Ana Sayfa Gündem Çekmeköy’de Kadınlar Günü Yemeği

Çekmeköy’de Kadınlar Günü Yemeği

Çekmeköylü kadınlar, Çekmeköy Belediyesi ve Kent Konseyi Kadın Meclisi iş birliği ile düzenlenen Kadınlar Günü yemeğinde buluştu.

Giriş Tarihi: 10 Mart 2011 Perşembe 12:41
Çekmeköy’de Kadınlar Günü Yemeği

Tüm dünyada kutlanan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Çekmeköy’de de unutulmadı. Çekmeköy Belediyesi ve Çekmeköy Kent Konseyi Kadın Meclisi’nin Saklıbahçe’de düzenlediği yemeğe Çekmeköy’ün kalkınmasında büyük pay sahibi olan kadınların yanı sıra Çekmeköy protokolü de ilgi gösterdi. Çekmeköy Belediye Başkanı Ahmet Poyraz, AK Parti Çekmeköy İlçe Başkanı Şahmettin Yüksel, Kent Konseyi Başkanı Latif Coşar ve Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Zerrin Menteşeoğlu onur konuğu olarak Devlet Bakanı Hayati Yazıcı’nın eşi Selma Yazıcı’yı ağırladı.


1800’lü yıllarda kadın işçilerin hak arayışı sırasında gördükleri kötü muamelenin yankılarının çığ gibi büyümesi sonucunda kabul edilen “8 Mart Dünya Kadınlar Günü”nde kadınların toplumdaki varoluş mücadelesi ve kadına yönelik şiddetin dünya üzerinden yok edilmesi konuları konuşuldu. Çekmeköy’de hayatın her alanında aktif rol alan kadınların ilçenin şekillenmesindeki önemli rolünün bir kez daha vurgulandığı yemekte kadınlara yönelik projeler görüşüldü. Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Zerrin Menteşeoğlu, Meclis Üyesi Yurdanur Arhan, AK Parti Çekmeköy İlçe Başkanı Şahmettin Yüksel ve Çekmeköy Belediye Başkanı Ahmet Poyraz’ın konuşmalarının ardından Halk Eğitim Merkezi TSM korosu katılımcılara müzik ziyafeti sundu.

Çekmeköy Belediyesi ve Çekmeköy Kent Konseyi Dünya Kadınlar günü nedeniyle yayınladığı mesajda şunlar yer aldı: “Aileden başlayarak yaşamın her alanında başrolde olan hanımlarımız; sizler anne şefkatinin, merhametin, asaletin, hünerin ve gururun sembolüsünüz. Ülkemizde ve dünyada kadın erkek eşitliğinden bahsedilirken Türk toplumunun tarihine bakıldığında kadınlarımız; yeri geldiğinde ülke yönetiminde, yeri geldiğinde sosyal yaşamda hatta savaşlarda üstlendikleri rollerle dünya tarihinde başka hiçbir millette olmadığı kadar etkin role sahiptir. Geleneksel Türk toplumunda kadın daima, batı ve doğudaki diğer örneklerine göre oldukça ileri sayılabilecek bir konumda bulunmuştur. Kurtuluş savaşımızdaki eşlerinin yanında cephede savaşan kadınlarımızdan, Orta Asya Türk devletlerinde Kağan’lara devlet işlerinde yardımcı olan “Hatun” eşlere kadar bunun birçok örneğini görmek mümkündür. Kimse inkar edemez ki Halide Edip Adıvar, Nene Hatun, Sabiha Gökçen gibi isimler tarihe adını altın harflerle yazdırmıştır. Günümüzde kadınların hak ettiği yerde olmadığı düşüncesi geleneksel yapının kadınlarımızı ezdiği yönündeki çıkarımlara karşı bu örnekleri verdikten sonra sosyal hayattaki yerlerini almaları için kadınlarımızın içe kapanıklıklarını atarak, istedikleri takdirde hayatın her alanında önemli roller üstlenebileceklerine inanıyoruz.

Bizler kadınlarımızı toplumun temel taşı olan ailenin en aktif bireyi ve gelecek nesilleri yetiştiren anneleri olarak görüyoruz. Kadınlarımız, gerek çalışma hayatındaki varlıkları, gerekse aile yapımızdaki konumları ile her zaman hanım elinin değdiği yeri güzelleştirdiklerini göstermişlerdir. Çekmeköy’de hanım elinin değdiği alanları çoğaltmak için bugüne kadar yaptığımız projelerin çoğalarak devam edeceği bir yıl için daha çalışmaları hızlandırırken tüm kadınlarımızın Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyoruz.
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık