Ana Sayfa Gündem İnsanın dünya görüşü, yaşadığı mekana yansımalıdır!

İnsanın dünya görüşü, yaşadığı mekana yansımalıdır!

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan aday adaylığına müracaat eden Sultanbeyli’li İş Adamı Kamuran Cihan Ödül, gazetemizde yayınlanan daha önceki röportajında, gençler belli odaklar doğrultusunda ön plana çıkartılıyor. Kırıp dökmeye yakıp yıkmaya yönelik çalışmalar oluyor maalesef. Gençlerimizin dikkatini çekmek, yapılanları kırıp dökmekle olmayacağını, bu işin siyasetle yapılabileceğini belirterek “Gençler de siyasette olmalı” demişti. Ödül bu röportajında ise gençlikle ilgili projelerini anlattı. İşte o röportaj.

Giriş Tarihi: 5 Aralık 2013 Perşembe 14:23
İnsanın dünya görüşü, yaşadığı mekana yansımalıdır!
KAMURAN BEY, DAHA ÖNCEKİ RÖPORTAJIMIZDA GENÇLİĞE DAİR PROJELERİNİZDEN BAHSETMİŞTİNİZ. GENÇLİK SİZCE NEDEN BU KADAR ÖNEMLİ?

Malumunuz Türkiye her daim genç nüfusuyla ön planda olan ve bununla övünen bir ülke durumunda. Biliyorsunuz ki, Sayın Başbakanımızda sürekli olarak bu gençliğin korunması ve desteklenmesini dile getiriyor. Fakat işin özüne inildiğinde, aslında gençlere yönelik ciddi çalışmaların henüz istenen düzeylerde olmadığı görülüyor. İşte bizde tam bu noktadan hareketle, artık geleceğimiz olan gençliğe yönelik ciddi ve kalıcı çözümler üretecek olan projelerin hayata geçmesini istiyoruz. Bu anlamda dönüştürücü olduğunu düşündüğümüz projeler geliştirerek bu alandaki boşluğu doldurmak adına siyaset yapmaya gönüllü olduk.

 

BU PROJELERİN HAYAT BULMASI ANLAMINDA GEÇTİĞİMİZ GÜNLERDE BAŞBAKAN DA DAHİL HEM MECLİSTE HEMDE AKPARTİ GENEL MERKEZİNDE ÜST DÜZEY GÖRÜŞMELER YAPTIĞINIZI BİLİYORUZ. BU GÖRÜŞMELER NE AŞAMADA ŞU AN İÇİN?

Evet, bu projelerin hayat bulması anlamında çok önemli görüşmeler yaptık. Ve Sayın Başbakanımızı da bu projelerden haberdar ettik. Fakat bu konuya gelmeden önce, ‘genelde yerel yönetimler’ özelde de ‘Belediyecilik babında hatırlatmak istediğim birkaç husus var ki, bu noktaların da dile getirilmesini oldukça önemli buluyorum.

 

ZATEN KONUMUZDA YEREL YÖNETİMLER YANİ BELEDİYE SEÇİMLERİ… BUYRUN

Aslında yerel yönetim dediğimiz durum, insani kavrayış biçiminin bir tezahürüdür. Yani insanın dünya görüşünün yaşadığı mekana yansımasıdır. Bizde biliyorsunuz, “Aslan yattığı yerden belli olur!..” diye bir özdeyiş vardır. Tam da bu mananın içinin doldurulmuş halidir belediyecilik anlayışı. Bakın, Sayın Başbakanımızda önemli bir belediyecidir. İstanbul’daki değişim ve dönüşümü herkesin malumudur. Ve hala, İstanbul’da gerçekleştirilen bir çok hizmet Sayın Başbakanımız zamanında projelendirilmiş ve hala onun nezdinde hayat bulan çalışmalardır.

 

MEVCUT BELEDİYELER YENİ HİZMETLER ÜRETEMİYOR MU DEMEK İSTİYORSUNUZ?

Hayır, bu anlatımı bu şekilde yorumlarsak yapılan hizmetlere haksızlık etmiş oluruz. Ama temel manada belediyecilik anlayışı, yenilikçi bir anlayışın ürünü olmalıdır. Yani klasik sorunlara klasik çözümler üreterek devam ederseniz siz ‘BELEDİYECİLİK’ değil ‘İDARECİLİK’ yapmış olursunuz. Ama o bölgenin insanlarının temel ihtiyaçlarını gözetip, o ihtiyaç ve hizmetlere yönelik çözümler üretme yoluna giderseniz işte o zaman gerçek bir belediyecilik yapmaya başlamış olursunuz. Öyle sanıyorum ki, Başbakanımızın da temel beklentisi bu yönde bir anlayıştan yanadır. En azından ben Partimizin yönetim kadrolarına projelerimi aktarmaya başladığım andan itibaren, bu yöndeki beklentilerini açık bir şekilde gördüm diyebilirim. Yani; yeni ve yenilikçi bir belediye yönetimi anlayışında olmalıdır belediye başkanlarımız.

 

“GENÇ BELEDİYE” PROJESİ TÜM TÜRKİYE’Yİ VE TÜM GENÇLERİ KAPSAYACAK

 

SİZİN PROJELERİNİZ NELERDİR. AKPARTİNİN ÜST YÖNETİMİNE AKTARDIĞINIZ VE HAYATA GEÇMESİNİ BEKLEDİĞİNİZ PROJELERİNİZ VAR MI?

 

Tabi ki var. Biz daha önce de belirttiğim gibi genç arkadaşlarımızla birlikte 600’e yakın proje hazırladık. Şu aşamada da bu projeleri geliştirme aşamasındayız. Çok yakında da şuan hazırlanmakta olan www.kamurancihanodul.com adresinden bunları paylaşmaya başlayacağız.

Ama çok önemli bulduğumuz ve Genel Merkezimizin Sosyal İşler, Yerel Yönetimler ve Gençlik Kolları Başkanlıkları ile paylaştığımız ve Türkiye gençliğinin yerel yönetimlere bakış açısını değiştireceğine inandığımız “GENÇ BELEDİYE” projemizden bahsetmek istiyorum. Ama öncelikle bu röportaj vesilesiyle, özellikle bu projemize destek veren Yerel Yönetimler Genel Başkan Yardımcısı ve Marmara Bölge Koordinatörümüz Sayın Hüseyin Bürge Başkanımıza teşekkür etmek istiyorum.

 

NEDİR BU “GENÇ BELEDİYE” PROJESİ?

Genç Belediye projesi, tüm gençlerin yerel yönetimlerde söz sahibi olmasını, belediyelerde temsil edilmesinin yolunu açmaya yönelik bir çalışmadır. Siyasi ve sosyal anlamda tüm gençlerin temsil edilmesini sağlamakla birlikte, onların projelerini, hayata bakış açılarını, beklentilerini, gençlik adına geleceğe dair atılması gereken adımlarını ve hatta protestolarını anlamaya ve aktarmaya yönelik bir yönetim biçimi oluşturmayı hedef gözetir.

 

GENÇLERİN GENİŞ BİR ŞEKİLDE BELEDİYE YÖNETİMİNE KATILMASI VAR GALİBA?

Aynen öyle. Gençliği bir bütün olarak ele almakla birlikte aslında yerel yönetimler anlayışının en küçük birimlerdeki gençliğe ulaşmasını da sağlamayı hedefliyor. Aslında yönetim biçimi oldukça önemli, bir il yada ilçe belediyesindeki en az bir başkan yardımcısının 25-39 yaş aralığında ‘genç’ olarak tabir edebileceğimiz bir kişiden oluşmasıdır. Ve bu başkan yardımcısının sadece gençlere yönelik çalışmaları yürütmesi, kendisine ait bir bütçesinin olması, projelerini değerlendirerek, hayata geçirilebilir olanlarını mevcut belediye başkanının da onayı alınarak hayata geçirmeyi sağlamasıdır. Bu sayede hem o il ya da ilçede ki gençler bir muhatap bulacaklar hem de mevcut gençlik potansiyeli en güzel şekilde değerlendirilmiş olacaklardır. Bu genç başkan yardımcısının görev süresi, çalışma biçimi ekibi, ilde bağlı olduğu kişi, aktif çalışma alanı gibi temel konular bu derin ve geniş kolları olan projenin temelini oluşturmakla birlikte burada yer darlığından dolayı yüzeysel olarak anlatabildim sadece. Aynı zamanda da bu projede yer alan genç kardeşlerimiz gelecekte yerel yönetimlerde oldukça bilgi ve deneyim kazanma şansı da yakalayacaklardır.

 

PEKİ, SİZCE GENÇLERE YÖNELİK ÇALIŞMALAR YETERSİZ Mİ?

Evet! Hem çok yetersiz hem de çok niteliksiz. Bugün gençliğe yönelik çalışma diye adlandırılan projelere baktığımızda binalardan müteşekkil bir anlayış göze çarpıyor. Bilmem kaç metre kare kültür merkezi bilmem kaç metre kare spor alanı vs. Aslında bu fiziki bakış açısının gençleri anlamaktan ne kadar uzak olduğunun da somut bir göstergesi aslında. Yani ruhu olmayan bir “gençlik” yönetim biçimi.   

Mesela Taksim Gezi ya da ODTÜ olaylarında bizim bahsettiğimiz manada bir gençlik yönetimi aktif olsaydı öyle inanıyorum ki, hem belediyenin hizmetleri daha iyi anlatılır hem de bu gençlerle iletişime geçmek daha kolay olurdu. Tüm o olaylarda eğer Başbakanımızın siyasi feraseti olmasaydı, belki de daha vahim sonuçlar doğabilirdi. Bu anlamda geleceğe yönelik muhakkak bu tarz bir anlayışın yani “GENÇ BELEDİYE” kadrolarının yerel yönetimlerimize katılmasını hayatiyet derecesinde önemli görüyorum.

Gençleri anlamaktan uzak ve gençlerin söz sahibi olmadığı bir belediyeciliği hiç sağlıklı bulmuyorum. Gerçek Vizyon ailesine de bu güzel söyleşi için teşekkür ediyorum.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık