Ana Sayfa Ümraniye Erzurumlular birlik ve beraberlik gecesinde Ümraniye’de buluştu

Erzurumlular birlik ve beraberlik gecesinde Ümraniye’de buluştu

Ümraniye Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen, Ümraniye Erzurumlular, Pendik Kaynarca Erzurumlular ve Tuzla Erzurum Horasanlılar derneğinin birlikte organize ettiği ‘Büyük Erzurum Şöleni ile Birlik ve Beraberlik Gecesi’nde dadaşlar unutulmaz bir gece yaşadı.

Giriş Tarihi: 18 Mart 2014 Salı 08:15
Erzurumlular birlik ve beraberlik gecesinde Ümraniye’de buluştu
Ümraniye Belediyesi’nin ve sahipliğinde gerçekleştirilen, Ümraniye Erzurumlular Derneği, Tuzla Horasanlılar Derneği ve Pendik Kaynarca Erzurumlular Derneği’nin birlikte düzenlediği ‘Büyük Erzurum Şöleni ve Birlik Beraberlik Gecesi’, Erzurumlu hemşerileri bir araya getirdi. Geceye AK Parti İstanbul Milletvekili ve Grup Başkan Vekili Mihrimah Belma Satır, Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız, İSTON Genel Müdürü Ahmet Ağırman, Ümraniye İlçe Milli Eğitim Müdürü Sadettin Gül, Üsküdar İlçe Milli Eğitim Müdürü İlyas Tekin, Ümraniye Belediye Başkan yardımcıları, İstanbul Erzurum Dernekler Federasyonu Başkan Yardımcısı Mevlüt Bayraktar, Ümraniye Erzurumlular Dernek Başkanı Aziz Öz, Dernek Başkanları, STK Temsilcileri, Erzurumlular ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Erzurum’un meşhur kadayıf dolma tatlısının ikram edildiği gecede bar ekibi ve halk ozanları sahne aldı. Sazlı türkülerin seslendirildiği şölende, Aysun Gültekin, ve Yıldırım Budak sahne aldı. Dadaşlar doyasıya eğlendi.

AZİZ ÖZ, “BU VATANI BİZLERE EMANET EDEN ATALARIMIZIN RUHLARI ŞAD OLSUN”

Açılış konuşmasını gerçekleştiren Ümraniye Erzurumlular Dernek Başkanı Aziz Öz, “Günlerden 12 Mart 1918, yer: Anadolu’nun doğusunda, karlar ülkesi Erzurum, O gün namus günüydü, vatanın namus bellendiği gündü, bu gün olduğu gibi. Kara bahtın, beyaz sayfalara tırnaklar ile kazındığı gün. Zulmün Aziziye tabyasında son bulduğu, dirilmemecesine tarihe gömüldüğü, o kara bahtların aklandığı gün. Şerefli, kutlu ve bir o kadar acı anılarını yürekten yâd ediyoruz. Şükürler olsun bugünlere. Bu vatanı bizlere emanet eden atalarımızın ruhları şad olsun. Erzurum’un ve Erzurumlu Hemşerilerimizin de; bu coşku ve heyecan dolu, Düşman işgalinden kurtuluşunun 96. kutlama gününü candan paylaşıyoruz” dedi.

MİHRİMAH BELMA SATIR, “RABBİM BİR DAHA O GÜNLERİ BİZLERE VE GELECEK NESİLLERE GÖSTERMESİN”

Etkinliğe katılmanın mutluluğunu yaşadığını dile getiren Ak Parti İstanbul Milletvekili ve Grup Başkan Vekili Mihrimah Belma Satır, “Bu geceleri bu toprakları bize hediye eden ecdadımızı rahmetle anmak için hem de Erzurumlular olarak bir araya gelmek için değerlendiriyoruz. Rahmete kavuşmuş bütün Erzurumluları, bütün aile büyüklerimizi tekrar rahmetle anıyoruz. Bugün 12 Mart bizim düşman işgalinden kurtuluş günümüz. Rabbim bir daha o günleri bizlere ve gelecek nesillere göstermesin. Böyle güzel bir organizasyonu ve geceyi düzenleyen herkese teşekkür ediyorum ve güzel bir gece geçirmenizi diliyorum” dedi.

BAŞKAN HASAN CAN, “96 YIL ÖNCE NASIL Kİ İSTİKLAL MÜCADELESİ VERDİYSEK BUGÜNDE AYNI ŞEKİLDE İSTİKLAL MÜCADELESİNİ VERECEĞİZ”

Erzurum’un düşman işgalinden kurtuluşunun 96. yıl dönümü kutlu olsun diyen, Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can, “Rabbim bir daha böyle günler göstermesin. Ama tarih teferruattan ibarettir. Biz uyanık olursak, biz bağımsızlığın hangi bedellerle elde edildiğini iyi fark edersek ve çocuklarımızı da öyle yetiştirirsek tarih tekerrür etmez. Bu vatan 1071 Malazgirt meydan muharebesiyle bize yurt olmuş. Öyle bir yurt ki üç tarafı denizlerle çevrili ve bir tarafında Avrupa’yı Asya’ya bağlayan, öbür tarafında Afrika’nın stratejik bağlantı noktası, öbür tarafı orta doğu dediğimiz üç dinin kutsal saydığı Kudüs’ün hemen yanı başında ve doğrusu uzak doğuya açılan kapıdır. Doğu kapısı Erzurum’dur. Batı kapısı Edirne’dir. Doğusunda dadaşlarımız, batısında da gardaşlarımız vardır. Tarihin her döneminde gazi ve şehit olmak düşmüşse üzerimize olmuşuzdur. Bu vatan için bu coğrafya için hep mücadele etmişiz. Bu yedi coğrafyada bin yıldan beri kardeşliği barışı tesis etmişizdir. 96 yıl önce nasıl ki istiklal mücadelesi verdiysek bugünde aynı şekilde istiklal mücadelesini vereceğiz. Rabbim ecdadımızın ruhunu şad eylesin. 96.yılımız, zaferimiz ve istiklal mücadelemiz kutlu olsun. Bütün Erzurum halkını, dadaşlarımızı bu mutlu gününü kutluyorum” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından, Ak Parti İstanbul Milletvekili ve Grup Başkan Vekili Mihrimah Belma Satır, Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can ve Belediye Başkan yardımcısı Maliki Ejder Batur’a isimlerinin yazılı olduğu tablolar hediye edildi.

Ayrıca geceye yoğun gündemleri nedeniyle katılamayan Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a verilmesi için Ak Parti İstanbul Milletvekili ve Grup Başkan Vekili Mihrimah Belma Satır’a üzerinde “Recep Tayyip Erdoğan” yazılı tablo takdim edildi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık