Ana Sayfa Sultanbeyli Karayalçın; Kentler halkla dönüştürülmeli

Karayalçın; Kentler halkla dönüştürülmeli

CHP Sultanbeyli İlçe Başkanlığının düzenlediği “Kentsel Dönüşüm ve İmar Durumları” başlıklı panelde konuşan Ankara Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı ve CHP Parti Meclisi (PM) Üyesi Murat Karayalçın, kentlerde yapılan imar değişikliği, tapu, kentsel dönüşüm gibi konuların halkla birlikte kararlaştırılması gerektiğini söyledi.

Giriş Tarihi: 22 Ocak 2013 Salı 04:56
Karayalçın; Kentler halkla dönüştürülmeli
İstanbul'un imarsız en büyük ilçelerinden olan Sultanbeyli'de halkın gündeminde ilk madde olan imar ve tapu sorunu siyasi partiler tarafından da yakından takip ediliyor. 2011 seçimleri öncesi CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun basın toplantısı düzenleyerek 2-B konusundaki projelerini açıkladığı Sultanbeyli, imar ve tapu karmaşasındaki belirsizliğini koruyor. Halkın oturduğu evlerin büyük kısmının imarsız olduğu Sultanbeyli'de bir panel düzenleyen CHP İlçe Başkanlığı, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde (1989-1994) Türkiye'nin ilk kentsel dönüşümünü yapan Murat Karayalçın'ı konuk etti.

Panelde katılımcılara bilgi veren CHP Sultanbeyli İlçe Başkanı Muharrem Konuk, Sultanbeyli'de belediyenin kurulduğu 1989 yılından itibaren RP-FP-AK Parti çizgisi tarafından yönetildiğini belirterek, “Belediye yönetimleri insanlara hazine arazilerinin satılmasına, imarsız tapusuz mülk edinilmesine ön ayak oldu, hatta insanlardan bina parası, tapu başvuru parası gibi birçok adla paralar aldılar. Bu gün gelinen noktada aynı isimler, aynı kadrolar 24 yıldır yönettikleri ilçede imar sorununu, tapu sorununu çözmüyor, bir de halkı aldatmaya çalışıyorlar” dedi. “İlçe belediyesi, il belediyesi, merkezi hükümet ve hatta Cumhurbaşkanlığı bile AK Parti kadroları tarafından yönetiliyor” diyen CHP İlçe Başkanı Muharrem Konuk, “Sultanbeyli'nin imar durumunu bir gün de çözebilecek imkanlara sahip AKP, bu sorunu kronik hale getirip halkı oyalamaya çalışıyor” diyerek iktidara yüklendi.

“Amaçları rant paylaşmak”
AK Parti'nin 2-B, imar gibi konularda sorunu öteleyerek zaman kazanmaya çalıştığını ifade eden CHP Sultanbeyli İlçe Başkanı Mak. Müh. Muharrem Konuk, “AKP'nin amacı tapu meselesini 1 yıl sonrasına, yerel seçimlerin ötesine kadar oyalamak. Sonra halkı yıllardır oturdukları yerlerden çıkarıp buraları, (orman kenarı, doğal güzellik) gibi etiketlerle yandaş müteahhitlere  kendi çıkar çevrelerine peşkeş çekmek, rant paylaşmak istiyorlar. Bu halkı bunlara yem etmeyecek, Sultanbeylileri AKP'nin elinde evsiz bıraktırmayacağız” dedi.

“Kentsel dönüşümler halkla yapılır”
CHP İlçe Başkanlığı'nın panelinde kentsel dönüşüm konusundaki deneyimlerini paylaşan Ankara Büyükşehir eski Belediye Başkanı Murat Karayalçın, Türkiye'de henüz bu konu gündemde yokken 24 yıl evvel Ankara’da bunu başardıklarını söyledi. Dikmen Vadisi ve Portakal Çiçeği Vadisi'nde halkla birlikte kentsel dönüşüm yaptıklarını belirten CHP'li Murat Karayalçın, “Yerin sahibi halkla, yurttaşsa dönüşümü de imar durumunu da onlarla birlikte, onlara danışarak yapmalısınız” dedi. “Bir yerde halkın oturdukları yerden çıkarılması insan haklarına aykırıdır” diyen CHP'li Karayalçın, “Biz sosyal demokrat, sol belediyecilik anlayışı ile kentleri güzelleştirirken halkla birlikte bunu başardık. Siyasetin gereği de budur. Eğer Sultanbeyli'de imar sorunu varsa, bu ilçeyi onlarca yıldır yöneten aynı siyasi düşünce bu soruna çözüm bulmamışsa, bugün halkı öteleyerek, yok sayarak sorunu çözemezsiniz” dedi. 2-B ve hisseli alan ekseninde imar ve tapu konularının sadece Sultanbeyli'de yüz binlerce kişiyi etkilediğini söyleyen Murat Karayalçın, “Bu yerler olabildiğine uygun koşullarda hak sahiplerine verilmelidir. Kimse evinden çıkarılmadan konu çözülmeli, sonrasında da deprem gerçeği göz önünde tutularak kentsel dönüşüm tartışılmalıdır” dedi. Konunun merkezinde yurttaş olduğu için sorunun halkla birlikte çözülmesi gerektiğini söyleyen Karayalçın, “Biz Ankara'da bunu başardık, halkımıza güvenceli barınma olanakları sağladık. İstanbul'da bir deprem gerçeği var. Bu gerçek unutulmadan, sorun halkla birlikte, halka danışarak, kimse evinden çıkarılmadan çözülmeli” diye konuştu.

Panele katılan CHP İstanbul Milletvekili Dr. Kadir Gökmen Öğüt'te 2-B, imar ve kentsel dönüşüm konularının İstanbul için hayati önem taşıdığını, AKP iktidarının sorunun çözememek için yerel seçimlerin sonrasına kadar halkı oyalamaya çalıştığını söyledi.

CHP Sultanbeyli İlçe Başkanlığı'nın 2-B ve kentsel dönüşüm paneline, kendi bölgesinde de benzer sorunlar bulunan CHP Ümraniye İlçe Başkanı Nurkal Dedetaş ile bir ziyaret için İstanbul'da bulunan CHP Erzurum İspir İlçe Başkanı Şahin Aydın da katıldı.
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü TKGM 173. Yaşını kutluyor.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü TKGM 173. Yaşını kutluyor.

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık