Ana Sayfa Sancaktepe Erzurumlu İbrahim Hakkı Hazretleri Anıldı

Erzurumlu İbrahim Hakkı Hazretleri Anıldı

Erzurumlu İbrahim Hakkı Hazretleri’ni Anma Programı’nın Açılışını Emine Erdoğan Yaptı.

Giriş Tarihi: 30 Mart 2011 Çarşamba 06:38
Erzurumlu İbrahim Hakkı Hazretleri Anıldı

Sancaktepe Belediyesi, vefatının 231. Yılında büyük âlim ve mutasavvıf Erzurumlu İbrahim Hakkı Hazretleri’ni Anma Toplantısı düzenledi. Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayesi ve katılımıyla düzenlenen Anma Programı, Grand Cevahir Otel’de, gerçekleştirildi. Anma Toplantısı’na, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Ak Parti İl Başkan Aziz Babuşcu, Erzurum Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hikmet Koçak siyaset ve ilim çevrelerlerinden birçok tanınmış sima katıldı.


Programın açılış konuşmasını yapan Emine Erdoğan, Türk medeniyetinin bir sevgi ve ilim medeniyeti olduğunu belirtti. Erdoğan, “Bizim tarihimiz ve medeniyetimiz zaferlerle, kahramanlık destanlarına şahit olduğundan çok daha fazla bilime, sanata, mimariye, dayanışma ve kardeşliğe şahitlik etmiştir. Bizler, topraklar fethetmeyi değil, gönülleri fethetmeyi kendisine hedef seçmiş bir milletin evlatlarıyız" şeklinde konuştu. Bir Siirtli olarak İbrahim Hakkı Hazretleri'nin kabrinin bulunduğu bir şehrin hemşehrisi olmaktan her zaman gurur duyduğunu dile getiren Erdoğan, "İbrahim Hakkı, kendini bilmenin her şeyden önce geldiğini, ilmin, hikmetin ancak ve ancak kendini, yani nefsini bilmekle mümkün olduğunu söylüyor" diye konuştu. Bu anlayış ve bakış açısının bugün her zamankinden daha fazla önem arz ettiğini belirten Emine Erdoğan, "Bugün artık bu zenginliğimizin farkına varmak, kulaklarımızı olduğu kadar, yüreklerimizi de bu gönül insanlarına açmak zorundayız. Eğer bir toplum İbrahim Hakkı gibi büyük bir insana, büyük bir bilim adamına sahipse o toplumda baskının, şiddetin, zulmün asla ve asla yeri olamaz.” dedi. İbrahim Hakkı Hazretleri'nin "Marifetname" adlı eserinden alıntı yapan Erdoğan, "İnanın, her meselemizin çözümü bizzat bizim özümüzdedir, bizzat öz tarihimizdedir" şeklinde konuştu. Yapılan konuşmaların ardından Sancaktepe Belediye Başkanı İsmail Erdem tarafından Emine Erdoğan’a İbrahim Hakkı Hazretleri'nin çerçevelenmiş "Tefvizname”si ve Osmanlı Arması’nın işlendiği ipek halı hediye edildi.

24 Mart cumartesi günü gerçekleştirilen anma töreni öncesinde, halen Atatürk Üniversitesi İbrahim Hakkı Araştırmaları Merkezi’nde muhafaza edilen, Erzurumlu İbrahim Hakkı Hazretleri’nin kişisel eşyaları, kullandığı kozmoğrafya aletleri, haritalar, güneş sistemi ile ilgili tahta küreler, el yazması çok değerli kitapları ve diğer eserleri Tükiye’de ilk defa özel olarak sergilendi. Sergi açılışını Emine Erdoğan, Sancaktepe Belediye Başkanı İsmail Erdem ve eşi Hatice Erdem birlikte gerçekleştirdi.

Anma programı açılış konuşması ile katılımcılara seslenen Sancaktepe Belediye Başkanı İsmail Erdem, İbrahim Hakkı Hazretleri'nin çeşitli yönleriyle ele alınıp anlatıldığı programı organize etmekten onur duyduğunu belirterek konuşmasına şöyle devam etti; “Gönül değerlerimizi toplumun bütün kesimlerine tanıtmak için böyle bir organizasyonu gerçekleştirdik. Bu ülkenin vatandaşları olarak bu kültürün yetiştirdiği önemli manevi şahsiyetleri tanıyıp eserlerini bilmemiz gerekiyor. Tarihimize mal olmuş, bu isimleri tanıtmak ve anlatmak vefa adına bizlere düşen çok önemli bir görev ” dedi. Başkan Erdem, konuşmasının devamında Sancaktepe Belediyesi olarak, Vefatının 231. Yıldönümünde tarihimizin bu mühim simasını İstanbul’da sergi, konferans, konser ve şiir dinletileri ile andıklarını Türk ve İslam âleminde, bu ileri görüşlü âliminin düzenlenen anma toplantısı ile daha iyi tanınmasına katkıda bulunduklarından dolayı çok mutlu olduklarını vurguladı. Başkan Erdem, söz konusu etkinliğe vatandaşların yoğun ilgi gösterildiğini ve manevi olarak geçmiş değerlere sahip çıkmanın onurunu yaşadığını kaydetti

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez ise protokol konuşmasında manevi büyükler, ilim öğretmekten ilim ehlinin ihtiyaçlarını karşılamaya, fakir, yetim ve garipleri gözetmeye, hastaları ziyaret edip, gerektiğinde savaşa gitmeye kadar her hizmete talip olduğunu cami, aşevi, okul, hastane ve misafirhane gibi hayır kurumlarının da inşasında öncülük etiklerini söyledi. Görmez; “Onlar, bu dünyaya insanlara hizmet etmek için geldiklerini düşünmüşlerdir’ dedi.

Protokol konuşmasında katılımcılarca hitap eden AK Parti il başkanı Aziz Babuşçu da yaptığı kısa konuşmasında, geçmişimizdeki manevi şahsiyetlerin önemini vurgulayarak; “Onlar hakiki aşk ile yaşayıp kalpleri fethetmeye çalıştılar. İnsanların önünde maddi ve manevi güzelliklere ayna oldular Onların vefatlarına Müslümanlar da, Müslüman olmayanlar da ağladı. Çünkü onlar kâmil insanlardı ve bütün insanlığın ortak değeri güzel ahlâkı temsil ediyorlardı” dedi.

Konferansa yoğun ilgi

Daha sonra oturum başkanlığını İstanbul Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Aydın’ın yaptığı bir konferans gerçekleştirildi. Konferansa, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz, Erzurum Atatürk Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nasrullah Hacımüftüoğlu, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Hikmet Özdemir konuşmacı olarak katıldı.

Konferansın ilk konuşmacısı Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Hikmet Özdemir, tarihe mal olmuş, bayrak gibi dalgalanan bu isimleri tanımak ve anlamak vefa adına insana düşen çok önemli bir görev olduğunu vurguladı. Özdemir İbrahim Hakkı’nın hayatı ve eserleri hakkında bilgi verdi.

Konferansta bir konuşma yapan Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof.Dr. Hasan Kamil Yılmaz ise Erzurumlu İbrahim Hakkı Hazretleri’nin Türk toplumu arasında müstesna yeri olan bir şahsiyet olduğunu, Osmanlı padişahlarından Sultan I. Mahmut döneminde yaşayan astrolojiden beşerî ilimlere, tasavvufun hemen hemen bütün konularına, dini ilimlere kadar okuyan, araştıran, yazan, günümüzde ellerden ve dillerden düşmeyen değerli eserler bırakan âlim, mutasavvıf, mütefekkir bir gönül adamı olarak görüldüğünü ifade etti. Ağırlıklı olarak konuşmasında “İbrahim Hakkı’da Aşk “ konusu üzerinde durdu. Yılmaz, Diyanet İşleri Başkanlığı olarak İbrahim Hakkı’nın eserlerini orijinal nüshalardan günümüz diline uyarlanarak yeniden basılacağının müjdesini verdi. Erzurum Atatürk Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nasrullah Hacımüftüoğlu ise Erzurumlu İbrahim Hakkı Hazretleri’nin temelde15 eser vererek altın harflerle Erzurum’u tarih sayfasına nakşettiğini bu gün İngiltere’de Almanya’da Amerika’da onun ilmi hizmetlerinin devam ettirildiğini belirtti. Hacımüftüoğlu, ilmin ve alimin önemi üzerinde durarak bu konuda İbrahim Hakkı Hazretleri’nin “mükemmel ve mükemmil” bir ilim adamı olduğunu belirtti.

Konferansın ardından; Sami Özer, Erzurumlu İbrahim Hakkı Hazretleri’nin bestelerinden oluşan Tasavvuf Müziği Konseri verdi. İbrahim Hakkı Hazretleri’nin “Tevfiznâme” adlı eserinden ise Bedirhan Gökçe beğenilen yorumu ve sesiyle şiirler seslendirdi.YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık