Ana Sayfa Gündem Deprem olsa ilçelerimiz ne kadar hazır?

Deprem olsa ilçelerimiz ne kadar hazır?

İstanbul`da olası deprem karşısında ikamet ettiğiniz ilçenizde çadır ve ilkyardım ekiplerinin konuşlanacağı yerlerin neresi olduğunu biliyor musunuz?

Giriş Tarihi: 25 Ocak 2012 Çarşamba 12:33
Deprem olsa ilçelerimiz ne kadar hazır?
SONUÇ VAHİM

 

İstanbul`da deprem sonrası toplanma ve çadır alanları var mı? Belediyelere soruldu. Belediye yetkililerinin verdiği cevaplar ise olası depremde ortaya çıkacak vahim sonucu gözler önüne seriyor. İstanbul ‘büyük` depremi beklerken hem evsiz kalanların hem binaları hasar görmüş insanların hasar tespit yaptırana kadar sığınacağı alanları araştırdık. Sonuç, ise çok vahim.

İstanbul Valiliği, 2001`de bu amaçla her ilçede 480 adet çadır ve toplanma alanı belirlemişti. Ancak son 10 yılda bu yerlerin yarısı yapılaşmaya açıldı. Bu yerler zaten o dönem, boş olan ve yeşil alan ya da kamu arazisi olarak gösterilen alanlardan oluşuyordu. Yani planlarda olası bir afet sonrası toplanma veya çadır alanı olarak kullanılacak yerler için herhangi açıklama görülmüyor. İşte İstanbul`un Anadolu Yakası`ndaki deprem bölgeleriyle ilgili ilginç açıklamalı yerler:

 

 

ÇEKMEKÖY: Toplam 24 dönümlük iki alan var. Bu alanlarda ilkyardım ve sağlık ekipmanları mevcut. Uyarıcı tabela yok.

 

SULTANBEYLİ: Aydos Tepesi ile birlikte otoban kenarları ile Kale`nin etrafı olarak belirlenmiş. Şehir içinde ise Gölet etrafı gösterilmekte. Depremde çadır kurulacak yer şeklinde herhangi bir tabela veya açıklayıcı bir durum yok.

 

MALTEPE: Boş kamu alanlarına 6814 çadır yerleşebilecek durumda. Aynı anda yedi helikopter iniş kalkış yapabiliyor. Bu alanlara giden yollarda uyarı levhaları var.

 

KADIKÖY: Kadıköy İlçesi Afet Yerleşim Planı hazırlandı. Hangi mahallenin hangi parkı kullanacağı belli. Kişi ve görev listesi de hazır. 586 dönüm alanda 9 bin çadır kurulabilecek. Uyarıcı tabela yok.

 

ADALAR: Toplanma alanlarıyla çadır kent alanları için ayrı parklar tahsis edildi. Çadır kentler her ada için planlandı. 29 toplanma alanı mevcut. Uyarıcı tabela yok.

 

‘HAZIR’ SÖZLERİ VAR AMA YER YOK

 

KARTAL (Görevli): İlçede kamuya ait arazi yok gibi bir şey. Biz parkları deprem toplanma arazisi olarak belirledik. Hatta konteynerler var. Bu parklardan bağımsız deprem alanı yok. Parklardaki tabelalarda deprem toplanma alanı yazıyor.

 

PENDİK: Parklar deprem alanına dönüştürülecek. Deprem tatbikatları sırasında halk deprem alanları konusunda bilgilendiriliyor.

 

ATAŞEHİR: Belirlenmiş bir alanı yok. İlçedeki 8 park alanı ve bir stadın kullanılması düşünülüyor. Bu alanlar dışında ilçede zaten boş alan yok.

 

ÜSKÜDAR: Boş arsalar dışında siteler, okullar, düğün salonları, alışveriş merkezleri, sinemalar, işyerleri, otel ve pansiyonlar, ibadethaneler ve bahçeleri afet sonrası toplanma ve barınma yerleri. Bu çalışma da Kaymakamlık bünyesinde.
Fotoğraf: Gökhan Begen


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık