Ana Sayfa Sultanbeyli Gençleri İslam’ın evrensel değerleri birleştirdi

Gençleri İslam’ın evrensel değerleri birleştirdi

Sultanbeyli Lisesi'nin öncülüğünde Avrupa’nın farklı ülkelerinden öğrenciler Sultanbeyli’de buluştu.“İslam’da Evrensel Değerler” konulu panele Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden öğrenciler ile Sultanbeylili öğrenciler katıldı.

Giriş Tarihi: 16 Mayıs 2013 Perşembe 10:37
Gençleri İslam’ın evrensel değerleri birleştirdi
Sultanbeyli Lisesi'nin geliştirdiği proje ile Avrupalı gençler Sultanbeyli’ye geldi. Muhsin Yazıcıoğlu Kültür Merkezi’nde İslam’da Evrensel Değerler konulu bir panelde bir araya gelen öğrenciler islamofobiyi ve ırkçılığı masaya yatırdı. Koordinatörlüğünü Sultanbeyli Lisesi Yabancı Dil Öğretmeni Ergin Şeldağ’ın üstlendiği proje kapsamında düzenlenen panele, Belediye Başkanı Hüseyin Keskin, okul müdürleri, öğretmenler ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Başkan Keskin konuşmasında katılımcılara ve öğrencilere önemli mesajlar verdi. Keskin, “Avrupa ülkelerinde uzun yıllardır, Doğu dünyasına karşı var olan olumsuz algı ile ırkçılık, yabancı düşmanlığı ve islamofobiye karşı mücadele etmekteyiz. Bu kapsamda Sultanbeyli Lisemizin gerçekleştirdiği proje büyük önem arz etmektedir. Projeyi gerçekleştiren öğretmen ve öğrencilerimizi tebrik ederim” dedi. İslam dininin terörü teşvik etmesinin asla mümkün olmadığını vurgulayan Keskin, “Kelime anlamı barış olan bir dinin mensuplarına bu türden yakıştırmaları asla kabul edemeyiz. İslamofobi bu anlamda Başbakanımızın da ifade ettiği gibi tıpkı siyonizm gibi, antisemitizm gibi ya da faşizm gibi, bir insanlık suçu olarak görülmelidir” şeklinde konuştu. Keskin, Sultanbeyli Lisesi’nin yaptığı çalışmanın takdire şayan olduğunu ifade etti.

“İstanbul Çok Farklı”

Projenin en ilgi çeken tarafı ise gençlerin misafir olduğu ailelerle olan diyalogları oldu. Sultanbeyli’ye gelen İsveçli İsabella Hamsko, Sultanbeyli Lisesi 11. sınıf öğrencisi Nuran Karavuş’un evinde kaldı. İsabella, “Öğretmenim bana bu çalışmadan bahsettiğinde böyle bir çalışmanın içinde yer almaktan ve yardımcı olmaktan mutlu olacağımı düşündüm. İstanbul Stockholm’den çok farklı bir şehir. Türkler çok kibar ve ben bu kibarlık karşısında onlara nasıl davranacağımı bilemiyorum.” dedi. İsabella ile iyi bir arkadaşlık kurduğunu kaydeden Karavuş ise “Kültürümüzü ona tanıttım. Bana ezan okunurken ezanın ne olduğu sordu. Bende ona detaylı şekilde inancımızı anlattım. Özellikle yemeklerimizi çok beğendi. Birlikte güzel zaman geçirdik. Bende bu sayede dilimi geliştirdim. Ona da birkaç cümle öğrettim.” şeklinde konuştu.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü TKGM 173. Yaşını kutluyor.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü TKGM 173. Yaşını kutluyor.

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık