Ana Sayfa Sultanbeyli Evliya Çelebi Yılı’nda İlk Etkinlik Sultanbeyli’den

Evliya Çelebi Yılı’nda İlk Etkinlik Sultanbeyli’den

UNESCO 2011 yılını Evliya Çelebi yılı ilan etti. Dolmabahçe’deki Başbakanlık Çalışma Ofisi’nde yapılan serginin ardından ilk etkinliği Sultanbeyli Belediyesi düzenledi.

Giriş Tarihi: 15 Şubat 2011 Salı 13:18
Evliya Çelebi Yılı’nda İlk Etkinlik Sultanbeyli’den

2011, seyahatname türünün anıtsal örneğini yazan Evliya Çelebi’nin doğumunun 400’üncü yılı. Bu sebeple Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü UNESCO, bu yılı ‘Evliya Çelebi Yılı’ ilan etti. Evliya Çelebi Yılı’nın ilk programı Dolmabahçe’deki Başbakanlık Çalışma Ofisi’nde açılan sergiyle yapıldı. Bu açılıştan sonra Türkiye’de ve dünyada ilk etkinliği ise Sultanbeyli Belediyesi düzenledi.


Sultanbeyli Kültür Merkezi’nde her ay tarih sohbetleri yapan Doç Dr. Erhan Afyoncu ve Dr. Coşkun Yılmaz, 10 Şubat günü, gezip gördüğü yerler hakkında yazdığı ‘Seyahatname’ adlı eseriyle tanınan Evliya Çelebi’yi anlattı.

Evliya Çelebi’nin yaşamı, ünlü eseri Seyahatnamesi, döneme ışık tutan gözlem ve yorumlarını anlatan ikili, Seyahatname’nin dünyada en çok kullanılan Türkçe eser olduğunu söyledi. Dünya edebiyatının en ayrıntılı ve gösterişli seyahatnamesini yazan Evliya Çelebi’nin 17. yüzyıl entelektüellerinden olduğunu dile getiren Coşkun ve Afyoncu, programda konuya ilişkin soruları cevapladı.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü TKGM 173. Yaşını kutluyor.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü TKGM 173. Yaşını kutluyor.

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık