Ana Sayfa Gündem Devlet Yardımı, Siyasete Verilen Rüşvettir!

Devlet Yardımı, Siyasete Verilen Rüşvettir!

Siyaset, kamu ihalesi ile finanse edilmemeli

Giriş Tarihi: 7 Mart 2011 Pazartesi 12:22
Devlet Yardımı, Siyasete Verilen Rüşvettir!


Halkın Sesi Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, mevcut sistemin seçkinci bur anlayışa sahip olduğunu belirterek “Has Parti aristokratik demokrasi ile mücadele edecek, halkın dertleriyle dertlenecek ve halkın yağı ile kavrulacaktır. Halkın verdiği destekle siyasal kararlara halkı ortak edecek ve bürokratik oligarşiyi ortadan kaldıracaktır” dedi.

DEVLET YARDIMI SİYASAL RÜŞVETTİR

Kurtulmuş, devletin siyasal partilere yardım yapmasını siyasi rüşvet olarak değerlendirerek, “Biz devletin yardım yapmasını demokratik bir tavır olarak görmüyoruz. Bu devletin siyasi partilere verdiği doğrudan bir rüşvetten ibarettir. Zaman içerisinde hazine yardımları bazı partiler arasında ayrıcalıklı bir zulüm aracına dönüştürüldü. Yardımlar adil dağıtılmamakta ve çok açık bir haksızlık yapılmaktadır. Biz Has Parti olarak milletin vergileriyle partilerin finanse edilmesine karşıyız. Yine kamu ihaleleri vasıtasıyla siyasi partilerin finanse edilmesini doğru bulmuyoruz. Bugün Türkiye’de kamu ihalelerini alan bir kitle siyasetin yönünü belirleyebilmektedir. Bunun değiştirilmesi gerekir” diye konuştu.

30 YAŞ ALTI GENÇLERDEN 1 LİRA BİLE ALMAYACAĞIZ

Türkiye’de 30 yaşın altında bulunan çok sayıda genç bulunduğunu dile getiren Has Parti Lideri Kurtulmuş, “Bu genç nüfus arasında ciddi bir şekilde işsiz nüfus var. İktidar partisi işi olmayan bu gençlerden aday adayı olabilmesi için 3000 lira para istiyor. Bir aday adayının bu süreci yürütmesi için 30, adaylık sürecini yürütmesi için de 100 bin liraya ihtiyacı vardır. İşi bile olmayan bu kadar genç siyasetin içine nasıl çekilebilecektir. Burada büyük bir yanlışlığa dikkat çekmek istiyorum. Biz Halkın Sesi Partisi olarak 30 yaşın altındaki hiçbir gençten 1 lira bile almayacağız” ifadelerini kullandı.

Halkın Sesi Partisi(Has Parti) Siyasetin halka açılması ve siyasetin finansmanı konusunu daha detaylı olarak gündeme taşımak amacıyla Ankara İlci Otel’de dün bir panel düzenledi. “Siyaseti Halka Açmak” başlığıyla düzenlenen panelin açılış konuşmasını ise Halkın Sesi Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş yaptı.

Konuşmasına sistem eleştirisi ile başlayan Kurtulmuş, Türkiye’deki sistemin halka kapalı olduğunu belirterek, “Bu sistemin adı bürokratik oligarşidir. Türkiye’de siyasal kararlar, 1961 Anayasası ile tahkim edildi ve 1980’li yıllardan itibaren de üst kurullar vasıtasıyla da milletin denetiminin dışına çıkarılarak seçkinci bir siyaset anlayışı oluşturulmuştur. Bugün siyasal kararların alındığı kurum ve kuruluşların büyük bölümü milletin denetimine kapalı hale getirilmiştir. Sadece bu değil, siyasi kararları önemli oranda etkileyen siyasetin finansmanı da halka kapalıdır” diye konuştu.

SİYASETİN FİNANSMANI SİYASİ KARARLARI ETKİLİYOR

Siyasal sistemin siyasal ahlakla donanması gerektiğine işaret eden Kurtulmuş, “Siyasal ahlak sistem ahlakı ile ilgili bir husustur. Sistem ahlakı da sistemin nasıl şekillendiği ile ilgili bir durumdur. Türkiye’de kurum ve kuruluşların denetiminde olan bir siyaset sistemi yoktur. Bunun olması için öncelikle başta Anayasa olmak üzere siyasi partiler yasası, seçim yasası ve meclis iç tüzüğü değiştirilmeden siyasetin finansmanı da sağlıklı olmayacaktır. Çünkü, siyasetin finansmanı siyasetin derinliğini doğrudan etkilemektedir. Burada siyaseti kimin finanse ettiği önemlidir. Siyaseti kim finanse ederse kamu politikalarına da onlar etki eder. Bizler, siyasetin finansmanının halk tarafından yapılması gerektiğini düşünüyoruz. Bunu yaparsak halkın sesi siyasal kararlara yansıyabilir” diye konuştu. Batı demokrasilerinin en temel sorunlarından birinin de siyasetin finansmanı konusu olduğunu belirten Kurtulmuş, “ ABD’de halkın yarısı siyasete katılmaz. Niçin halk böylesine siyasete kayıtsızdır. Çünkü ABD’de siyaseti halk finanse etmez ve kararları da onlar almaz. Siyaset lobiler ve çıkar çevreleri tarafından finanse edilir. Dünyanın en ağır depolitizasyonu dünyanın açık toplumu olduğu iddia edilen ABD’de yapılmaktadır. Kıta Avrupa’sı da farklı bir durumda değildir” ifadelerini kullandı.

DEVLET YARDIMLARI SİYASETE VERİLEN RÜŞVETTİR

Siyaset bir millet işi olmaktan çok devlet işi olarak ele alınmasını eleştiren Kurtulmuş, “Siyasetin devlete ilişkin bir iş olarak düşünülmesi doğru değildir. Siyaset milletin işidir. Tam bu noktada siyasetin finansmanında devletin üstlendiği rolün önemli olduğunu düşünüyorum. Türkiye’de çok garip bir şekilde geliştirilmiş olan siyasi partilere devlet yardımı söz konusudur. Biz devletin yardım yapmasını demokratik bir tavır olarak görmüyoruz. Bu devletin siyasi partilere verdiği doğrudan bir rüşvetten ibarettir. Zaman içerisinde hazine yardımları bazı partiler arasında ayrıcalıklı bir zulüm aracına dönüştürüldü. Hazine yardımları adil dağıtılmamakta ve çok açık bir haksızlık yapılmaktadır. Biz Has Parti olarak milletin vergileriyle partilerin finanse edilmesine karşıyız” dedi. Kamu ihalelerinin ortaya çıkardığı haksızlığa da işaret eden Kurtulmuş, “Müteahhitler tarafından alınan kamu ihalelerinin bir kısmı partilerin finanse edilmesinde kullanılmaktadır. Bugün Türkiye’de kamu ihalelerini alan bir kitle siyasetin yönünü de belirleyebilmektedir. Bunun değiştirilmesi gerekir” şeklinde konuştu.

SİYASETİ HALK FİNANSE ETMELİ

Siyasetin üyeler üzerinden finanse edilmesinin önemine dikkat çeken Kurtulmuş, “Halkın Sesi Partisi’nin amacı bu partiye gönül veren bütün üyelerinin gönüllü bir şekilde partilerini finanse etmesini sağlamaktır. Böyle bir partinin genel başkanı ile üyesi arasında hiçbir fark kalmayacaktır” dedi. “ Türkiye’de siyasetin finansmanı ile ilgili kadim bir hastalığımız ise siyasetin kayıt içi, ticaretin ise kayıt dışı olmasından kaynaklanıyor” diyen Kurtulmuş, şöyle konuştu: “Devlet yaptığımız her faaliyetimiz denetler ve kayıt altına alır. Siyaset en ücra noktasına kadar kayıt altına alınır. Bu noktada önemli olan ise siyaseti kayıt dışına maliyeyi ve ticareti ise kayıt içine almaktır”

BİRİNİN YEDİĞİ MİLYONLARCASININ BAKTIĞI BİR TÜRKİYE OLAMAZ

Türkiye’de 30 yaşın altında bulunan çok sayıda genç bulunduğunu dile getiren Has Parti Lideri Kurtulmuş, “Bu genç nüfus arasında ciddi bir şekilde işsiz nüfus var. İktidar partisi işi olmayan bu gençlerden aday adayı olabilmesi için 3000 lira para istiyor. Bir adayın aday adaylığı sürecini yürütmesi için 30, adaylık sürecini yürütmesi için de 100 bin liraya ihtiyacı vardır. İşi bile olmayan bu kadar genç siyasetin içine nasıl çekilebilecektir. Burada büyük bir yanlışlığa dikkat çekmek istiyorum. Biz Halkın Sesi Partisi olarak 30 yaşın altındaki hiçbir gençten 1 lira bile almayacağız” ifadelerini kullandı. Türkiye’deki siyasal sistemin kurum ve kuruluşlarıyla halka açılmadan siyasetin de düzgün bir şekilde yapılamayacağını belirten Kurtulmuş, “ Mevcut sistemde, kimin gücü varsa, kimin parası varsa ve kim küresel sermaye ile ilişkiliyse onun etkisi siyasette artacaktır. Bizim Has Parti olarak kırmaya çalıştığımız alanlar buralardır. Nüfusunun büyük bir kısmı genç olan Türkiye birinin yediği milyonlarcasının baktığı bir Türkiye olamaz. Biz aristokratik demokrasiye karşı mücadele ederek, halkın sesinin yönetim ve karar süreçlerinde etkili olması için çalışıyoruz. Halkın Sesi Partisi halkın yağı ile kavrulacak ve halkın derdi ile dertlenecek bir siyasi partidir” diye konuştu.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık