Ana Sayfa Pendik Hisseli tapu fiyatlarına düzenleme

Hisseli tapu fiyatlarına düzenleme

Yayalar-4 İmar Uygulaması sonucunda oluşan hisseli tapularda İBB hisselerine yüksek fiyat talep edilmesi üzerine, Pendik Belediye Başkanlığı konuyu Büyükşehir Belediyesine ileterek konunun yeniden değerlendirilmesini istedi.

Giriş Tarihi: 17 Mart 2015 Salı 13:08
Hisseli tapu fiyatlarına düzenleme
İBB Başkanı Kadir Topbaş, yetkililere fiyatların yeniden gözden geçirilmesi talimatı verdi.  

Kavakpınar, Çamçeşme ve Güllübağlar Mahallelerini ilgilendiren Yayalar-4 imar uygulaması sonucu  İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile hisseli tapularda bulunan Büyükşehir Belediyesi hisselerine yüksek fiyat talep edilmesi üzerine, konu İBB'ne iletilerek fiyatların Pendik Belediyesi  değerleme bedellerine göre revize edilmesi istendi. Pendik Belediyesinin talebi üzerine İBB Başkanı Kadir Topbaş tarafından  yetkililere fiyatların yeniden gözden geçirilmesi  ve makul düzeye indirilmesi talimatı verildi.

Konu hakkında İBB Başkanı Sayın Kadir Topbaş ile görüşen Pendik Belediye Başkanı Kenan Şahin şu açıklamayı yaptı:

“İmar Uygulamalarında kamuya ait taşınmazlar büyük oranda (Maliye Hazinesi, Büyükşehir ve İlçe Belediye vb.) hissedarlığı gidermede ve yapı sınırlarının korunmasında genellikle özel mülkiyete konu arsalar ile hisseli hale gelmektedir. Bu durumda her kurum kendi adına tescil edilen hisse miktarını ilgili vatandaşa satmaktadır. Ancak burada ortaya çıkan sorun, her kurumun farklı fiyat ve satış politikası izlemesidir. Aynı imar adasında kalan şahıs parsellerine dahi zaruri durumlarda, farklı kamu kurum taşınmazları hisse yapılabildiğinden dolayı, aynı yerde, aynı özellikte ve aynı emlak vergi değerine tabi parsel sahipleri farklı fiyat ve satış usulüne göre bu hisseleri satın almak zorunda kalabilmektedir. Bu sorunu çözmek için satış bedellerinin aynı olmasına yönelik Sayın Kadir Topbaş yetkili arkadaşlara talimat verdi. Önümüzdeki günlerde Maliye Hazinesine ait hisselerin satış bedellerine yönelik İstanbul Defterdarımız ile de bir görüşme gerçekleştirip vatandaşlarımızın sorununu tamamen çözmeyi planlıyoruz.” Haber: Ümit Kahyaoğlu - Pendik
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık