Ana Sayfa Sultanbeyli İHH’nın İyilikte Yarışan Sınıflar projesi Sultanbeyli’de de start aldı

İHH’nın İyilikte Yarışan Sınıflar projesi Sultanbeyli’de de start aldı

İHH İnsani Yardım Vakfı’nın yetimlere yönelik başlatmış olduğu “İyilikte yarışan sınıflar” kampanyası Sultanbeyli’de de start aldı. Milli Eğitim Bakanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığı’nın da destek verdiği kampanyanın tanıtım programı Salı akşamı Sultanbeyli Kültür Merkezinde yapılan toplantı ile tanıtıldı. Programa Sultanbeyli Kaymakamı İbrahim Özefe, Sultanbeyli Belediye Başkanı Hüseyin Keskin, İHH Genel Başkan Yardımcısı Murat Yılmaz, İlçe Milli Eğitim Müdürü Vefa Vedat Budak, İlçe Emniyet Müdürü Adem Öztürk de katıldı.

Giriş Tarihi: 11 Aralık 2013 Çarşamba 15:50
İHH’nın İyilikte Yarışan Sınıflar projesi Sultanbeyli’de de start aldı
İLÇE PROTOKOLÜ TAM KADRO TOPLANTIYA KATILDI

İHH’nın tüm Türkiye’yi kapsayan “İyilikte yarışan sınıflar” projesi il ve ilçelere hayat bulmaya devam ediyor. Projenin içeriğini tanıtmak için kolları sıvayan Sultanbeyli İHH Gönüllüleri ve Eğitim Bir- Sen, Salı akşamı Sultanbeyli Kültür Merkezinde programın tanıtımını yaptı. Tanıtım programına Sultanbeyli Kaymakamı İbrahim Özefe, Sultanbeyli Belediye Başkanı Hüseyin Keskin, İHH Genel Başkan Yardımcısı Murat Yılmaz, Sultanbeyli İlçe Milli Eğitim Müdürü Vefa Vedat Budak, Sultanbeyli İlçe Emniyet Müdürü Adem Öztürk, Eğitim Bir Sen 4 No’lu Şube Başkanı Talat Yavuz, Eğitim Bir Sen Sultanbeyli Şube Başkanı Murat Şit, okul müdürleri, öğretmenler, basın mensupları ve vatandaşlar katıldı.

GERÇEK, İHH 140 ÜLKEDE VE BÖLGEDE ÇALIŞIYOR

Programın açılış konuşmasını İHH Sultanbeyli gönüllülerinden Ömer Faruk Gerçek yaptı.    Gerçek, İHH gönüllülerinin 140 ülke ve bölgede 33500 yetim çocuğa sponsor olduğunu belirterek dünyadaki yetim sayısına bakıldığında ise bu rakamın çok az olduğunu ve daha çok çabalayarak ve gayret göstererek bu sayıyı artırmak gerektiğini belirtti.

Afrika ülkelerindeki yetim programı izlenimlerini de anlatan Gerçek, Afrika’daki Müslüman devlet yöneticilerinin Türkiye’ye ihtiyaç duyduklarını söylediğini belirtti ve İHH’nın yetim programlarındaki başarı ve hassasiyeti dile getirdi.

Sultanbeyli’deki İHH gönüllü çalışmalarına da değinen Gerçek, Sultanbeyli’nin İstanbul’un diğer ilçelerine nazaran daha duyarlı olduğunu ve sayıları yirmiyi bulan İHH gönüllülerinin bundan sonra bir çatı altında kurumsallaşarak daha verimli çalışmalar yapmak istediğini belirtti. Gerçek, gönüllüler içerisinde özellikle bayanların daha aktif çalıştığını söyledi.

GERÇEK; ÇANAKKALE’DE BİRÇOK SURİYELİ ŞEHİDİN MEZARI VAR!

Suriye’deki drama da değinen Gerçek, Suriye’li kardeşlerimiz ciddi travma yaşıyorlar. Onlara acilen ve sürekli yardım etmemiz gerekiyor. Toplumda Suriye ile ilgili bazı tereddütler var. Bu tereddüdü yaşayanlara Çanakkale’deki şehit mezarlarını örnek vererek, “Çanakkale’de mezar taşlarını incelediğinizde bir çok mezarda yaşları 18 ve 22 olan ve doğum memleketleri Halep, Şam, Hama, Humus gibi bu gün Suriye’de kalan şehirlerin isimlerini görürsünüz. Onların burada ne işleri vardı. “Bu gün bana yarın sana” diye bir tabir vardır. İnşallah başımıza bir tekrar bu gibi bir felaket gelmez ama, şayet gelirse onlar da bize yardıma gelir ve yardım ederdi. Suriye’deki zor durumda olan kardeşlerimize bir de bu pencereden bakalım” dedi.

Gerçek, Sultanbeyli İHH gönüllüleri olarak, önümüzdeki günlerde “İsraflarımızı İnfak Edelim” sloganıyla yeniden bir yardım kampanyası düzenleyeceklerini belirterek, tüm kurumları stk’ları ve Sultanbeyli halkını bu yardım kampanyasına destek olmaya çağırdı.

Gerçek, toplantının ana konusu olan “Her sınıfın bir yetim kardeşi var” kampanyasına destek veren Sultanbeyli Kaymakamlığına, Milli Eğitim Müdürlüğüne, Sultanbeyli Belediyesine ve Eğitim Bir Sen teşkilatına ve Sultanbeyli İHH gönüllülerine ayrıca teşekkür etti.

BUDAK: İHH ÖNEMLİ BİR PROJEYE İMZA ATTI

İHH Sultanbeyli Sorumlusu Ömer Faruk Gerçek’in konuşmasından sonra sahneye çıkan Ertuğrul Gazi Orta Okulu Öğrencileri Dilara Akkıllı ve Erencan Baloğlu yetimlerle ilgili hadisi şerifleri katılımcılar ile paylaştılar. Minik öğrenciler sonrası kürsüye çıkan İlçe Milli Eğitim Müdürü Vefa Vedat Budak, “İHH’nın Milli Eğitim Bakanlığı ve Diyanet Başkanlığı ile gerçekleştirmiş olduğu projenin anlamlı bir çalışma olduğunu, bu projenin Sultanbeyli’de hayat bulması için eğitim camiası olarak katkı sunacaklarını” ifade etti. Böylesi güzel bir çalışmaya imza atan ve emeği geçen herkese teşekkür eden Budak, kampanyanın Sultanbeyli’de hayat bulacağını ve yeni yetimlere ev sahipliği yapacağını sözlerine ekledi.

KESKİN, MİLLET OLARAK GİTTİĞİMİZ YERE ADALET GÖTÜRÜYORUZ

İlçe Milli Eğitim Müdürü Vefa Vedat Budak sonrası selamla konuşması için kürsüye çıkan Sultanbeyli Belediye Başkanı Hüseyin Keskin, İHH’nın Türkiye ve Dünya çapında yardım, hayır, hasenat konuları ile alakalı çok önemli organizasyonlara imza attığını belirterek şunları söyledi. “Son yıllarda Türkiye’nin birçok sivil toplum kuruluşu dünyanın değişik ülkelerine giderek Müslüman kardeşlerimizle kucaklaşıyor. Dünyanın değişik bölgesine ulaşan kardeşlerimiz o bölgelere sadece gıda ve giysi yardımı götürmüyor. Tıpkı Osmanlı’da olduğu gibi o bölgelere adalet ve şefkat götürüyorlar. Bizlerde Sultanbeyli Belediyesi olarak burada çeşitli faaliyetler gerçekleştiren İHH ve değişik sivil toplum kuruluşlarına destek olarak çalışmalarına katkıda bulunuyoruz. Arkadaşlarımız geçtiğimiz yıl Suriye’de yaşam mücadelesi veren kardeşlerimize yardım kampanyası düzenlemişti. Bizler de birçok birimimizi seferber ederek kampanyaya destek vermiştik. Sosyal Belediyecilik kapsamında İHH’nın tüm Türkiye’de başlatmış olduğu yetim kampanyasına da belediye olarak destek olmaya çalışacağız” dedi. Keskin ayrıca yardım kararları alınırken yardımlar destek veren belediye meclisine de ayrıca teşekkür etti. Keskin’in konuşması sonrası sahneye çıkan Ertuğrul Gazi Orta Okulu Öğrencisi Murathan Nas, yetim adlı şiirini katılımcılar ile paylaştı.

ÖZEFE: PROJE, YARDIMLAŞMA DUYGUSUNU GENÇLERİMİZE AŞILAYACAKTIR

Başkan Keskin sonrası kürsüye Sultanbeyli Kaymakamı İbrahim Özefe çıktı.“İyilikte Yarışan Sınıflar” projesinin uzun vadeli bir proje olduğunu ve projenin çok yönlü olduğunu ifade ederek konuşmasına başlayan Kaymakam Özefe, “Bu proje ilkokuldan liseye tüm sınıfları kapsayan bir proje.  Gönüllülük esasına dayalı olan ve bizim, var olan imkânlarımızı, imkânı olmayan kardeşlerimize, ülkemizde veya başka ülkelerde yetim kalan kardeşlerimize aktarmak adına yapılan güzel bir proje. Çocuklarımıza yardım bilincini aşılamak, komşusunu düşünmek, bizde varken başkasında olmayan şeylerin farkına varabilmek adına, hayata geçirilen bu projeyi önemsiyorum. Milli Eğitim Bakanlığı ile İHH vakfının ortaklaşa düzenlemiş olduğu bu projeye, Sultanbeyli’de bizler de destek verirsek projenin büyümesini sağlamış oluruz” ifadelerini kullandı. Özefe konuşmasının aralarında konuyla ilgili olarak Mehmet Akif ve diğer şairlerin şiirlerine de atıf yaparak konuşmasını renklendirdi. Özefe’nin konuşması sonrasında sahneye çıkan öğrenci Nisa Şahin, anlam yüklü bir yetim şiirini katılımcılar ile paylaştı. Daha sonra kürsüye çıkan Eğitim Bir Sen 4 No’lu Şube Başkanı Talat Yavuz, projeye destek olacaklarını anlattı ve Afganistan’daki yetim buluşmalarında yaşadığı anıları katılımcılar ile paylaştı.

YILMAZ, PROJENİN İÇERİĞİNİ ANLATTI

Son olarak kürsüye çıkan İHH Genel Başkan Yardımcısı ve “Her sınıfın bir yetim kardeşi var” projesinin mimarı Murat Yılmaz projenin içeriğini katılımcılara anlattı. Yılmaz konuşmalarında şunları kaydetti.

“İHH İnsani Yardım Vakfı yetimlere yönelik yeni bir kampanya başlattı. Milli Eğitim Bakanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığı’nın da destek verdiği kampanya ile bundan sonra her sınıfın bir yetim kardeş olacak. İlköğretim ve lise düzeyindeki okullarda okuyan öğrencilerin katılabileceği kampanya kapsamında çocuklar ve gençler dünyanın herhangi bir yerindeki yetim kardeşlerine yardım eli uzatabilecek. Proje savaş, doğal afet, yoksulluk, hastalık vb. sebeplerle hem Türkiye’de hem de dünyanın başka ülke ve bölgelerinde babasını veya anne/babasını kaybetmiş olan yetim çocukların günlük ihtiyaçlarının Türkiyeli arkadaşları/öğrencilerimiz tarafından karşılanmasını ve bu yolla dostluk ve kardeşliğin kıtalar arasındaki yegâne köprü hâline gelmesini hedefliyor. "Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var" kampanyasına katılan sınıflar en az bir yıl boyunca bir yetimi desteklemeye karar verdikten sonra (birden fazla yetim kardeş edinmek de mümkün) her ay düzenli olarak 90 TL toplayacak. Çocuklar/gençler kardeşlerini İHH’nın Sponsorluk Destek Sistemi kapsamında yetim çalışmalarını yürüttüğü ülke ve bölgelerden seçecek. Sponsorluk süreci başlatıldıktan sonra sınıflar adına eşleştirilen yetimlerin ülkesi, adı, yaşı ve fotoğrafını içeren "Yetim Özet Bilgi Formu" posta veya e-posta yoluyla her sınıfa ayrı ayrı gönderilecek. (Gönderilen yetim bilgi formları sınıf panolarına asılabilir, böylece çocuklar destekledikleri yetim kardeşlerini her an hatırlama imkânı bulabilirler.) Sınıflar dilerse yetim kardeşlerine mektup yazabilir ve destek verdikleri yetim kardeşlerinden mektup alabilirler.” Dedi.

Program, katılımcılara İHH’nın broşür, dergi ve çocuklara hediyelerin dağıtılmasının ardından sona erdi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü TKGM 173. Yaşını kutluyor.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü TKGM 173. Yaşını kutluyor.

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık