Ana Sayfa Sultanbeyli Bu proje Sultanbeyli’ye hayat verecek!

Bu proje Sultanbeyli’ye hayat verecek!

Cuma günü yapılan Sultanbeyli belediye gündeme gelen gölet projesi ile ilgili açıklamayı Fen İşlerinden Sorumlu Belediye Başkan Yardımcısı Ercan Akbulut yaptı. Akbulut, Gölet Projesine bir ay içerisinde başlanacağını ifade etti.

Giriş Tarihi: 9 Ocak 2012 Pazartesi 11:36
Bu proje Sultanbeyli’ye hayat verecek!
Akbulut: ‘Gölet Projesi 1 ay içinde başlıyor’

 

Bir meclis üyesinin sorusu üzerine gölet projesi ile ilgili bilgi veren Ercan Akblut: “ Bilindiği gibi 2010 yılında Gölet Projesinin ihalesini yapmıştık. İhaleyi kaybeden firma konuyu mahkemeye taşımış ve ihaleyi iptal ettirme yoluna gitmişti. İhaleyi alan firmada tekrardan ihalenin devamı için dava açmış ve mahkeme sürecini başlatmıştı. Mahkeme sonuçlandı ve ihaleyi alan firma işi yapmaya hak kazanarak bir önceki iptal kararını ortadan kaldırttı. Gerekli sözleşme belediye ile firma arasında bir hafta içinde yapılacak ve ihaleyi kazanan firma bir ay içinde şantiyesini kurup gölet projesine başlayacak” dedi. 

 

Akbulut: Bu proje ile geçmişin izini sileceğiz

Sultanbeyli’nin önemli sorunlarından bir tanesi olan Gölet projesi çok yakında inşaat çalışmalarına başlanılacak. Uzun yıllardır Sultanbeyli’lerin büyük bir sorun olarak gördüğü gölet, geçmişte birçok sıkıntıya neden olmuştu. Yaz aylarında yakına mahallelerde yaşayan çocukların serinlemek için girdiği göllete sıkça boğulmalara yaşanmaktaydı. Geçmiş yıllarda alt yapısı tamamlanmayan ilçenin atık sularının göllete karışması, etrafa çirkin görüntü ve pis kokuların yayılmasına neden oluyordu. Gölet etrafında yaşayan vatandaşların duygularını ve sıkıntılarını zaman zaman gazetelerimizde yer vererek yetkililere duyurmaya çalıştık. Sultanbeyli Belediye yetkilileri bu konuya duyarsız kalmayarak projelendirme çalışmalarına başladı. Geçtiğimiz yıl projesi onaylanan gölet, ihaleye alındı. İhaleyi kaybeden firmanın konuyu mahkemeye taşıması sonucu proje durdurulmuştu. Mahkeme sonucu ihaleyi alan firma tekrardan projeyi yapmaya hak kazanması ile birlikte bir ay içinde çalışmalara başlayacağını belirtti. Çok kapsamlı bir proje olarak tasarlanan gölet projesi hayata geçirildiğinde ilçeye ayrı bir hava ve prestij katacaktır. Gezi parkı, çay bahçesi ve spor alanlarından oluşacak bu proje, çevresine de değer katarak Sultanbeyli’ye hayat verecektir. Geçmişin kötü izlerini silmek için bu projeyi bir an önce hayata geçirmek istediklerini söyleyen Akbulut; gölet ve diğer projelerle Sultanbeyli’ye kent olma özelliği kazandırıyoruz. Göreve geldikleri günden bu güne Sultanbeyli’lerin menfaati için çalıştıklarını söyleyen Akbulut; ilçe halkının huzurlu ve şehrine uygun bir kentte yaşayabilmeleri için yoğun bir mesai harcadıklarını belirtti. Gölet projesinin çevre mahallelerine ve ilçeye maddi ve sosyal yaşamaya ayrı bir değer katacağına inanıyorum. Dedi.    

 

Projede neler var?

140.000m2 alanda gölet ve çevresinin gelişimi amaçlı düzenlemesi yapılmıştır. Proje kapsamında çay bahçesi, çocuklara gençlere yönelik oyun alanları, 1 futbol sahası 2 basketbol sahası 1 tenis sahası 2 adet voleybol sahası ve konser alanları bulunmaktadır.

 

Belediyeden Aydos kalesine ödenek desteği

Pazartesi günü meclis gündemine Aydos Kalesinin yapımı ve projenin devamı için meclisten ödenek talebinde bulunulmuş ve meclisten ödenek için yetki istenmişti. Pazartesi günü meclis konuyu gerekli komisyona havale etmiş ve komisyonun görüşmesini istemişti. Cuma günü komisyon raporu meclise geldi ve meclisten yetki istendi. Aydos Kalesi Projesi için meclis üyeleri oy çokluğu ile komisyon kararını onayladı. Konuyla ilgili Has Parti Meclis üyesi Ahmet Sadıkoğlu, yetkililerden kale projesi için İl Özel idarenin ne kadar bütçe ayrıldığını, projenin ne zaman biteceğini ve projenin kaç paraya mal edileceğini sordu. Sadıkoğlu’nun sorularına Belediye Başkan Yardımcısı Ercan Akbulut cevap verdi. Proje için İl Özel idarenin 800 bin TL ödenek ayırdığını, projenin devamı için belediye olarak katkı sunmak için ödenek izni istediklerini ve projenin eksik kalmaması için Kültür ve Turizm Bankalığı ve Anıtlar kurulu ile diyaloga geçtiklerini söyledi. Projenin üç aşamalı olarak devam ettiğini söyleyen Akbulut: ‘2011 yılında çevre temizliği yapıldı, sonrasında restorasyon ve sonrasında da bitimi söz konusu olacak. Bitimiyle ilgili net tarihi veremeyeceğini’ söyledi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü TKGM 173. Yaşını kutluyor.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü TKGM 173. Yaşını kutluyor.

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık