Ana Sayfa Beykoz Beykoz’da Halk Meclisi’nde Vatandaşa Darp!..

Beykoz’da Halk Meclisi’nde Vatandaşa Darp!..

Beykoz Belediyesi Halk Meclisi’nin Mart ayı toplantısında yine baz istasyonu tartışmaları gündeme damgasını vurdu.

Giriş Tarihi: 25 Mart 2011 Cuma 09:55
Beykoz’da Halk Meclisi’nde Vatandaşa Darp!..

Toplantıda, Yücel Çelikbilek’in “Beykozlu’dan bir b.. olmaz” sözleri gündeme gelince sinirler gerildi. Başkan Çelikbilek “toplantıyı iptal ederim” deyince itiraz eden bir vatandaşa, Başkan’a yakınlığı ile bilinen sivil bir şahıs tarafından kafa atıldı.


Beykoz Belediyesi Düğün Salonu’nda gerçekleştirilen Halk Meclisi’nin Mart ayı toplantısında Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek başta olmak üzere başkan yardımcıları, danışmanları, müdürleri ile meclis üyeleri ve muhtarlar katılım gösterdi.

Sağlık İşleri Müdürü Meral Şenocak tarafından Beykoz Belediyesi Sağlık İşleri bünyesinde yapmış olduğu çalışmalar hakkında sinevizyon sunumu ile başlayan toplantıda; Meral Şenocak konuşmasında, “Belediye ye ait 2 tane mavi şeritli ambulans olduğunu bunların acil hastalara yardım edemediğini bu ambulansları da randevu alarak kullanılabileceğini” söyledi.

Sunum bittikten sonra vatandaşların bu konularla alakalı sorularının olup olmadığını sorunca, bir vatandaş “Bizleri baz istasyonlarına karşı koruma adına onkoloji ile ilgili bir çalışmanız var mı?” diye sordu. Bu soruya karşılık Belediye Sağlık İşleri Müdürü Meral Ocak “Müdürlüğümüzün baz istasyonları ile ilgili bir yaptırımı yoktur” cevabını verdi.

Gümüşsuyu Mahallesinde ikamet ettiği söylenen bir vatandaş “ baz istasyonu yaptırıyorsunuz birde sağlıktan bahsediyorsunuz baz istasyonlarını kaldırın” deyince Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek “ismini yazdıranlara söz vereceğim böyle tavır olmaz sıranız gelince istediğinizi konuşun ben bu işi parayla yapmıyorum insan için yapıyorum” diyerek sert tepki gösterdi. Salonda bulunan vatandaşların iki ay evvel ki; “Beykozlulardan bir b ...” sözlerini hatırlatması üzerine Çelikbilek ; Bir belediye başkanı kendi vatandaşı hakkında nasıl böyle söyler, ben bu sözleri Beykoz Sporun Yöneticilerine söyledim aynen de söylüyorum ben sizlerden biriyim” dedi.

Tartışmalar devam ederken Belediye Başkan Yardımcısı Yüksel Baki ayağa kalkarak, “Terbiyesizlik yapmayın izin almadan konuşuyorsunuz çıkın dışarı” dedi. Çelikbilek gruba “Sizin maksadınız dinlemek mi yoksa Beykoz Halkını provoke etmek mi, amacınız buysa  toplantıyı iptal ederim” diyince ortalık karıştı.Gruptakilerin toplantıyı iptal edemezsiniz sözü Ak Partilileri çileden çıkardı.

Tartışmalar esnasında Başkan Çelikbilek’e yakınlığı ile bilinen sivil giyimli bir şahıs tarafından, itirazda bulunan vatandaşlardan birine kafa atıldı.

Olay daha fazla büyümesin diye Başkan Çelikbilek toplantıyı yarıda kesme kararı aldıysa da ilerleyen dakikalarda ortalığın biraz sakinleşmesinin ardından toplantıya devam edildi.

Mart ayı Halk Meclisi toplantısı kaldığı yerden devam ederken vatandaşlar mahalle ve sokaklarındaki sıkıntıları dile getirdikten sonra baz istasyonu ile ilgili Başkan Çelikbilek açıklayıcı konuşmalarda bulundu.

Baz istasyonları artık Belediyenin kontrolünde

Baz istasyonları artık Belediyenin kontrolünde olduğunu, hiçbir operatör firmanın Belediye’den izinsiz vatandaş ile anlaşarak evinin çatısında, bahçesinde veya her hangi bir yerde baz istasyonu kuramayacağını ifade ederek sözlerine başlayan Başkan Çelikbilek, “Amacımız vatandaşa sağlıklı ve kontrolü yapılmış bir hizmet vermek. Eğer biz baz istasyonu kurulumunu kontrol altına almasaydık operatör firmalar vatandaş ile anlaşarak istedikleri yerlere kuracaklardı. Evlerin çatısına, okul bahçelerine v.s uygun olmayan yerlere sırf para uğruna halk sağlığını göz ardı ederek kurulacaktı. Böyle gelişi güzel kontrolsüz kurulması mı daha iyi yoksa bizim Belediye olarak bu işe el atarak izinsiz gelişi güzel kurulmasının önüne geçerek, sağlıklı ölçümleri yapılmış ve bağımsız kurullar tarafından onay verilen yerlere baz istasyonu kurmamız mı daha iyi ?” dedi.

Beykoz’da kontrolsüz 264 baz istasyonu var

Beykoz’da evlerin çatılarında, bahçede, okul etrafında spor alanlarında ve daha bir çok uygunsuz yerde 264 adet baz istasyonu var. Bu baz istasyonları, vatandaş ile operatör firma arasında para karşılığında yapılan anlaşma sonucunda gelişi güzel kontrolsüz, ölçümsüz bir şekilde kuruluyor. Beykozlu olarak bu işe girmemizdeki amaç tamamen vatandaşımızın sağlığını düşündüğümüz içindir. Belediye Başkanı olarak amacım, Beykoz’da gelişi güzel baz istasyonu kurulmasın. Evlerin çatılarında okul bahçelerinde gelişi güzel kurularak rant kapısı diye halkımın sağlığı ile kimse oynanmasın. Belediye olarak belirlediğimiz 40 nokta da bağımsız kurullar tarafından ölçümler yapılarak, kontrollü şekilde vatandaşım iletişim hizmetini en iyi alabilsin diye sağlıklı baz istasyonları kurmak için yola çıktık. Bugüne kadar da sadece 4 adet baz istasyonu kurduk ve hepsinin de raporları elimizdedir. Bu kadar kıyamet koparanlar, “Beykoz’da 267 tane kurulurken nerdeydi. Bizim diktiğimiz sağlıklı 4 adet baz istasyonuna mı göz dikti?...”

Rantçının hortumunu kestik

Baz istasyonu konusuna ne zaman ki belediye el attı, provokatörler ortaya çıktı diyen Başkan Çelikbilek, “Beykoz’da 264 baz istasyonu var, hem de size yakın yerde Fatin Hoca İlköğretim Okulu’nun çok yakınında. Buna neden sesiniz çıkmıyor. Belediye olarak bu işi kontrollü ve sağlıklı şekilde tek elden yapacağız diye neden bazıları bundan rahatsız oldu. Bazılarının rant kapısı kapandı, hortumu kesildi. Vatandaşımızı yanlış bilgilendirerek, kışkırtarak bizim üstümüze gelmeye çalışıyorlar. Halk meclisi toplantımızı işte gördüğünüz gibi provoke ediyorlar. Bu konuyu bile siyasi emellerine alet ediyorlar” diyerek baz istasyonu konusunda tepki gösterenlerin mahalle sakinlerinin rantı kesilen bazı gruplar tarafından kullanıldığını söyledi.

Bağımsız kurullar tarafından ölçümleri yapılıyor

Çelikbilek; “Siz gidin bu raporları birde evlerin çatılarında baz istasyonu kurulu olan kişilerden isteyin bakalım. Beykoz’da baz istasyonlarını artık tek bir elde toplamak ve kontrol altında tutmak için bu çalışmayı yaptık.”

Bu kurulan baz istasyonlarının üniversiteler tarafından oluşturulan bağımsız kurullar tarafından ölçümlerinin yapıldığına dikkat çeken Başkan Çelikbilek, “Sağlık açısından en küçük sorun teşkil etmemektedir. Bizim raporlarımıza inanmayan varsa masrafları bana ait, istediğiniz kurum veya kuruluştan rapor alabilirsiniz. Bugün bu yerlere biz sağlıklı ve kontrollü şekilde bunları kurmazsak yarın operatör firma vatandaş ile anlaşıp gelişi güzel kuracak. Bu daha büyük sıkıntılara sebebiyet verir” diyerek Belediye tarafından yapılan işin ne kadar sağlıklı ve önemli olduğunu vurguladı.
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık