYLİ MUHSİN YAZICIOĞLU KÜLTÜR MERKEZİ

Muhsin Yazıcıoğlu Kültür Merkezi toplam 10.805 metrekare alana sahip, nikâh ve düğün salonu, sergi salonu, kütüphane, çok amaçlı tiyatro ve konser salonu ile üç adet cep sinemasından oluşan bir kültür kompleksidir.

Kompleksin kültür merkezi bölümü, 4605 metrekare kapalı alandan oluşmaktadır. Sergi salonu 500 metrekare, 350 koltuklu ve 4 adet kulise sahip tiyatro salonu, 300 metrekare alanı kapsamaktadır. Fuaye alanı ise iki adet idari ofisten oluşmaktadır. 50 metrekarelik alanda 40 kişilik ve 30 metrekarelik alanda 20 kişilik olmak üzere iki adet çok amaçlı sınıf bulunan komplekste, 170, 160 ve 150 kişilik olmak üzere 3 adet cep sineması vardır.

AYDOS KÜTÜPHANESİ

Aydos Kütüphanesi, 300 metrekarelik kütüphane salonu, 40 metrekarelik dijital kütüphane salonu ve 100 metrekarelik 2 adet çalışma sınıfından oluşmakta, aynı zamanda bilgi evi olarak kullanılmaktadır.

Toplam 18 bin basılı, 7 bin dijital kitaptan oluşan kütüphanemiz, çocuk kitapları, müracaat kitapları, genel kitaplar, Atatürk kitapları, test kitapları ve İstanbul kitapları olmak üzere altı bölümden oluşmaktadır. Kitaplar Dewey Onlu Sınıflandırma Sistemi’ne göre düzenlenmiş olup renklendirme yoluyla sınıflandırılmıştır. Kütüphanemizdeki tüm kitaplarda RFID manyetik bantlar mevcuttur. Güvenlik, sayım ve arama işlemleri RFID bantları ve el terminali aracılığı ile hızlı bir şekilde yapılabilmektedir.
 
Kütüphanemizden yararlanmak isteyenler için üyelik sistemimiz mevcuttur. Üyelerimiz çocuk kitapları ve genel kitaplar bölümlerinden 15 gün süre ile istedikleri bir kitabı ödünç alabilmektedir. Kütüphane içinde ders çalışmak ya da kitap okumak için herhangi bir üyelik gerekmemektedir.


AYDOS KALESİ

Sultanbeyli’nin tarihi çok eski dönemlere kadar uzanmaktadır. Roma ve Bizans imparatorluğu döneminde, Üsküdar’dan Gebze’ye kadar olan bölgenin Tekfurluk yani mülki idare merkezi olmuştur. Bugün Sultanbeyli ilçesinin sınırları içerisinde bulunan, tarihi Aydos Kenti ve Kalesi’yle, Sultanbeyli ovası civarındaki yerleşim yerlerinin de dahil olduğu coğrafi bölge, antik çağ ve sonrasında, kavimler yolu üzerinde önemli bir ara istasyon durumundaydı. Stratejik konumu nedeniyle, ortaçağda ve sonrasında uzun bir süre merkez olma niteliğini koruyacaktı. Asya-Anadolu tarafıyla, İstanbul-Avrupa arasındaki ana ulaşım yolu (bugünkü Fatih Bulvarı yani tarihi Bağdat Caddesi) bu bölgeden geçtiğinden, bütün askeri ve sivil ulaşım açısından büyük önem taşımaktaydı. İstanbul ile Anadolu’nun bağlantı yolu üzerinde olması sebebiyle fetihten önce İstanbul’a sefer düzenleyen Türk orduları tarafından öncelikle fethedilmesi gereken bir anahtar konumundaydı. Diğer taraftan Anadolu yönünden savaşa hazırlanan Bizans ordusu bölgede toplanıp konaklıyordu. Bu özelliği fetihten sonra Osmanlı ordusu tarafından kullanılmaya devam etmiştir.

Sultanbeyli 1328 (H. 728) yılında Orhan Gazinin emriyle, Akça Koca, Konur Alp ve Abdurrahman Gazi komutasındaki Osmanlı ordusu tarafından fethedilmiştir. Bu fetih, tekfur kızının kaleyi teslim etmesi nedeniyle kolaylıkla gerçekleşmiş ve bu hadise erken dönem Osmanlı fütuhatı içerisinde müstesna bir yer teşkil etmiştir. Kale tekfurunun kızı, kale kuşatıldığı günlerde, rüyasında önce İslam peygamberini görme lütfuna erişir. Sonra rüyasında kendisini düştüğü kuyudan kurtaran insanın, Osmanlı akıncılarının başındaki kişi olduğunu fark edince gerçeği kavrar ve onlara bir mektup yazarak kalenin çatışmasız teslimine yardımcı olur. Fetihten sonra da rüyada görmüş olduğu Osmanlı akıncı beyi Gazi Rahman (Abdurrahman Gazi) ile evlenerek Osmanlıların genişleme alanındaki diğer etnik unsurlarla sıhriyet hısımlığı kurmakta gösterdikleri hoşgörülü yaklaşımın bir numunesini göstermiş olacaktır. Bu evlilik gerek Türklerin, gerekse Rumların hafızalarında uzun zaman silinmeyen izler bırakmıştır.

Bu hadisenin hatıra ve izlerini taşıyan Aydos Kalesi'nin kalıntıları hala mevcuttur. Son zamanlarda kalede yapılan restorasyon çalışmaları neticesinde, büyük bir bölümü toprak altında kalan kale, ortaya çıkarılmaya başlanmıştır. Çalışmalar devam etmektedir.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü TKGM 173. Yaşını kutluyor.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü TKGM 173. Yaşını kutluyor.

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık