Ana Sayfa Sultanbeyli İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Yalan Söylememeli

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Yalan Söylememeli

08.02.2011 Tarihinde memurlar.biz sitesinde ve gazetemizde Sultanbeyli eski İlçe Milli Eğitim Müdürü Hamit Çakır ile İlgili “Sultanbeyli’yi Mağdur Edip Gitmiş” Başlıklı Bir Haber Yayınlandı.

Giriş Tarihi: 22 Şubat 2011 Salı 08:16
İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Yalan Söylememeli

Söz konusu haberler de “Zorunlu hizmet kapsamında çıkarılan ilçede öğretmenlerin tepkisi ve Eğitim Bir Sen sendikasının faks eylemi gündeme oturmuştu. Okullara sorun giderildi manasında giden yazının tepkiyi yatıştırmak için yapılmış olacağı tahmin ediliyor. İlçenin sorunun çözüldüğüne ilişkin bilgi vermesi üzerine “Sultanbeyli Yeniden Zorunlu Hizmet Kapsamına Alındı” diye açıklama yapan Eğitim Bir Sen Sendikası Şubesinin yaşanan sorunun devam ettiğini gördüğü halde hala ses çıkarmamış olması ise anlaşılır gibi değil.” Şeklinde yapılan açıklama üzerine Eğitim Bir Sen İstanbul 4 No’lu Şube Sekreteri Melih Durmaz, konu ile ilgili bir basın açıklaması yaptı.


İşte Gazetemize Gönderilen Açıklama:

Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmenlerin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğini yayınlamış ve yeni yönetmeliğe göre Türkiye, 3 Hizmet Bölgesine ve 6 Hizmet Alanına ayrılmıştı. Hizmet Alanları 1,2 ve 3 olanlar zorunlu hizmet kapsamından çıkarılırken, Hizmet Alanı 4, 5 ve 6 olanlar ise zorunlu hizmet kapsamında sayılmıştı. İstanbul’da en fazla öğretmen ihtiyacının olduğu ve il içi tayinle en az tayin alan ilçesi olan Sultanbeyli ise, altı kişiden oluşan komisyonun hatası sonucunda Sultanbeyli ilçemizin hizmet puanı düşük gösterilmiş ve zorunlu hizmet kapsamından çıkarılmıştır.

Komisyonun oluşturulması sırasında ilk yanlışın ortaya çıktığını görmekteyiz. Çünkü komisyonu oluşturan beş okul müdürü de Türk Eğitim Sen üyesi ve bu sendikanın bölgede söz sahibi olan üyelerinden oluşturmaktadır. Komisyonun üyeleri, öğretmen açığının en fazla olduğu ve öğretmenlerin her türlü sıkıntılarla çalışıp, emek harcayarak ve bu emeklerinin karşılığında ödüllendirilmesi gerekirken, cezalandırılması misali İstanbul’un merkezi ilçeleri ile aynı hizmet puanına sahip olması ve zorunlu hizmet kapsamından çıkarılması skandalına imza atmışlardır. Sultanbeyli’nde çalışan eğitimciler bu noktada bir kez daha Eğitim Bir Sen’in eksikliğini hissetmişlerdir. Çünkü o komisyonda bir tane bile Eğitim Bir Sen’li bulunsaydı, bugün sorunlar yaşanmaz ve eğitimciler mağdur olmazdı.

Yaşanan skandal üzerine Sultanbeyli’nin zorunlu hizmet kapsamından çıkarılmasını ilk fark eden Eğitim Bir Sen olarak vakit geçirmeden tepki vermiş ve 17 Mayıs 2010 tarihinde Şube Başkanımız Ali Yalçın’ın “Hizmet puanları yeniden belirlensin” başlıklı basın açıklaması ile “Hizmet puanlarında çok ciddi adaletsizlikler var. Okulların hizmet puanları ve zorunlu hizmet alanı olup olmadıklarını belirleyen derecelendirmelerde Sultanbeyli’deki öğretmeni isyan ettirecek derecede mağduriyet söz konusu. Okul bazında derecelendirmenin ilk defa yapılıyor olmasından ve muadili ilçelerin yaptıkları derecelendirmenin diğerleri tarafından görülememesinden olsa gerek İstanbul’un en fazla öğretmen açığı bulunan ve il içi tayinde en fazla tayin veren İlçesi Sultanbeyli ve Sultanbeyli’de çalışan öğretmenler mağdur olmuşlardır” dedik.

Tepkilerimiz üzerine Sultanbeyli İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü 06.09.2010 tarihinde okullara gönderdiği yazı ile “Sultanbeyli’nin yeniden zorunlu hizmete alındığını” bildirdi.

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün Sultanbeyli’nin yeniden zorunlu hizmet kapsamına alınmasına ilişkin yazısı üzerine Şube Başkanımız Sayın Ali Yalçın’ın yapmış olduğu açıklama ile “Amacımız kimseyi incitmek, yıpratmak ve demeçlerimizle dövmek değildi. Amacımız Sultanbeyli’ye eğitim açısından yapılabilecek en büyük yanlışın düzeltilmesini sağlamakla birlikte Sultanbeyli’de görev yapan ve görev yapmak için tercihte bulunacakların mağduriyetinin de önüne geçmekti. Maksat hasıl oldu. Tepkimiz üzerine harekete geçen ve sonuca katkıda bulunan herkese teşekkür ediyorum. Amacımız üzüm yemekti, bağcıyı dövmek değil” dedik.

Ancak ilçemizdeki okullardan sendikamızı arayan üyelerimiz, zorunlu hizmet kapsamına alınmanın doğru olmadığı ve mebbis üzerinde düzeltmeye ilişkin bir emarenin bulunmadığını belirttiler. Söz konusu durum üzerine Eğitim Bir Sen olarak 06.12.2010 tarih ve 310/264 sayılı yazımız ile konuya ilişkin düzenlemenin yapılıp yapılmadığını ve mebbis üzerinde yaşanan çelişkilerin ve düzeltme olmadı ise yaşanan sıkıntının nedenleri hakkında bilgi istedik. Söz konusu yazımıza ilişkin Sultanbeyli İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünce tarafımıza şu ana kadar herhangi bilgi intikal etmedi.

Görüldüğü üzere Eğitim Bir Sen olarak yaşanan tüm bu sıkıntılara sessiz kalmış değiliz. Gerek basın açıklamalarımızla gerekse İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne yazdığımız yazılarımız ile konunun takipçisiyiz ve Sultanbeyli de ki hizmet puanı ve zorunlu hizmet sorunu çözülene kadar konunun takipçisi olmaya devam edeceğiz.

Bu noktada söz konusu gazete ve internet haberlerinde de belirtildiği gibi Sultanbeyli İlçe Mili Eğitim Müdürlüğü’nü yalan bilgilerle eğitimcilerimizi kandırmaları nedeniyle “İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri Yalan Söylememeli” diyoruz. Çünkü İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri sorun üretme ve hataları sonucu oluşan sorunlardan kurtulmak için yalan söyleme makamı değil, sorunları çözme makamıdır.

Tüm yaşanan bu sıkıntıların kaynağı olan sorumluların, her ne kadar yaptıkları hatayı telafi etmese de Sultanbeyli’de çalışan eğitimcilerden özür dilemelerinin erdemli bir tavır olacağını dile getiriyoruz.

Melih DURMAZ

Eğitim Bir Sen İstanbul 4 no’lu Şube Şube Sekreteri

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü TKGM 173. Yaşını kutluyor.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü TKGM 173. Yaşını kutluyor.

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık