Ana Sayfa Gündem GAZETECİ OLMAK İÇİN ÖNCE ADAM OLMAK GEREKİR

GAZETECİ OLMAK İÇİN ÖNCE ADAM OLMAK GEREKİR

İstanbul Anadolu Yakası Gazeteciler Derneği ve Yeditepe Üniversitesi işbirliği ile düzenlenen Eğitim Programına Avrupa Birliği Genel Sekreterliği de katılarak AB yerel basın proje ve hibeleri konusunda bilgi verdi.

Giriş Tarihi: 19 Nisan 2011 Salı 06:19
GAZETECİ OLMAK İÇİN ÖNCE ADAM OLMAK GEREKİR
İstanbul Anadolu Yakası Gazeteciler Derneği ve Yeditepe Üniversitesi işbirliği ile düzenlenen Eğitim Programının ilki, Maltepe Prof Dr. Türkan Saylan Kültür merkezinde yapıldı.

Dernek başkanı Hakan Manici’nin açılış konuşmasında dernek olarak birlik ve beraberliği sağlamamızın yanı sıra üyelerimizi eğiterek örnek gazeteciler olmaları yönündeki çalışmalarımızı kararlı bir şekilde yürütüyoruz. Her ne kadar bizi engellemeye çalışan kesimler olsa da biz gazetecilik mesleğini daha da yücelterek şuurlu bir şekilde ifa edeceğiz dedi.

Sadece bu toplantı için Ankara’dan gelen Avrupa Birliği Genel Sekreterliği Koordinatörü Başak İlusulu ile aynı zamanda Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış’ın basın Müşaviri olan Derya Akçal, Avrupa Birliğinin onayladığı proje dahilinde İstanbul’da bir eğitim programı düzenleneceğini, bu program sonrasında Avrupa birliği ülkeleri ziyaretleri yapılacağını belirterek İstanbul Anadolu Yakası Gazeteciler Derneği ile koordineli bir şekilde çalıştıklarını ve içerisinde hibe olan bir çok proje üretebileceklerini konuşmasında belirtti.

Yeditepe Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekan Yardımcısı ve Gazetecilik Bölüm Başkanı Prof Dr. İzzet Bozkurt ise bugün bu eğitim birbirimizi tanımaya fırsat olacaktır. İkinci eğitimimizi Mayıs Ayı içerisinde daha geniş bir şekilde esas eğitim programını ise dernek üyelerinin ihtiyaç ve eksiklerini tam olarak belirledikten sonra Eylül ayında yapacağız dedi.

Eğitim programına Yrd. Doç. Dr. Şaha Özpınar’ın Yerelin kendini konumlandırması, reklam ve pazarlama konusuyla başlanırken, Yrd. Doç Dr. Gülşah Gönenli Medyanın Geleceği, Yrd. Doç Dr. Defne Çöloğlu Basının Konumu, Özgürlükler ve Sınırlılıklar konusunda İstanbul Anadolu Yakası Gazeteciler Derneği üyelerine eğitim verdi.

Meslek içi Eğitim programının birinci oturum sonrasında İstanbul Anadolu Yakası Gazeteciler Derneği tarafından Meşhur Hacı Usta Dürümcüsünün ikramı ile öğle yemeği arası verildi.

İkinci oturumda Prof Dr. Atilla Girgin tarafından Yerel Basında Haber Kavramı ve Haber Dili, Devrim Baran tarafından Yerel basında Görsel Algısı ve Sayfa Sekreterliği, Selahattin Nizam tarafından ise Yerel Medyada habercilik başlıklı eğitim verildi.

Eğitim sonrasında Prof. Dr. İzzet Bozkurt tarafından bu eğitimin ve bundan sonra devam edecek olan eğitimlerin başarısının  önümüzdeki günlerde gözle görülür farklılıklarının görüleceğini ve bu derneğin buraya gelirken bu derece organize bir program hazırlayabileceğini tahmin etmediğini ama her şeyin çok organize ve düzenli olduğunu ve bundan sonraki tüm çalışmaları zevkle yapmak istediklerini hatta üniversitenin çalışmalarında da derneğin katkısının istenileceğini belirterek dernek yönetimine teşekkür etti.

Yaklaşık 60 gazete sahibi ve muhabirin katıldığı eğitim programında eğitim veren konusunda uzman tüm öğretim üyelerine dernek adına dernek Başkanı Hakan Manici tarafından plaket verilirken, tüm katılımcılara da dernek ve üniversite adına katılım belgesi takdim edildi.

Eğitim programına katılan gazeteciler derneğin bu tür eğitim programına önem vermesinin kıymetli olduğunu ve bir çok konuda eğitim alabildiklerini belirterek bundan sonraki eğitim programlarında özellikle reklam ve pazarlama konusu ile görsel algı, sayfa sekreterliği konusuna ağırlık verilmesini istediler.

Avrupa Birliği Genel Sekreterliği Koordinatörlerinin toplantıya katılmasının ve yerel basına AB destek ve hibelerinden bahsetmesi ve derneği muhatap kabul etmesinin bu derneğin kuruluşundaki amaçlara uyduğunun göstergesi olduğunu ifade eden gazeteciler, bu derneğin kısa bir sürede bu kadar güzel aktivitelere imza atması sonucu mesleki anlamda basının değeri ve itibarı artacaktır dediler.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık