Ana Sayfa Sultanbeyli BALA’DAN TEM ÇIKIŞI ve MEZARLIK DÜKKANLARINA ELEŞTİRİ

BALA’DAN TEM ÇIKIŞI ve MEZARLIK DÜKKANLARINA ELEŞTİRİ

Has Parti Sultanbeyli İlçe Başkanı Tevfik Bala: Tem Çıkışı Sultanbeyli’ye İkinci Tünel Vakasıdır.

Giriş Tarihi: 11 Mart 2011 Cuma 09:00
BALA’DAN TEM ÇIKIŞI ve MEZARLIK DÜKKANLARINA ELEŞTİRİKuruluş çalışmalarını tamamlayan HAS PARTİ Sultanbeyli İlçe Başkanı Tevfik Bala otoban çıkışı ve mezarlığa yapılan dükkanlar ile ilgili açıklama yaptı. Bu konuda kent adına hayli endişeli olan Tevfik Bala düşüncelerini şöyle dile getirdi:

Bala: Vebaldesiniz. Kurtulamazsınız. Tarih sizi yargılayacak. Tarihin Sultanbeyli sayfasında iyi yazılmayacaksınız!

“Sultanbeyli’ye yapılan üç proje ilçemize hiç bir şey katmadığı gibi, bu gün ve yarınlarda içinden çıkılamayacak sorunlar yumağı çerçevesinde problemler yumağına döndürülüp kentsel açıdan yaşanılır olmaktan çıkarılıyor. Bu kente ve kentliye yeni yükler ve yeni zulümler getiriyor.


Önce tünel vakası yaşamıştık. Çok konuşmuştuk. Ticari kayıplarını vereceği zararlarını dile getirmiştik. Estetik açıdan da hoş olmayacağını belirtmiştik. İki çukur bir kentin bağrına açılmamalıydı. Ticari kayıpları, esnaflarımızın durumu, ilçe dışından ticari amaçlı geleceklerin durumu, neler getirecek, neler götürecek konuşmuştuk. Ama yaşıyoruz ve daha iyi anlıyoruz. Biz bunu o zaman anlamıştık da birileri anlayamamıştı.


Kent meydanı olabilirdi. Ama tünel olmayabilirdi

Kent Meydanı; merkez camii yeniden düzenleyerek, okulları ve hastaneyi ve hatta Kur’an Kursunu başka alanlara kaydırarak bu alan estetik ve kentsel açıdan daha kullanıma elverişli, toprak seviyesi altında kültür salonları, alış veriş merkezleri, oto park yapıp, üstüde halka açık dinlenme alanları konumunda planlanabilirdi. Yapmadılar. Kaybetti Sultanbeyli, ya da kaybettirildi. O yıllarda bir sözümüz vardı “Bir gün biz yönetime gelirsek, Anadolu’nun en büyük patates soğuk hava deposu yapacağız tüneli” diye… Umutluyuz..

Okunamayan “Fatiha”lar sebebiyle onları tarih iyi yazmayacak

Bir başka konu da manevi açıdan yükümlülüklerimizi hatırlatan ve kentin merkezinde, kentin mini akciğeri olan Merkez mezarlıklarının önünün inşaatlarla kapatılması. Bunun için, önceki dönem yüksek sesli muhalefetimizle bu proje askıya alınmıştı. Ne hikmetse bu dönem hemen devreye soktular. Bu konuyu da, okunamayan “fatiha”ları düşünerek tarih iyi yazmayacak sanırım.

Tem Sultanbeyli çıkışı nasıl bir mühendislik düşüncesidir? Anlamış değiliz?

Daha berbat bir Projede, Otoban çıkışının Kent İçine- Fatih Bulvarına bağlanma hadisesi. Nasıl bir mühendislik düşüncesidir anlamış değiliz. Önceki dönemde çıkışı kuzeye vermiştik. Şile bağlantılı olacaktı. Şimdi ne oldu?

Bulvar şu an Trafik yoğunluğunu kaldırabiliyor mu ki; yarın otoban çıkışını kaldırsın. Çıksın bunu biri izah etsin. Bu ne biçim kent ve kentli sevdası? Her gelen sanki Sultanbeyli yaşanılmayacak bir kent olsun diye emek yoğun çaba sarf ediyor. Samandıra çıkışının hali ortada dururken hiç akıl edilemez mi bu?

Bu çıkışın bu halini düzeltmek ve sağlıklı bir hale getirmek için daha çok tahribatlar yapılacak. Bunu yazın bir kenara ve tarihe not düşün.

Bala son olarak; “Buradan bunu belirtmek istiyorum… Elbette ki Otoban çıkışı olmalıydı… İlçemiz için bu elzemdi. Ama böyle bir çıkış olmamalıydı. Kent ve kentli rahat etsin diye yapılmalıydı. Çile ve zülüm çekilsin diye yapılmamalıydı.. Çok yazık, emeğe, paraya ve yarınlarda oluşacak eziyetlere, zaman kayıplarına, akaryakıt giderlerine, oluşacak gürültü-hava kirliliklerine… Bu üç yanlış proje sizi tarihte iyi anlatmayacak. Vebaldesiniz. Bunu bilesiniz… Dostlarımız alınmasın ama bu böyle” diyerek sözlerini tamamladı.
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü TKGM 173. Yaşını kutluyor.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü TKGM 173. Yaşını kutluyor.

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık