Ana Sayfa Sultanbeyli A.Yesevi Ortaokulu’ndan ilginç ve örnek projeler

A.Yesevi Ortaokulu’ndan ilginç ve örnek projeler

Sultanbeyli Ahmet Yesevi Ortaokulu ilginç projeleriyle gündemde. Projeler arasında “Eğitim Koçluğu”, “Aile Öğretmenliği”, ”Yaşlılarla Diyalog”, “Bana bir şans verir misin” gibi başlıklar var. Öğretmenlerin imkansızlıklara rağmen büyük özveriyle çalıştığı okulda daha da ilginç olanı okul müdürünün her gün “Küçükçekmece”den gidip geliyor olması.

Giriş Tarihi: 23 Ocak 2013 Çarşamba 05:31
A.Yesevi Ortaokulu’ndan ilginç ve örnek projeler
Eğitim alanında her geçen gün yeni gelişmelere tanıklık ediyoruz. Son yıllarda özellikle kamu okulları eğitime dönük yeni ve farklı projelere imza atıyorlar. Türkiye’de eğitim söz konusu olduğunda birçok kesim karamsar fikirlere sahiptir. Oysa geleceğe dair umutlu olmak için kamu okullarına yakından bakmakta fayda var.

Müdür bey her gün Küçükçemece’den gelip gidiyor!
Sultanbeyli’de faaliyet yürüten Ahmet Yesevi Ortaokulu bunlardan sadece birisi. Yılda yaklaşık birbirinden farklı yirmiye yakın eğitim ve öğretim alanında proje yürüten Ahmet Yesevi Ortaokulu’nda idareci, öğretmen, veli ve öğrenci arasında güzel bir işbirliği sağlanmış durumda. Her gün Küçükçemece’den geliş gidiş yapan okul müdürü Kamuran Turgut’a göre okullarda üretilen projeler çocukların sosyalleşmesinde ve yirmi birinci yüzyıl becerilerini kazanmalarında önemli bir role sahip.

Aile hekimliği’nden ilham alarak “aile öğretmenliği” oluşuturdular

Ahmet Yesevi Ortaokulu’nda öğretmenler, öğrencilere “Eğitim Koçluğu Projesi” adı altında hem derslerinde hem de yaşamlarında gerekli yardımları sağlamakla meşgul. Ayrıca sağlık alanında “Aile hekimliği” uygulamasından esinlenerek “Aile Öğretmenliği” projesini yürütüyorlar. Bu projeyle ailelere rutin ziyaretler yapılarak okul, aile ve öğrenci ilişkileri geliştiriliyor.

Okulda, dedeler torunlarına hayat dersi veriyor
”Yaşlılarla Diyalog” projeleri de var. Bununla yaşlıların tecrübelerinden okul ortamında istifade edilmesi planlanıyor. Okulda dedelerini gören çocuklar bundan çok memnunlar. Üstelik onların hayat tecrübelerinden ziyadesiyle faydalandıklarını ifade ediyorlar.

“Umut Kapakları” umut oldu
Öğrencilerin severek iştirak ettikleri projelerin başında “Umut Kapakları Projesi” gelmekte. Bununla engelli bir vatandaşımıza tekerlikli sandalye hediye etmişler.

Suriye’li arkadaşları için el ele verdiler
Ayrıca Suriyeli mülteciler için başlattıkları yardım kampanyaları da dikkat çekici. Çevreden topladıkları battaniye, sünger yatak ve elbiseleri Suriyeli mültecilere göndermişler.

Bana bir şans verir misin?
“Bana bir şans verir misin” projesiyle de ara sınıflarda okuma yazma güçlüğü çeken arkadaşlarına öğretmenlerinin de yardımlarıyla eğitimlerine katkı sunuyorlar. Temiz Çevre Temiz Toplum, English Fun Corner, Bir Çocuk Bir Kitap ve Değerler Eğitimi gibi daha birçok alanda faaliyetlerini büyük bir gayretle yürüten üstelik bunları kıt imkânlarıyla başaran bu tür kamu okulların olması kuşkusuz umut verici.

Her okula örnek olmalı

Okulları sadece öğretimin yapıldığı sıkıcı bir ortam olmaktan çıkaran,  okulu yaşamın bir parçası olarak gören ve çocukları aileleriyle ve çevresinde yaşayan farklılıklarla bütünleştiren bu türden eğitim içerikli sosyal projelere ihtiyaç vardır. Sultanbeyli Ahmet Yesevi Ortaokulu’nda okuyan öğrenciler, idareciler, öğretmenler ve veliler şimdilik bunu başarmış durumda. Şimdi beklenen ise diğer kamu okullarında da bu tür projelerin yaygınlaşması…
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü TKGM 173. Yaşını kutluyor.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü TKGM 173. Yaşını kutluyor.

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık