Ana Sayfa Gündem Gaziantep’te sürpriz bir misafir

Gaziantep’te sürpriz bir misafir

İHH İnsani Yardım Vakfı her yıl olduğu gibi bu yıl da Ramazan ayında birçok yardım faaliyeti gerçekleştirmeye devam ediyor.

Giriş Tarihi: 1 Ağustos 2013 Perşembe 03:58
Gaziantep’te sürpriz bir misafir
İHH ekipleri; kurban, yetim, su kuyusu ve katarakt faaliyetlerinde olduğu gibi Ramazan ayı etkinlikleri için de hummalı bir çalışma yürütüyor. Ramazan’dan aylar önce çalışmalarına başlayan İHH ekipleri, dünyanın çeşitli bölgelerinde kumanya dağıtımı, iftar organizasyonları, zekat-sadaka bağışı ve sağlık yardımı gibi bir dizi yardım faaliyetini gerçekleştiriyor. Önceki yıllarda çalışma yapılan ülkeleri ve yeni kriz bölgelerini de mercek altına alan İHH ekipleri, ihtiyaçlara göre birçok etkinlik gerçekleştiriyor. Bu yıl Türkiye de dahil olmak üzere 81 ülkede faaliyet gösteren İHH, toplam 1 milyon insanla Ramazan’ın coşkusunu, bereketini paylaşmayı düşünüyor.

Ben de bu bağlamda Türkiye’nin değişik 26 ilini dolaşacak olan gezici iftar tırı ile yolculuğa başladım. Gaziantep’te başlayan yolculuğum Van ilinde noktalanacak. Şuan bu yazıyı Batman ilinden yazıyorum. Bir hafta sürecek olan yazı dizimde illerde gördüğüm, hissettiğim ve gözlemlediğim olayları sizlerle paylaşacağım. İlk sahur’a kalkacağımız günü yola çıktım. Sabiha Gökçen Hava alanından Gaziantep’e geldim. Hava alanından beni Gaziantep İHH Şube sekreteri Ersin kardeş aldı. Yaklaşık 20 dakikalık süren yolculuk sonrası İHH Antep Şubeye geldik. Şube binasına girdiğimizde saat 02.30’u gösteriyordu. Uyumadan sahuru yapalım teklifi üzerine diğer ekip arkadaşlarını da kaldırdık. Önceden hazırlık yapan Ersin kardeşimiz, çiğ köfte, karpuz v.s bir şeyler hazırladı. İlk sahurda çiğ köfte yemenin midem açısından sakıncalı olacağını düşünerek elimi çiğ köfteye fazla uzatmadım ama sonradan tadını alınca ne olacaksa olsun diyip hayatımın beklide en güzel çiğ köftesini yemiş oldum. Ramazan ayında yemekten söz etmek istemem ama çiğ köfteyi anlatmadan geçmek istemedim. Sahur sonrası yorgunluk uykusu iyi geldi.

Uyandığımda saat 11:00’di. Saat 12.00’de Şahinbey Kaymakamı Uğur Turan beye ziyaret vardı. Mavi Marmara Dernek Başkanı ve İHH yönetim Kurulu Üyesi İsmail Yılmaz, İHH Gaziantep Şube Başkanı Mehmet Emin Arslan bey ve ben Şahinbey Kaymakamı Uğur Turan’ı makamında ziyaret edip, çalışmalarımız hakkında bilgi verip akşam verilecek ilk iftara davet ettik. Sonrasında bina içerisinde birkaç birim ziyareti  ve gezici iftar tırının kurulduğu kent meydanına geldik. Arkadaşlarımız ilk günün heyecanı ile canla başla hazırlıklarını yapıyordu. Bizleri etkileyen tek şey havanın sıcak olmasıydı. Ramazanın ilk gününde Antep’te hava sıcaklığı 39 dereceye ulaşmıştı. Daha öncede Antep’e geldiğim için pek gezme hevesimde yoktu. Ağaç gölgesinin tadını çıkarmak işime daha çok geldi. Ezan saati yaklaştıkça insanlar kurulan sofraları doldurmaya başladı.  Valilik binası yanında bulunan Demokrasi Meydanında kurulan masa ve sandalyeler dolmaya başladı. İftarlıklarını alan 7’den 70’e herkes ilk ezanın okunmasını bekledi. Bu arada İHH Gazinatep Şube Başkanı Mehmet Emin Arslan iftar öncesi şu konuşmayı yaptı. "İHH Vakfımız tarafından başlatılan gezici iftar tır’ımızın ilk durağı güzel ilimiz Gaziantep oldu. Her gün bir ilimize gidecek olan gezici tır’ımız Ramazan ayının paylaşım duygusunu 26 ille taşımış olacak. Ramazan ayı birlik, beraberlik, sevgi ve hoşgörü duygularının yoğun olarak yaşandığı bir ay. Bu ay ile beraber düzenlenen iftar yemeklerinde zengin fakir ayırt etmeksizin toplumun her kesimindeki insanlar bir araya geliyor. İşte biz de İHH olarak gücümüz yettiğince bu güzellikleri yaşatmaya çalışıyoruz. Bu anlamda Ramazan iftarlarının bizim için ayrı bir önemi var. İHH olarak çalışmalarımızı devam ettireceğiz" diye konuştu.  Heyecan ve susuzluk herkeste en belirgin surat haliydi. Ve 2013 yılının ilk iftar ezanı minarelerden çınlamaya başladı. Yapılan ortak duaya 2500 kişi aynı anda amin deme şansı yakaladı. İftarlar açıldıktan sonra kürsüye bize de sürpriz olan bir ismi anons ettiler.

İftara 10 dakika kala iftar alanına gelen Ahralül Şam Hareketi Liderlerinden Ebu Ömer Elhamevi, Gazianteplilerin iftarını kutlayarak Suriye’de yaşanan son olayları anlattı. Esad’ı yıkmak için direnen mücahitlerin sonuca yaklaştığını ve zaferin direnişçilerin olacağını’ ifade etti.  Elhamevi, konuşmasının sonlarında tüm Müslümanlardan dua beklediğini sözlerine ekledi. Yapılan iftardan sonrası hazırlıklarımızı tamamlayıp Antep’in meşhur mekânlarını ve tarihi camilerini gezelim dedik. Bir saate sığdırdığımız bu ziyaretler sonrası Antep’in meşhur tatlıcısına gidip tatlımızı aldık ve Kahramanmaraş’a doğru yola çıktık. Antep he ne kadar Anadolu’da yer alsa da bana göre İstanbul’dan pek farkı yok. Onun için asıl Anadolu havası yarından itibaren başlıyor.

Yarın: Kahramanmaraş İzlenimleriYORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık