Ana Sayfa Sultanbeyli Hattat Hamid Aytaç sergisi Sultanbeyli’de açıldı

Hattat Hamid Aytaç sergisi Sultanbeyli’de açıldı

Hattat Hamid Aytaç’ın izinden giden günümüz hat ustalarından Hattat Mahmut Şahin, yetiştirdiği öğrencilerinin hat meşklerini muhteşem bir sergiyle Muhsin Yazıcıoğlu Kültür Merkezi’nde sanatseverlerin beğenisine sundu.

Giriş Tarihi: 11 Aralık 2013 Çarşamba 15:59
Hattat Hamid Aytaç sergisi Sultanbeyli’de açıldı
Geleneksel Türk İslam sanatının büyük dörtlüsünden biri olan hat sanatının son dönemdeki usta icracılarından ve birçok önemli hattatın da hocası Hattat Hamid Aytaç’ın İzinden hat sergisi Muhsin Yazıcıoğlu Kültür Merkezi’nde açıldı. Sergi açılışına Belediye Başkanı Hüseyin Keskin, Başkan Yardımcıları, belediye meclis üyeleri, birim müdürleri, hattat Mahmut Şahin, sergiyi oluşturan hat ustaları ve çok sayıda sanatsever katıldı.

Hattat Mahmut Şahin sergiyle ilgili şu bilgileri aktardı: Hattat Hamid Aytaç benim hocamın hocasıdır. Osmanlı’dan günümüze Hamid hocayla intikal eden bir sanattır bu. Hamid hoca harf inkılabı geldiği halde bu sanatını devam ettirmiştir”.

Çeşitli illerde hat sanatı dersleri verdiğini ifade eden Şahin, “Ders verdiğim öğrencilerimle her yıl bir üstat adına sergi oluşturma kararı aldık. İlk olarak da Hamid hocamızın adına düzenlemek istedik. Çünkü Hamid hoca zamanında hat sanatıyla ilgili fedakarlıklar yapmamış olsaydı bu sanat Osmanlıdan günümüze taşınmamış olacaktı. Şuanda biz hat sanatıyla alakalı bu revacı yakalayamayacaktık” dedi.

Hattat Hamid Aytaç’ın eserleri dernek sanatçıları tarafından; kâğıda yazma, ahşap kesme (naht), seramik ve yaprak üzerine işleme yolları ile hazırlandı. Hattat Hamid Aytaç’ın İzinde hat sergisi 25 Aralık tarihine kadar Muhsin Yazıcıoğlu Kültür Merkezi Galeri İstanbulensis Sergi Salonu’nda ziyaret edilebilecek.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü TKGM 173. Yaşını kutluyor.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü TKGM 173. Yaşını kutluyor.

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık