Ana Sayfa Gündem Cimri Zam Teklifine Tepki

Cimri Zam Teklifine Tepki

Eğitim-Bir Sen İstanbul Şubeleri ‘’Toplu Sözleşme Görüşmelerinin’’ anlaşmazlıkla sonuçlanması ve Hükümetin ‘’cimri zam teklifini’’ AKPARTİ İstanbul İl binası önünde protesto ettiler.

Giriş Tarihi: 27 Mayıs 2012 Pazar 09:23
Cimri Zam Teklifine Tepki
Eğitim-Bir Sen İstanbul Şubeleri (İstanbul’daki tüm ilk ve orta dereceli okullarda) çalışan eğitim kadrosuyla bir günlük iş bırakma eylemi yaptılar. 23 Mayıs Çarşamba günü Öğleye doğru AKPARTİ İstanbul İl binası önünde toplanan çok sayıda Eğitim-Bir Sen üyesi, hükümetin cimri zam teklifini sloganlar ve çeşitli pankartlarla, davul-zurna eşliğinde protesto ettiler.

         İstanbul Şubeleri adına basın açıklamasını Eğitim-Bir Sen İstanbul 1 No.lu Şube Başkanı Emrullah Aydın Yaptı. Aydın yaptığı basın açıklamasında şu görüşlere yer verdi;

         ‘’ 2012-1013 yılı Toplu Sözleşme görüşmeleri Kamu İşveren Heyeti ile Kamu Görevlileri Sendikaları Görevlileri arasında gerçekleşmiş ve anlaşmazlıkla sonuçlanmıştır.  Kamu görevlilerinin genelini ilgilendiren onlarca talebini görmezden gelen Kamu İşveren Heyeti, anlaşmazlığın, ilk toplu sözleşmede toplu sözleşme imzalanamamasının baş sorumlusudur. Sermayeye gelince kasanın kapısı açan kamu görevlilerinin haklı taleplerine cari açık gerekçesine sığınan Hükümet, kamu görevlilerine verdiği değeri ortaya koymuştur.’’ dedi.

         Aydın basın açıklamasına şöyle devam etti; ‘’Maaş zammı tekliflerini, 2012 yılına ilişkin %10,26’lık yeniden değerleme oranına dahi çıkarmaya yanaşmayan hükümet, taban aylığa seyyanen zam, özel hizmet tazminatı ve ek gösterge artışları, toplu sözleşme ikramiyesi, ek ödeme artış talepleri, harcırah miktarı artışları, fazla çalışma ücretinin yükseltilmesi, ek ödemenin emekliliğe yansıtılması, eş ve çocuk yardımı, yemek yardımı, emeklilerin eş yardımından yararlanması, 4/C’lilere 200 TL seyyanen zam yapılması ve kadroya alınması başta olmak üzere, kamu görevlilerinin genelini ilgilendiren onlarca teklifimize karşı teklif sunmayı bile gereksiz görmüştür.’’ dedi.   

         666 sayılı KHK çıktığından bu güne bordrolarıyla sorunlarının olduğunu ifade ederek eğitim camiasının ek ödeme konusunda mağdur edildiğini dile getiren Aydın, açıklamalarını şöyle sürdürdü; ‘’Üzülerek ifade ediyoruz ki; öğretmenler ve öğretim elemanları neredeyse en düşük ücret alan kamu görevlisi konumuna getirildi. Ek ödemeyle ilgili isyanımıza, diğer kurumlarda muadiliniz olmadığı için sizi kapsam dışında tuttuk cevapları verildi. Haklılığımızı anlayınca, ek ödeme mağduriyetinizi toplu sözleşme masasında çözeceğiz beyanları verdiler. Bu beyanlara bağlı olarak 800 binden fazla eğitimci toplu sözleşme masasını umut olarak görürken, sonuçta hüsranla karşılaştılar. Vaatler unutulmuş, umutlar boşa çıkarılmıştır. Emeğinin karşılığını alamayan, itibarı sürekli örselenen eğitimciler, ek ödeme mağduriyetinin toplu sözleşme masasında giderilmemesiyle birlikte artık çileden çıkmıştır. ‘’ dedi.

                            Gelirin Adil Dağıtımında Sınıfta Kaldınız

         Aydın basın açıklamasının son bölümünde de şu görüşlere yer verdi; ‘’Toplu Sözleşme Kanunu'nu çıkaran hükümet, 5 aydır kamu çalışanlarına zamlı maaş veremezken; şike, emekli vekillerin maaşları söz konusu olunca yerinde duramamakta, memur söz konusu olunca ise kılını kıpırdatmamaktadır. Vekillerin danışmanlarına, şoförüne ve sekreterine, askere 'mali denge' endişesi taşımadan zam yapan hükümet, eğitimciler söz konusu olunca yan yatmış, kırk dereden su getirmiş ve onlarca bahane üretmiştir. Bizim bahanelere karnımız toktur.’’ dedi.

         Aydın sözlerini şu cümlelerle tamamladı; ‘’ Merkezi yönetim bütçesinden en fazla payı eğitime ayırdığını, eğitime önem verdiğini her fırsatta dile getiren ve bununla övünen hükümet her fırsatta  ‘eğitim şart’ demektedir. Biz de 'eğitim şart ise ek ödeme de şarttır' diyoruz.  Eğitim çalışanları olarak, Kamu İşveren Heyeti'nin dolayısıyla hükümetin bu tavrını not ediyoruz ve hükümete kalkınmada iyi gidiyor olabilirsiniz ama adalette ve gelirin adil dağıtımında sınıfta kaldınız diyoruz.’’ dedi.  

         Çok sayıda çevik kuvvet ekibinin önlem aldığı eylemde herhangi bir olay çıkmadı. Basın açıklamasının ardından İstanbul Şube Başkanları ‘’Personel Bordro Bilgileri’’ yazılı bir panoyu AKPARTİ İstanbul İl binası önüne bıraktılar. Daha sonra eyleme katılan kalabalık sessizce dağıldılar.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık