Ana Sayfa Sultanbeyli Bilgiçağı Okulları öğrencileri, Londra’da İngiliz çocuklarına geleneksel oyunlarını öğretecek

Bilgiçağı Okulları öğrencileri, Londra’da İngiliz çocuklarına geleneksel oyunlarını öğretecek

Sultanbeyli’de de şubesi bulunan ve ilk özel okul olma unvanını elinde bulunduran Bilgiçağı Eğitim Kurumları “Geleneksel Oyunlar” başlıklı “Comenius” projesiyle, İngiltere’de proje ortağı olan Tewhid Boy School ile birlikte geleneksel oyunlarımızın paylaşılması, bilgisayar çağı çocukları için oyuna yeni bir bakış ve öğrenmeye teşvik edici bir aktivite gerçekleştirmesi için Haziran ayında öğrencileriyle İngiltere’ye gidiyor.

Giriş Tarihi: 18 Mart 2014 Salı 08:05
Bilgiçağı Okulları öğrencileri, Londra’da İngiliz çocuklarına geleneksel oyunlarını öğretecek
 

Bilgiçağı Okulları, AB tarafından onaylanan Comenius projesi ile okulda 5-6-7-8 sınıflardaki ortaokul öğrencileri arasından yapılan sınavla İngilizceye en aşina olanları seçerek bir oyun kulübü kurdu ve Türk geleneksel çocuk oyunlarını İngiltere’deki çocuklara öğretecek, sonrasında da İngiltere’deki çocuklar Türkiye’ye gelerek burada Türk çocuklarına kendi geleneksel oyunlarını sergileyecekler. Projeyle çocukların bilgisayar bağımlılığından ve dolayısıyla kültürlerinden uzaklaşmalarının önün geçilmesi ve çocukların, birbirlerinin kültürlerini oyunlar vasıtasıyla yakından tanıması hedefleniyor.

 

Bilgiçağı Okulları yöneticisi Cüneyt Şener’e konu ile ilgili sorular sorduk ve projenin detaylarını öğrenmek istedik. Şener’in sorularımıza verdiği cevaplar şu şekilde;

 

Böyle bir projeye neden ihtiyaç duydunuz?

Geleneksel oyunlar unutuluyor ve artık tüm oyunları üreten firmalar Amerikan firmaları. Bu şekilde dünya bir şekilde batı kültürünün hegemonyası altına giriyor. Bundan çocukları kurtarmak daha fiziki sosyal bir takım şeyler yapmalarını sağlamak adına böyle bir projeyle Avrupa Birliğine müracaat ettik. Projemiz de kabul gördü. Biz idareciler olarak İngiltere’ye gittik ve ortamı gördük ve planlamamızı yaptık. 20 civarında oyun seçtik. Okulumuzda bir oyun kulübü kurduk. Çocuklarımıza bu oyunları öğretiyoruz. Bu yaz Haziran ayı başında 10 günlük bir program için İngiltere’ye gideceğiz. Partner okumuzun organizesiyle şehrin Belediye meydanında ve Lordlar Kamarasında bu oyunları oradaki çocuklara ve yetkililere sergileyeceğiz. Onlar da bilahare Eylül ayında Türkiye’ye gelerek kendi oyunlarını burada bizim çocuklarımıza sergileyecekler. Nasip olursa Sultanbeyli kent meydanında gelen misafir çocukların ve bizim çocuklarımızın oyunlarını birlikte halka sergileyeceğiz.

Bizim İngiltere’deki gittiğimiz okul da bir Müslüman Okulu aynı zamanda. Biz öğrencilerimizle oradaki ortamı ve tarihi gözlemleyeceğiz, eğitimini gözlemleyeceğiz, aynı şekilde o öğrenciler de burada bizim tarihi mekânlarımızı ve kültürümüzü yakından görmüş olacaklar.

 

Comenius Programı nedir?

Comenius Programı,  öğrenciler ve eğitim personeli arasında Avrupa kültür ve dil çeşitliliği ile değerleri hakkında bilgi oluşturmayı, öğrencilerin kişisel gelişimleri için gerekli olan temel becerileri edinmelerini amaçlar. Bu doğrultuda Avrupa ülkelerinde eğitimle ilgili kurumlar arası işbirliğini sağlamaya çalışır. Programdan 27 üye ülke, 3 EFTA ülkesi ile Türkiye yararlanmaktadır. 

Comenius Programı; Değişik kültürlere yönelik farkındalığın geliştirilmesini teşvik etmek, Okul eğitimi sektöründe kültürler arası eğitim girişimlerini geliştirmek, kültürler arası eğitim alanında öğretmenlerin yeteneklerini geliştirmek, Irkçılık ve yabancı korkusu/düşmanlığıyla mücadeleyi desteklemek için tasarlanmış uluslararası faaliyetler yardımıyla Avrupa’daki okul eğitiminde kültürler arası farklılıkların bilincine varılmasının teşvikine katkıda bulunur.

Çocuklar, öğrenciler diğer kültürün yaşama ortamını, okul ve eğitim ortamını görür, değerlendirir ve bir kültür tanıtımı ve farkındalık kazandırır.

 

Yaklaşık 10 kadar öğretmenimizle bu projeyi aktif olarak yürütüyoruz

Tüm ortaokul öğrencilerimiz bir şekilde çalışmanın bir parçası olacaklar. Ancak ortaklık yaptığımız okul erkek öğrenci okulu olduğu için İngiltere’ye10 öğrencimizle gideceğiz.

AB Bakanlığı tarafından desteklenen ve Ulusal Ajans tarafından yürütülen Comenius çalışmalarına dahil olmak için projenin amacına uygun bir konu tespiti yapıp ortak okul bulmasıyla çalışmalarımız başladı.

“Geleneksel Oyunlar” başlıklı Comenius projemizle okulumuz ve proje ortağımız olan Tewhid Boy School arasında geleneksel oyunlarımızın paylaşılmasıyla bilgisayar çağı çocukları için oyuna yeni bir bakış ve öğrenmeye teşvik edici bir aktivite gerçekleştirmesi planlandı.

Farklı sosyal çevrelerden, kültürden ve ırktan olan çocukların bir araya gelip yeni bir oyun kavramı keşfetmelerini hedeflediğimiz projemizde öğrenci merkezli bir yaklaşım benimsenmektedir.

Projemizde oyunu sadece oyun olmanın ötesinde eğitimin bir parçası haline getirebilmek, çocukların oynarken öğrenmelerini sağlamak hedeflenmektedir.

 

Niçin oyun?

Oyun teması esasen öğretmenler ve öğrenciler için akademik, fiziksel ve sosyal açıdan önemli birçok alanı keşfetmek ve araştırmak için bize esneklik sağlar. Oyunlar en az iki ve daha fazla kişiyi bir araya getirdiğinden ekip çalışmasını teşvik etmek için mükemmel bir yoldur.

Oyunların belli kurallara bağlı kalarak işbirliği içinde oynanması da karakter eğitimini pekiştirmektedir.

Oyun denince aklına sadece bilgisayar oyunları gelen çocuklarımızın “gerçek oyun”larla fiziksel olarak da daha aktif ve sağlıklı olacakları da unutulmamalıdır.

Bu proje sayesinde çocuklarımız geleneksel oyunlarımızla tanışacak sonrasında da bunu Avrupalı çocuklarla buluşturacaklar. Proje kapsamında akranlarıyla birlikte bir yurt dışı deneyimini de gerçekleştirmiş olacaklar. Bir yanıyla eğitim bir yanıyla kültürel bir deneyim olan bu aktiviteyle çocuklarımız yeni bakış açıları kazanacak, farklı kültürlerle tanışma imkânı bulacaklar. Bunun yanında yabancı dil öğrenimlerini geliştirmek için bir fırsat yakalamış olacaklar.

Tevhid Boys  School (TBS), Londra Hackney Belediyesi merkezli, 2000 yılında kurulmuş bir özel okuldur. Farklı etnik kökenlerden geniş bir öğrenci profiline sahip.

TBS yüksek ahlakî ve etik değerleri teşvik ederken eğitim başarısını da yüksek düzeyde tutmayı hedefleyen bir eğitim kurumudur. Proje kapsamında elde edilmesi hedeflenen asıl unsur çocuklarımızı onları asosyal yapan, bedensel olarak hareketlerini sınırlayan teknolojik oyun ve internet ortamından kurtarıp akranlarıyla birlikte düşünerek, hareket ederek, işbirliği içinde ve kurallara uymayı öğrenerek eğlenmelerini ve gelişmelerini sağlamaktır.

Ayrıca bu kazanımlarını farklı kültürden akranlarıyla paylaşıp kültürler arasındaki engelleri de en aza indirmeleri hedeflenmektedir.

Bu projenin iki önemli boyutu var:

Birincisi çocuklarımızı öncelikle kendi kültürel değerimiz, mirasımız olan geleneksel Türk oyunlarını araştırıp keşfedecek.

İkinci olarak ise bu öğrendiklerini paylaşmanın yanı sıra ortaklık yaptığımız İngiltere'deki çocukların tanıtacakları oyunları öğreneceklerdir. 

Böylece hem kendi kültürüne tanıyacak hem de farklı kültürlerle karşılaştırma imkanı bulacaktır. Bu da millî duyguların pekişmesine, aidiyet duygusunun artmasına vesile olacaktır.

Bu projenin kazanımları sadece iki okul adına sınırlı kalmayıp e-kaynakların paylaşımı yoluyla daha geniş bir yerel ve küresel topluluk için zenginleştirilmiş bir kaynak sağlayacaktır. Öğretmenlerimiz için de İngiltere ziyareti sonrasında farklı eğitim metotlarını tanımaları adına bir vesile olacaktır.

 

Programın tüm aşamaları şu şekilde olacak

Projenin Tanıtılması, Logo/Slogan Yarışması Düzenlenmesi, Oyun Kulübü Kurulması, Oyun Kulübünde Görevli Öğrencilerin Araştırma Çalışmalarına Başlamaları, Öğrencilerin Yabancı Dil Eğitiminin Desteklenmesi, İngiltere Ziyareti, Oyun Günü Uygulaması, Çalışmaların İnternet Üzerinden Kamuyla Paylaşılması, TBS’un Türkiye Ziyareti, Oyunlarla ilgili Kitapçık Hazırlanması, Veli Rehberi Hazırlanması, Projeyle İlgili Sergi Çalışmaları, Tüm Çalışmaların Raporlanması.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık