Ana Sayfa Gündem Kartal’da, 300 yıllık çam ağacı kökünden kesilerek katledildi

Kartal’da, 300 yıllık çam ağacı kökünden kesilerek katledildi

CHP’li Belediyenin olaya göz yummasına vatandaşlar ve meclis üyesi sert tepki gösterdi.

Giriş Tarihi: 21 Haziran 2013 Cuma 05:41
Kartal’da, 300 yıllık çam ağacı kökünden kesilerek katledildi
Kartal Belediyesi AKP’li Meclis üyesi Metin Bektaş “Gezi parkındaki ağaçlar için protesto yapan, Kartal’daki ağaç katliamına sessiz kalan Sosyal demokratlar nerde? Bu bir ağaç katliamıdır.

CHP, Gezi Parkı’nda iki tane ağaç yer değiştiriyor diye bunu siyasi malzeme yaparak yeri yerinden oynattı. Bu nasıl bir çevre belediyeciliği, bu nasıl bir zıt anlayış” dedi. Vatandaşların kendisini arayarak, olayı haber verdiğini, daha sonra kendisinin de olay yerine gittiğini söyleyen Bektaş, ağacın, Yakacık’ta Hasan Paşa İlk Öğretim Okulu’nun arkasında yapılmış bitmiş oturmaya hazır bir binaya 2-3 metre mesafede olduğunu, inşaat yapılırken ağaçla ilgili hiç bir işlem yapılmadığını, bittikten sonra kesilmesinin ise manidar olduğunu söyledi.

Belediye’nin bilgisi olmadan o ağaç kesilemez

Bektaş, sözlerini şöyle sürdürdü “Mahalledeki vatandaşlar, ağacın 300-350 yıllık olduğunu, kepçenin yarım saat bir saat uğraşmasına rağmen kökleri sökemediğini söylediler” dedi. Bunun bir ağaç katliamı olduğunu söyleyen Bektaş “Bu bir ağaç katliamıdır, Burada Belediyenin bilgisi olmadan o ağaç kesilemez. Çünkü o inşaat hafriyat anından bu ana kadar, belediyenin yetkili birimleri tarafından, yapı kontrolü tarafından, zabıta birimi tarafından, imar müdürlüğü tarafından eminim ki bu noktaya kadar takip edilmiş ve kontrol altında tutulmuştur” dedi. O ağacın orada olduğunu Belediye’nin bütün birimleri tarafından bilindiğini belirten Bektaş, “Vatandaş gündüz gözüyle her kesin huzurunda, bu ağacı keserken çok rahat bir tavırla “ belediye beni bu saate kadar yordu uğraştırdı, sonunda da gerekli izinleri aldık ağacı kestik” diyebiliyor. Belediyenin ne zamandan beri 300 yıllık fıstık çamı ağacını kesme yetkisi var. Bu nasıl bir çevre belediyeciliği, bu nasıl bir zıt anlayış” dedi.

Kartal Belediyesi, bu konuda iki yüzlülük yapıyor

Haziran ayında, Kartal’da bir çok çam ağacının kesildiğini belirten Bektaş, o zamanda, CHP’li bir Belediye Meclis üyesi, o çamların kesilmemesi için büyük mücadele vermişti, sizler basın olarak büyük mücadele verdiniz, Kaymakam bey büyük mücadele verdi. Ama o ağaçların da katledildiğini sizden duyuyorum. Demek ki, CHP’li Kartal Belediyesi, bu konuda riyakârlık yapıyor, iki yüzlülük yapıyor. Demek ki bunların derdi, çevrecilik değil, ağaç korumak değil, yeşili korumak değil puslu havada kendine av arayan kurtlar gibi, bu ortamdan kendilerine siyasi bir rant elde etmeye çalışmanın delilidir bu.

“Bektaş, vatandaş kendisine zabıtanın olay yerine gelerek, kesilen ağacın izinli olduğunu izin aldıklarını söylediğini belirterek  “Şunu söylemek istiyorum, bina bitmiş taşınmaya hazır, hafriyat aşamasından o zaman kadar inanıyorum ki, mıntıka mühendisinden zabıtaya kadar yüzlerce defa gitmişlerdir. O ağacın orada olduğu her kes tarafından bilinen bir şeydir. Müteahhit gündüz gözüyle orada kamyon resimleri, suç aletleri motorlar görülüyor. Meydanın ortasında böyle bir ağaçla hangi cesaretle kesiyor. Bu adam gerekli yerlerle görüşüp izin almazsa veya cesaret almasa, bu zamana kadar zaten hafriyat yaparken, takardı kepçeyi de verirdi. Bu zamana kadar beklediyse ben bunun arkasında “acaba” sorularım oluşuyor”

Gerekli yerlere başvuracağız

Konunun takipçisi olacaklarını belirten Bektaş “ Bu konuda, ilçe başkanlığımız kanalıyla ilgili makamlara gerekli girişimler yapılacaktır. Eğer burada gerçekten bir göz yumma varsa, bir art niyet varsa, adliye, orman işletmesi, Kaymakamlık, Valiliğe gerekli başvurular yapılacaktır.

Belediye açıklama yaptı

“Kartal Belediyesi, haklarında çıkan ağaç katliamı söylentilerine karşılık olarak yazılı basın açıklaması yayınladı. Yapılan açıklamayı aynen paylaşıyoruz: “Kartal’da, 300 yıllık çam ağacı kökünden kesilerek katledildiği” ifadesiyle yer alan haberde maksatlı olarak çarpıtma ve topluma yanlış bilgi verme amaçlandığı görülmüştür.  16 Haziran 2013 Pazar günü Kartal Belediyesi Zabıta Müdürlüğü’ne gelen telefon ihbarı üzerine ekipler, Kartal Yakacık Çarşı Mahallesi’nde 1 adet çam ağacının kesildiğini tespit etmiştir. Belediye tarafından herhangi bir resmi izin ve onay alınmadan gerçekleştirilen ağaç kesimi hakkında rapor düzenlenmiştir. Gerekli inceleme ve işlemlerin yapılması amacıyla Belediyemiz bünyesinde faaliyet gösteren Park ve Bahçeler Müdürlüğü konu hakkında bilgilendirilmiştir. Haberde yer aldığı şekliyle Kartal Belediyesi’nin olaya göz yumması” iddiasının asılsızdır. Yerel yönetim olarak söz konusu konuya ilişkin sorumluluğumuz, şikâyetin tarafımızca değerlendirilerek, sürecin takipçisi olmaktır. Türkiye’nin politik gündeminin gölgesinde yerel yönetim anlayışımıza yönelik suçlayıcı, damgalayıcı, saldırgan ve yalan habercilik anlayışını kınıyor, haberin sorumlularını basın etiğine uygun davranmaya davet ediyoruz.”

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık