Ana Sayfa Gündem Bankaların sözleşme tuzağı

Bankaların sözleşme tuzağı

Bankaların sözleşme kurnazlığının son muhatabı Sultanbeyli’den İsa Küçükoğuz oldu. Küçükoğuz, Garanti Bankası Sultanbeyli Şubesi ile bu sebeple gerginlik yaşadı.

Giriş Tarihi: 13 Şubat 2013 Çarşamba 07:57
Bankaların sözleşme tuzağı
Mahkemelerin, aidat vurgununa dur demesi bankaları farklı bir kurnazlığa yöneltti. Bankalar artık tüketicilerden kredi kartı aidatı, hesap işletim ücreti gibi işlemleri tüketiciye ayrı bir belge imzalatarak alıyor.

Yeni Tüketici Kanunu Yasası'na göre bankalar, kredi kart aidatı, hesap işletim ücreti gibi işlemleri alacağını tüketiciye açıkça beyan etmek ve bununla ilgili ayrı bir belge imzalatmak zorunda. Bu zorunluluk bankaları uyanık müşterilerine karşı kaba ve çirkin bir tavra soktu. Meseleyi bilmeyen müşteriler bankaların önlerine koyduğu metni imzalarken, olaya itiraz eden müşteriler ise bankaların sert ve nezaketsiz tavırlarıyla karşılaşıyorlar.

SÖZLEŞME İMZALANMAMIŞ GEL İMZALA

Sözleşme kurnazlığının son muhatabı İsa Küçükoğuz oldu. Garanti Bankası Sultanbeyli Şubesi tarafından aranarak bankaya çağrılan Küçküoğuz bankanın kendisine; "İtiraz ettiğiniz yıllık kredi kartı aidatı / hesap işletim ücreti / kredi dosya masrafı ile ilgili yarın şubemize gelmelisiniz." dediğini ve belirterek sonraki süreci şöyle aktardı: "Bankaya gittiğimde 'Sizinle sözleşme imzalanmamış. Bankacılık işlemlerinize Garanti Bankası aracılığıyla devam etmek istiyorsanız sözleşme imzalamalısınız." dediler. Ben de 'Yıllar önce sözleşme imzalamıştım, banka sözleşmeyi kaybetmeseydi.' dedim. 

BANKACI BİRDEN ÇİRKEFLEŞTİ

'Hayır beyefendi hiç imzalanmamış.' dediler. 'O halde sözleşmeye madde ekleyin de banka benden kanunun verdiği haklarımı geri alamasın." dediğimde bankacı bana sesini yükselterek; "Banka size hesap açmak zorunda değil. O halde çekin paranızı ve gidin bankadan." dedi. Ben de "Önce sesinizi alçaltın. Banka sizin eniştenizinmiş gibi konuşuyorsunuz. Zira babanızın olsa müşteri kaybetmeye tahammülünüz olmazdı. Beni bankadan kovduğunuzu yazılı bildirin, gideyim." dedim. "Ne yapacaksınız?" dedi. "Devlet yazılı konuşur. Sizi ve bankanızı şikayet edebilmem için yazı ispatı lazım." dedim. "Tamam beyefendi imzalamayın siz. Şikayetinize mahsuben ödeme yapabilmemiz için şu belgeyi imzalayın." dedi. Okudum itirazıma ilişkin hakkımı aldım, bu itirazla ilgili gelecekte de bir tazminat vs. hak talep etmeyeceğim falan yazıyordu, imzaladım." 

AİDAT ÜCRETİ ALAMIYORUZ

Küçükoğuz'un faka basmaması Garanti Bankası'nın gerçek niyetinin de ortaya çıkmasına neden oldu. Sözleşmeyi imzalamayan Küçükoğuz, Garanti Bankası Genel Müdürlüğü tarafından aranarak sorunuyla ilgilenileceği bilgisini aldı.

Banka, Küçükoğuz'un "Niçin sözleşme yenileme ihtiyacı hissettiniz" sorusuna ise şu cevabı verdi: "Sözleşmeniz gereği sizden hesap işletim ücreti / yıllık kredi kartı aidatı / dosya masrafı alamıyoruz. Alsak da siz Tüketici Hakem Heyeti'ne giderek ücret iadesi istediğinizde size geri ödeme yapmak zorunda kalacağımız kararlar çıkıyor ve bu nedenle sözleşmenizi yenilemeliyiz. Çünkü hesabınızla ilgili arka planda arşiv, güvenlik vb. hizmet masrafları oluşmaktadır. Bunların tahsilatı için yılda iki kez hesap işletim ücreti alırız. Ama hesabınıza 2 adet otomatik ödeme talimatı verirseniz ve en az 6 ay otomatik ödeme gerçekleşirse o zaman bu tip ücretler alınmaz. "

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık