Ana Sayfa Tuzla AK Parti’den istifa eden Demirci’den çarpıcı açıklamalar

AK Parti’den istifa eden Demirci’den çarpıcı açıklamalar

Noter aracılığıyla partisinden istifa eden Tuzla eski Belediye Başkanı ve Belediye Başkan Aday Adaylarından Mehmet Demirci, istifasıyla ilgili İlk Haber Gazetesinden Arslan Ariç’e önemli açıklamalarda bulundu.

Giriş Tarihi: 20 Şubat 2014 Perşembe 14:49
AK Parti’den istifa eden Demirci’den çarpıcı açıklamalar
Neden aday adayı oldum

Tuzla’dan neden aday adaylık için talep açtığını, neden istifa ettiğini ve istifa için bu güne kadar neden beklediğini İlk Haber’den Arslan Ariç’e anlattı Demirci “Ben Tuzla'da neden aday adayı oldum. Tuzla'da geçtiğimiz dönem içerisindeki uygulamalarla ilgili benim de tespit etmiş olduğum bir takım uygun olmayan şeyler ya da Tuzla'nın bizim daha önce ortaya koymuş olduğumuz vizyonuyla alakalı yapılması gereken işlerde eksiklikler olduğunu ve doğru yapılmadığını gördük, onun içinde tekrar aday adayı olma ihtiyacı duyduk. Tabi bu aday adaylığı değerlendirme süreci tamamlandı. Bu süreç içerisinde Tuzla'daki bir çok insan mevcut sıkıntıları gerek İl başkanlığına gerekse genel merkeze ilettiler. Ancak değerlendirme sonunda tekrar mevcut başkanımızın devam edeceğine karar verilmiş oldu.

Tuzla’da benim çok emeğim var

Tabi Tuzladaki mevcut uygulamalardan kaynaklanan sıkıntılar dolayısıyla biz zaten aday adayı olmuştuk. Bu sıkıntıların da önümüzdeki dönemde devam edeceğini gördüğümüz için bugüne kadar da adayın belki değiştirilme olasılığı olabilir diye de bekledim. Teşkilatlarda bu yönde sıkıntılar olduğunu biliyorum. Geldiğimiz noktada bizim çıkışımız bir küsme , partinin kararına karşı bir şey değil. Tuzla'da benim çok emeğim var. 10 yıl Başkan Yardımcılığı yapmışım, 5 Yıl başkanlık yapmışım. Bir nevi Tuzla benim bir parçam gibi. Tuzla'da daha iyi şeyler olacağı mümkün iken bunların yapılmamış olması beni de üzdü.

Kamuoyu araştırması ve istifa süreci

Netice itibariyle Tuzla'da kamuoyu araştırması yapma ihtiyacı duydum. Biz böyle görüyoruz ama Tuzla'da gerçekten böyle bir ihtiyaç var mı diye. Yaptığımız araştırmada da benzeri şeyleri görmüş olduk.  Netice itibariyle ben şahsen tabi Tuzla'da verilmiş olan kararın hatalı bir karar olduğunu düşündüğüm için de bugüne kadar düzeltilebileceğini ümit ediyordum. Düzeltilmeyince çok büyük ümitlerle umutlarla daha kuruluşundan bir üyesi olmaktan gurur duyduğum partimden istifa etmek zorunda kaldım. Bugün itibariyle istifa ettim. Tabi kolay bir karar değil ama benim inancım o ki nerden ve kimden gelirse gelsin bir yanlış varsa ona seyirci kalınmamalı gerektiğini düşündüm. Felsefem bu. Tuzlada bir hayati konuda böyle hatalı bir konun olmuş olmasına benim bu dönemde rıza göstermeyeceğimi düşünerek bugün partimden istifa ettim

Bağımsız adaylık konusu

Her hangi bir şekilde adaylık düşünüp düşünmediği, düşünmesi durumunda bağımsız mı başka bir partiden mi aday olacağı konusundaki soruya ise Demirci” Bağımsız, yada başka bir partiden adaylık konusunda çok talepler var. Gerçekten de Tuzla'da böyle bir ihtiyaç olduğunu görüyorum. Ancak daha henüz kararımı vermedim.  Bağımsız aday mı olurum, başka bir partiden mi olurum, yoksa seyirci mi kalırım daha henüz onun kararını vermedim, bu hafta sonu ailemle birlikte oturup kararımızı veririz. Bugüne kadar bir çok büyüğümüzle istişarelerle bulunduk. Pazartesi gününe kadar nihai kararımızı vermiş oluruz. Netice de bunca hizmet ettiğiniz Tuzlaya insan hakikaten hizmet etmek istiyor. Tuzla için düşündüğümüz vizyonun gerçekleşmesi için çaba göstermek isterim. Siyasetle ilgili sadece Tuzla ile ilgili değil. Fiili olarak siyasete girdiğimizde ülke şartları bizi siyasete sürüklemiş oldu. Dolayısıyla ülke şartları ile ilgili durum devam ettikçe de siyasetle alakalı hizmetimizde mutlaka da devam edecektir.

Aday değerlendirme konusu

Demirci, aday belirleme konusunda ise şunları söyledi “ Aday belirleme konusunda ortaya bir objektif kriter konulmaması insanı üzüyor. Burada sadece AK Parti için değil, tüm partiler için söz konusu. Adayları değerlendirirken Milletvekiliği için Milletvekilerine objektif kriterler koyarsınız ve bu kriterlere göre seçersiniz. Belediye başkanlığı içinde herkesin kabulleneceği kriterler koyarsınız ve onlara göre değerlendirirsiniz. Tabi bu tür şeylerde bizim siyasi parti sisteminden kaynaklanan problemler var. İşte merkezi anlayış bizde de var. O mana da objektif kriterler olmayınca, verilen kararlar sizce yanlış olduğuna inandığınız karar başkaları tarafından doğru görülebiliyor. Halbuki herkese göre bir kriter değil herkesin kabullendiği objektif kriter olmuş olsa ve ona değerlendirilmiş olsa herkeste buna özen gösterir ve herkesin içi rahat eder”

Başkan adayı tercihi doğru değil

Belediye Başkanına karşı bir rahatsızlık olduğu konusunda ki görüşlere ise Demirci “Bu belediye başkan'ın şahsı ile alakalı değil, uygulamalarıyla alakalı belki kendisi ile ilgili bir takım halka yaklaşımıyla alakalı da olabilir, bir uygulama şeklinde görebiliriz, böyle bir sıkıntı olduğu gözleniyor, tarafımızdan da gözlendi. Genel kanaat o ki buradaki tercih doğru değil.

Bu güne kadar neden bekledi

“Benim bu süreç içerisinde bugüne kadar beklememin sebebi oydu. Yapılan hatadan geri dönülür diye. Fakat bu gerçekleşmeyince yapacak bir şey yok. Ben son olarak bir kaç gün önce de İl Başkan Yardımcısına ilettim. Böyle bir durumun olduğunu. Karar yeniden gözden geçirilmemesi halinde benim de kendime göre prensiplerime göre hareket edeceğimi ifade ettim. Bundan sonra da daha bir şey olmaz.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık