Ana Sayfa Gündem Bağış, Sultanbeyli’de dernek açılışı yaptı

Bağış, Sultanbeyli’de dernek açılışı yaptı

Sultanbeyli’de Abdurrahmangazi Mahallesinde bulunan Sinop Gündüzlüler Kültür ve Dayanışma Derneği’nin açılış törenine Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış da katıldı.

Giriş Tarihi: 24 Haziran 2013 Pazartesi 06:21
Bağış, Sultanbeyli’de dernek açılışı yaptı
Avrupa Birliği (AB) Bakanı Egemen Bağış, Almanya ile son zamanlarda yaşanan olayların kriz olarak değerlendirilmesinin doğru olmadığını söyledi. Bağış, “Almanya bizim çok önemli bir müttefikimizdir.” dedi.

Açılış töreni Bakan Bağış’ın kurdele kesimi ile gerçekleştirildi. Açılışın ardından Bakan Bağış, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevaplandırdı. Türkiye ve Almanya arasında yaşanan gelişmelerle ilgili soruları cevaplayan Bağış, sözlerinin çarpıtıldığını ve farklı yönlere çekildiğini söyledi. Bağış, Sarkozy ile ilgili sözlerinde bir espri olduğunu belirterek şöyle devam etti: “Kimse bizden farklı tavır beklemesin. Ülkemizin ve milletimizin çıkarları neyse onu yaparız. Bunlar yanlış bir amaçla farklı alanlara çekilen cümlelerdir. Orada aslında bir espri vardır. Sayın Sarkozy’nin kendi tercihi ile siyaset sonrası seçtiği bir hobiye vurgu vardır. Bunların çok üstünde durmayı gerekli görmüyorum."

Türk milletinin çıkarlarının göz önünde tutulması gerektiğini belirten Bağış, "Biz AB'nin Türkiye’den sorumlu bakanı değiliz. Türkiye’nin AB'den sorumlu bakanı ve başmüzakerecisiyiz. Sayın Başbakanımızın bize verdiği talimat, ‘Diklenmeden dik duracaksınız’ talimatıdır. Onu en iyi şekilde 4 buçuk yıldır gerçekleştirmeye çalışıyoruz." ifadelerini kullandı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın arkalarında durduğu sürece milletin hakkını kimseye yedirtmeyeceklerini vurgulayan Bağış, Sinop'un, AK Parti'yi hiç bir zaman üzmediğini, Sinoplularla ayrı bir gönül bağları olduğunu anlattı.

Büyümeye devam edeceğiz

Sultanbeyli'nin yakaladığı yükselmede de Sinoplular'ın da büyük katkısı olduğunu dile getiren Bağış, şöyle konuştu:

"Türkiye'nin değişiminin en önemli göstergelerinden biri Sinop Cezaevidir. O hapishanede yüzyıllar boyunca düşüncelerden dolayı birçok insan yatmıştır. Bugün Türkiye'nin bu kalkınma sürecinde, Sinop Cezaevi AB fonlarıyla bir müze haline dönüşmüştür. Türkiye kalkınıyor, büyüyor. Atatürk'ün hedef gösterdiği çağdaş medeniyetlerin üzerinde olmak için durmadan reform yapılıyor. Ancak içeride de dışarıda da bundan rahatsız olanlar olabilir. Ama verdiğimiz rahatsızlıktan dolayı özür dileyecek değiliz. Onlara söyleyeceğimiz tek bir şey var; 'Nazar etme ne olur, çalış senin de olur.' Türkiye'nin yükselişini kaldıramayanlara 'gölge etme başka ihsan istemez' diyoruz. Zaten gölgede olanın hiç bir şekilde gölgesi olmaz. Türkiye risk alan ve büyüyen bir ülkedir. Büyümeye devam edeceğiz. AB sürecinde fasıllarımızı engellemek isteyenler olabilir. Onların bize engelleme çabalarına 'gözü namazda olmayanın kulağı ezanda olmaz' diyoruz. Bizim gözümüz, Türkiye'nin daha da yüksek noktalara erişmesinde. Bizim gözümüz, Türkiye'nin çok güçlü, halkının çok müreffeh, halkının çok çağdaş olması yönünde. Kimileri 'duran adam', kimileri 'yatan adam' bile olsa biz 'durmak yok yola devam' diyeceğiz. Türkiye, 'Milli iradeye saygılıyız, seçtiğimiz lideri kimseye yedirtmeyiz' diye haykırıyor."

Almanya bizim önemli bir müttefikimizdir

Almanya’nın Türkiye’nin önemli bir müttefiki olduğunu anlatan Bağış, Almanya ve Türkiye’nin çok güçlü ülkeler olduğunu dile getirdi. İki ülke arasında yaşananları kriz olarak adlandırmanın doğru olmayacağını kaydeden Bağış konuşmasını şöyle tamamladı: "Bu durumu kriz olarak tanımlamak çok doğru değildir. İki ülke arasında bazen bu tür diyaloglar olabilir. Türkiye güçlü bir ülkedir. Almanya’da çok güçlü bir ülkedir. Almanya ile bu konularda farklı fikirlerimiz olabilir. Bunları konuşuruz. İki müttefik olarak da belli bir noktada çözümü gerçekleştiririz. Almanya bizim en çok ticaret yaptığımız, en çok vatandaşımızın bulunduğu önemli bir müttefikimizdir. Almanya’nın yönetimi ile birçok konuda olduğu gibi bu konuda da diyalog ile birçok sorunu aşabiliriz. Kriz olarak değerlendirmek çok doğru değildir. Keza Dışişleri Bakanlığı'mız Almanya’nın Ankara Büyükelçisi'ni çağırmıştır. Bu konudaki görüşleri alınmıştır. Bizim büyükelçimiz de Berlin’de gerekli bilgileri vermiştir. Kimse benden Avrupa Birliği'nin Türkiye’den sorumlu bakanıymışım gibi davranmamı beklemesin. Ana muhalefet partimizin sayın genel başkanı bunu hala idrak edemedi. Kendisinin önüne konulan her şeyi kabul edebilir. Ben ülkemin ve milletimin çıkarlarını her şeyin üstünde tutarım."

Açılışa Ak Parti Sultanbeyli İlçe başkanı Ali Sevinç, Sultanbeyli Belediye başkan yardımcısı H. Abdullah Uçan, meclis üyeleri ve çok sayıda çeşitli derneklerin başkan ve mensupları ile vatandaş katıldı. Program sonrasında tüm davetlilere keşkek ve ayran ikram edildi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık