Ana Sayfa Kartal Kartal’da Parklar Güneş Enerjisiyle Aydınlanıyor

Kartal’da Parklar Güneş Enerjisiyle Aydınlanıyor

Kartal Belediyesi ilçede bulunan parkları güneş enerjisi sistemiyle aydınlatmaya başladı.

Giriş Tarihi: 15 Ocak 2012 Pazar 10:39
Kartal’da Parklar Güneş Enerjisiyle Aydınlanıyor
Kartal Belediyesi 2012’ye parklarını güneş enerjisiyle aydınlatarak giriyor. Teknolojiyle birlikte tasarruf tedbirlerini de hayata geçiren Kartal Belediyesi, kalıcı bir projeyi daha Kartal’a kazandırarak Güneş enerjisini park aydınlatmalarında kullandı.  Kartal Belediyesi’nin pilot uygulama olarak sekiz parkta hayata geçirdiği projeyle parklar,  güneş enerjili aydınlatma sistemiyle aydınlanıyor.

Şebekeden beslenen elektrik direklerinin aksine fatura maliyeti olmayacak güneş enerjili aydınlatma sistemi, yatırım maliyeti haricinde masrafsız olarak faaliyet gösterecek. Ortalama 2 sene gibi bir süre zarfında maliyetini karşılayacak olan sistem daha sonra parkları sıfır maliyetle aydınlatacak.

Çalışma yöntemi çok basit olan sistem, güneş enerji panelleri sayesinde gün ışığından alınan enerjiyi aküde depolayarak;  hava karadığında otomatik olarak devreye girip, armatürlerin yanmasını sağlayacak. Sabah gün doğumuyla birlikte tekrar sönerek depolama işlemi yapacak olan sistem,  enerji tam olarak dolduğunda 3 gün tam zamanlı gün ışığına gereksinim olmadan parkları aydınlatabilecek. Çevreye hiçbir zararı olmayan sistem 12 volt ile çalıştığı için elektrik kaçağı ve çarpması gibi sorunlar da yaşanmayacak.

Şimdilik pilot uygulamanın yapıldığı sekiz park da uygulanan güneş enerjili aydınlatma sistemi önümüzdeki aylar itibariyle tüm parklar da hayata geçirilmesi planlanıyor.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık