Ana Sayfa Gündem Kimse Yok Mu’dan Sudan’ 4 Okul

Kimse Yok Mu’dan Sudan’ 4 Okul

Geçtiğimiz günlerde Güney Darfur Eyaleti Başkenti Niyala’da Kimse Yok Mu Eğitim ve Kültür Kompleksi temel atma töreni düzenlendi. Törene Darfur Eyalet Valisi Dr Abdulhamit Musa Kaşa, T.C. Sudan Büyükelçiliği Konsolosu Yusuf Kenan Küçük, Kimse Yok Mu Derneği Genel Başkanı Mehmet Özkara, Türk işadamları ve çok sayıda Sudanlı katıldı. Kimse Yok Mu Eğitim ve Kültür Kompleksi’nin içinde Emine Anne Kız İlköğretim okulu, Emine Anne Kız Koleji, Emine Anne Erkek İlköğretim okulu ve Emine Anne Erkek Koleji yer alıyor.

Giriş Tarihi: 4 Mayıs 2011 Çarşamba 13:53
Kimse Yok Mu’dan Sudan’ 4 Okul
“TÜRKİYE’YE MİNNETTARIZ”

Törende konuşan Darfur Eyalet Valisi Dr Abdulhamit Musa Kaşa: “Bu Sudandaki örnek bir projedir. Kültür kompleksinin örnek okullar projesinin temelini atmış bulunmaktayız. İki ülke dostluğu adına dev bir adımdır. Ayrıca buraya Türkiye 50 milyon dolarlık hastane yapacak. Kimse Yok Mu Darfur’da 7 binden fazla göz ameliyatı yaptı. Su kuyuları açtı. Eğitim kompleksi yapıyor ve Örnek Orhaniye kasabası kuruyor. Bu projeler, Darfur’un istikrarına katkı sağlayan çok önemli sosyal projelerdir. Darfur’un güvenlik ve istikbali adına yapılan bu projeler için Türkiye’ye minnettarız” dedi.

 

OKULLAR DOSTLUK VE KARDEŞLİĞİN SİMGESİ

Törende okulların iki ülke arasında dostluk ve kardeşliğin simgesi olacağını vurgulayan T.C. Sudan Büyükelçiliği Konsolosu Yusuf Kenan Küçük: Bu okullar Türkiye ile Sudan arasında dostluğun, kardeşliğin simgesidir. Bu okulların dünyanın diğer bölgelerinde olduğu gibi bir barış, sevgi ve diyalog yuvası olacağına inanıyorum. Türkiye Hükümeti olarak biz her zaman Darfur’lu kardeşlerimizin yanında olacağız.

 

Mehmet Özkara; “Her Sudan’a gelişimizde Sudan halkı kollarını açarak bizi sevgiyle, muhabbetle bağrına bastı. Çok sıcak ve samimi karşıladı. İnşallah bu eğitim ve kültür kompleksi Türkiye ile Sudan arasında dostluk köprüsü olur.” dedi.

 

Darfurda açılacak olan Kimse Yok Mu Eğitim ve Kültür Kompleksi’nin sponsoru Tekmen Grup oldu. Tekmen Grup Yönetim Kurulu Başkanı Tahsin Tekoğlu'nun eşi Emine Tekoğlu konuyla ilgili; “Ömrümün en mutlu günü bugün. Çok şükür Rabbim bize bu mutluluğu yaşattı. Okullara, Peygamber Efendimiz’in (sas) annesi Amine Anne'den esinlenilerek 'Emine Anne Okulları’ ismini verdik. Bu okulları bir zincir haline getirmeyi düşünüyoruz” dedi.

 

SUDAN İÇİN BİR TUĞLA (5 TL) BAĞIŞLAYABİLİRSİNİZ

 

Kimse Yok Mu Sudan kampanyası için bir bağışta siz yapmak istiyorsanız bütün operatörlerden ‘sudan’ yazıp 5777'ye bir mesaj göndererek 5 TL bağışta bulunabilirsiniz. Kimse Yok Mu Derneği’nin düzenlediği katarakt kampanyası ile bir Sudanlı’nın gözlerini açtırmanın maliyeti 150 tl. Online bağış ve detaylı bilgi için:  www.kimseyokmu.org.tr adresinden geniş bilgi alınabilir. Bağışlar için 44 44 593 numaralı telefonlardan bilgi alabilirsiniz.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık