Ana Sayfa Gündem ÇEKÜD'den Online Çev

ÇEKÜD'den Online Çev

Çevre Bilincinin Temelinde Ahirette Hesap Verme İnancı Var Çevre sorunlarına bilimsel verilerin ve manevi değerlerin ışığında çözüm yolları arayan, temiz çevre için temiz bilginin yaygınlaştırılmasına büyük önem veren ÇEKÜD, geleneksel hale getirdiği konferans programlarına bir yenisini daha ekledi.

Giriş Tarihi: 4 Mayıs 2011 Çarşamba 13:36
ÇEKÜD'den Online Çev
Gazikent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özdemir'in sunduğu 'Kur'an Perspektifinden Çevre' konulu konferans 24 Nisan Pazar günü Barcelo Eresin Topkapı Otelde yapıldı.

www.cekud.org.tr web sitesi üzerinden çevrimiçi (online) yayınlanan programa seçkin bir davetli topluluğu yanında, gönüllü kuruluşların temsilcileri ve çok sayıda çevre gönüllüsü katıldı.

Kahvaltı ikramı ile başlayan Programın sonunda Gazikent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özdemir ve programın sponsoru İstaç A.Ş. ‘ne plaket takdimi yapılırken, Çeküd eski başkanlarına da rozet takıldı.

Açılış konuşmasını yapan Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Yorulmaz, Çeküd’ün proje ve etkinlikleri hakkında kısaca bilgi verdikten sonra çevreyi 6,5 milyar insanın yaşam alanı olduğu için önemsediklerini, 6,5 milyar insanın daha sağlıklı ve daha mutlu bir yaşam sürmesi için çalıştıklarını söyledi.

Yorulmaz:“ Kişisel duygu, düşünce ve eylemlerimizdeki yanlışlıkların düzelmesi oranında çevre sorunlarının da azalacağını; hobilerimizin, eğlence, dinlence ve beslenme alışkanlıklarımızın; planlama, şehirleşme ve modernite anlayışımızın yeniden sorgulanması gerektiğini düşünüyoruz. Her türlü kaynak israfına karşıyız.

Tasarruf ve sade yaşam şeklini destekliyoruz. Çevre sorunlarına geniş bir perspektiften bakmaya çalışıyor, çağdaş yaşam şartlarını göz ardı eden popülist yaklaşımları doğru bulmuyoruz. Halkımıza doğru bilgileri doğru kaynaklardan aktarmaya çalışıyoruz.” dedi.

Program Prof. Dr. İbrahim Özdemir'in sunumu ile devam etti.

Çevre bilincinin temelinde ahirette hesap verme inancı olduğunu, çevreyi Yüce Allah’ın insanoğluna emaneti olarak gören bir Müslümanın dünya nimetlerinden yararlanırken sınırsız bir tüketim anlayışı güdemeyeceğini ifade eden Özdemir konuşmasına şöyle devam etti:

“Tabiat, Allah tarafından yaratılmıştır ve Allah’ındır. Bizler Allah’ın yeryüzündeki emanetçileri ve halifeleriyiz.

Halife olan insan, ahiret günü emanete karşı nasıl davrandığı ve muamele ettiğinden hesaba çekilecektir.

Ahiret günü sadece insan-insan ve insan-toplum bağlamında hesap verilmeyecektir. İnsan-tabiat bağlamında da inanan insanlar eylemlerini ve davranışlarının hesabını verecekleridir.

İslam Kur’an temelli bir ahlak anlayışı oluşturmuştur. Her samimi Müslüman, çevremizi ve içindeki tüm canlıları onları yaratan ve bizlere emanet eden Rabbimiz adına sevmek ve korumakla yükümlüdür. Bu kanuni bir yükümlülükten daha çok sevgi temelli ahlaki bir yükümlülüktür.

Allah’ın yarattığı bu âlemin tahrip edilmesinden, hayvan nesillerinin yok edilmesinden; yaptıklarımız yüzünden dünyanın ısınması ve bunun sebep olduğu çevre sorunlarından sorumluyuz.

En büyük çevre sorunlarından biri de aç ve fakir, işsiz ve eğitimsiz insanlardır. Dünyadaki zulüm ve adaletsiz gelir dağılımından dolayı aç ve yoksul kalan insanlardan sorumluyuz.

İsraf, sevgisizlik sorunudur. İsrafın cezası Allah'ın sevgisinden mahrumiyettir. İçecek bir damla su bulamayan bir milyardan fazla insan varken, abdest alırken israf ettiğimiz sulardan bile sorumluyuz. “ dedi.

Hz. Peygamber’in Hadisi Şeriflerinden; Rabia el-Adeviyye, Beyazıd-ı Bestami, İbnArabî , Gazzali, Yunus Emre, Mevlana, Aziz Mahmud Hüdai gibi tasavvuf önderlerinin hayatlarındaki örnek uygulamalarından, Seyyid Kutup, Elmalılı Hamdi Yazır, Said Nursi gibi İslam alimlerinin tefsirlerinden ve  çevreye bakışından bahseden Özdemir İslamın bir ideoloji değil bir din olduğunu ve dinin de hayatın bütününü kapsadığını; en çevreci kitap Kur’an olduğu halde Müslümanların bunu anlamakta duyarsız kaldığını,İslam ülkeleri çevre birliği gibi bir kuruluşun gerekliliğini  ifade etti.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık