Ana Sayfa Gündem İBB İflas Aşamasına Geldi, Durum İçler Acısıdır

İBB İflas Aşamasına Geldi, Durum İçler Acısıdır

İBB ve Sultanbeyli Belediyesi’nin Has Parti’li Meclis üyesi Ahmet Sadıkoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 2010 yılı faaliyet raporu oylamasında yaptığı konuşmada, bazı gerçeklerin halktan gizlendiğini, İBB’nin borç batağında olduğunu, İDO’nun satışından elde edilen gelirin sadece 2 yıllık faiz giderine denk geldiğini, alınan borçlarla İBB’nin parasının uluslararası sermayeye aktarıldığını belirtti.

Giriş Tarihi: 21 Nisan 2011 Perşembe 21:56
İBB İflas Aşamasına Geldi, Durum İçler Acısıdır
Konuşmasında birçok konuya değinen Sadıkoğlu mecliste şunları söyledi:

İstanbul Büyükşehir belediyesinin 2010 yılındaki faaliyetlerini değerlendirdiğimiz bu toplantıda yorumladığım bir kaç hususu paylaşmak istiyorum.

Faaliyet raporunu incelediğimizde İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 5.985.182,250 TL geliri ile 6.513.000.000 TL gideri vardır. Gelirleri tahmin i bütçemizden % 28,7 daha fazla gerçekleşmiş ve 1.335.000.000 TL artış sağlamıştır.

Fakat böyle olmasına rağmen İBB belediyesinin borçlarını 2009 yılıyla mukayese ettiğimizde 1.200.000.000 (bir milyar iki yüz milyon) TL artış göstererek İSKİ ve İETT’nin borçları ile beraber 10.188.000.000 (on milyar yüz seksen sekiz milyon) TL ye çıkmıştır. Fakat bu hesaplara hak edişlerden gelen borçlar ilave edilmemiştir. Bildiğimiz kadarıyla İBB’de hak edişler 7–8 ay geriden ödenmektedir. Bunların 31.12.2010 tarihi itibariyle toplamı ne kadardır? Bilinmemektedir.

Borcu Borç ile kapatıyorlar

Bu borç Büyükşehir belediyesinin hal-i hazır gelirleri bakımından incelendiğinde bir hayli yüksektir. İBB, 2010 yılı içerisinde gördüğümüz borcu borç ile kapatma gayretleri içerisine girmiştir. Her ne kadar faaliyet raporunda güçlü mali yapısı ve kaynakların çok iyi yönetilmesinden bahsedilse de, fiili durumun hiçte böyle olmadığı açık bir şekilde anlaşılmaktadır.

Topbaş Belediyeyi borçsuz devraldı

Aslında bizler de, İBB Meclis üyeleri olarak bu kadar borçlanma yetkisi vermek suretiyle yanlış yaptık ve yazık ettik. Şimdi sizlerle sayın Kadir Topbaş’ın görevi devraldığı 2004 yılı mali yılı mazbatasını paylaşmak istiyorum. O günkü yönetim, 2004 yılı içerisinde kullanılmak üzere meclisimizden 110 milyon dolar borçlanma talep etmekteydi. Fakat tahmini bütçe oylanırken meclisimiz bu borçlanma maddesi yetkisini iptal ederek bütçeyi kabul etmiştir. Böylece 2004 yılını hemen Mart ayından sonra göreve gelen Kadir Topbaş ve Ak Parti yönetimine neredeyse borçsuz bir belediye bırakmıştır.

İBB iflas aşamasına gelmiştir

Ama bu gün gelinen nokta neredeyse her ay bundan çok daha fazla borçlanma yetkisini vermek suretiyle Büyükşehir belediyesinin borcunu bu noktalara çıkardık. Bana göre bu durum kaynakların çok iyi yönetilmesi değil, iflastır. Çünkü bu borçların kapatılması için İBB nesi varsa her şeyi satma gayreti içerisine girmiştir.

Bu borcun İBB’ye faiz bakımından yükü

İBB bütçesinde 309.000.000 TL, İETT bütçesinde 164.000.000 TL, İSKİ bütçesinde tahmini 30.000.000 TL

Bütçemizin bütçe emanetleri hesabımda tahmini 100.000.000 TL olmak üzere, Toplam faiz borcu 603.000.000 TL’dir.

İBB etkinliklerinde olmayan parayı harcıyor

Evet, faaliyet raporunu inceledik. 4.000.000 fidan dikmişsiniz 12.000.000 lale soğanı dikmişsiniz, Cumhuriyet kutlamalarında Dünya birincisi seçilmişsiniz, estetik ve görsellik içeren daha birçok faaliyetler var, bunların hepsi doğru güzel, fakat bunları yaparken olmayan paraları harcamışsınız.

Personelin ekmeğine göz dikiyorsunuz!

Bu faiz yükünü bütçe içerisinde bir kalemle mukayese etmek istiyorum. Personel giderlerine baktığımızda 13.431 kişiye ödediğimiz toplam ücreti dikkatinize sunuyorum 492.000.000 TL’dir.

Bunlar için sosyal güvenlik kurumlarına ödenen prim giderleri de 95.118.000 TL’dir. Her ikisi 587.118.000 TL’dir. Fark etmişsinizdir. Küresel sermayeyi destekleyerek, en fazla 15 – 20 kuruluşa ödediğimiz faiz 13.431 personelimizin toplam maliyetinden çok daha fazladır. Böyle olmasına rağmen İBB yönetimimiz tasarruf yapmak için gözünü personel giderlerine dikmiştir. Elini işçimizin memurumuzun sofrasına uzatmıştır. Taşeronlaşma gayretleri bunun en büyük göstergesidir. Ciddi bir işçi hakkı ihlalidir.  Hele itfaiye ve sağlık AŞ. çalışanlarına yapılan uygulama, asla kabul edilemez. Ne çalışma kanunu açısından, ne işçi hakları açısından ne İslami açıdan uygun değildir. Hz. Mevlana’ya ait güzel bir sözü hatırlatacağım. “Bir neslin geleceğini bir önceki nesil hazırlar.”

İDO 2 Yıllık Faiz giderine satıldı

Şimdi de İDO ve İGDAŞ’ı satma gayreti içerisine girdik. Geçen hafta hep beraber basından takip ettik. İDO’ya bizler 3–4 milyar dolar teklif beklerken 861 milyon dolar karşılığında ihale edildi. Bu rakamı değerlendirdiğimizde, İBB’nin 2 yıllık faiz gideridir. Daha dün Asya belediye başkanları toplantısındaki konuşmanızda “7 yıl önce devraldığımız İDO’yu bir dünya devi haline getirdik” demiştiniz.  Karşılığı bu mu olacaktı? Halbuki sizler seçim propagandalarınızda “İGDAŞ’ı, İDO’yu, İSPARK’ı satmayacağınızı halka arz yapacağınızı, Habertürk’te Fatih Altaylı ile yaptığınız oturumda İstanbul halkına söz vermiştiniz. Ayrıca bu kurumlar İSPARK hariç, sizlere sizden öncekilerin İstanbul’a yaptığı hizmetler olarak bırakılmış emanetlerdir. Evet, altını çiziyorum ve ne demek istediğimi anlayacaksınız.

Emanetlere Riayet edin

Siz İstanbul halkına söz vermiştiniz. Bir mümin söz verince ne yapması gerekir bunu sizler de en az benim kadar bilirsiniz. Bunlar size emanettir. Emanete bir müminin nasıl davranacağı bellidir.

Siz konuştuğunuzda doğru konuşurusunuz, yalan konuşmazsınız, bu müminin vasfıdır. Bunların tersini yapanın vasfının ne olduğunu sizler de en az benim kadar bilirsiniz. Bunların tersini yaparsanız, hem bu dünyada hem de mahşer gününde yakanıza yapışırım. Sayın genel sekreterim, tasarruf yapacaksanız başka yerlerden yapın. İşçi haklarına dokunmaktan vazgeçin.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık