Ana Sayfa Sultanbeyli Ahmed Ziyâuddîn Gümüşhanevî Sultanbeyli’de Anılıyor.

Ahmed Ziyâuddîn Gümüşhanevî Sultanbeyli’de Anılıyor.

Sultanbeyli Belediyesi ile Gümüşhane İli ve İlçeleri Yardımlaşma Derneği (Gümüşder), vefatının 118. yılında AHMED ZİYÂUDDÎN GÜMÜŞHANEVÎ HAZRETLERİ’Nİ anıyor.

Giriş Tarihi: 18 Şubat 2011 Cuma 12:13
Ahmed Ziyâuddîn Gümüşhanevî Sultanbeyli’de Anılıyor.

Osmanlı Devleti’nin son döneminde yaşamış, İstanbul’un manevi şahsiyetlerinin önde gelen isimlerinden olan, padişahların dahi kendisine hürmet ettiği büyük alim Ahmed Ziyâuddîn Gümüşhanevî Hazretleri’nin hayatı, eserleri, ilmi ve sosyal yönünün anlatılacağı etkinliğe Prof. Dr. M. Cevat Akşit ve Prof. Dr. İrfan Gündüz konuk olarak katılıyor.


Program: Vefatının 118. Yılında Ahmed Ziyâuddîn Gümüşhanevî
Tarih: 20 Şubat 2011 - Saat:19.00
Yer: Sultanbeyli Kültür Merkezi


İletişim:0216 564 13 00

Ahmed Ziyâuddîn Gümüşhanevî  Kimdir?

Asıl İsmi Ahmed bin Mustafa, künyesi Ziyâeddîn olup, Gümüşhânevî diye meşhûrdur. Babası Emirler sülâlesinden Mustafa Efendi’dir. 1813 (H.1228) tarihinde Gümüşhane’nin Emirler Mahallesi’nde doğdu.

Ondokuzuncu yüzyıl gibi Osmanlı Devleti’nin çalkantılı, buhranlı bir devrinde yaşamış olan Gümüşhânevî Hazretleri, tarikat anlayışı, tekkesi, irşad hususiyeti, bir milyondan fazla müridi, padişahlar nezdindeki nüfûzu, tasavvuf, fıkıh ve hadise dair eserleri ve dünyanın çeşitli bölgelerine gönderdiği yüz on altı halifesiyle günümüzde de halen canlılığını muhafaza eden bir tesir ve şöhrete sahiptir.

Ziyâeddîn Gümüşhânevî hazretleri halk arasında Doksanüç Harbi diye bilinen harbe, talebeleri ile birlikte iştirâk etti. İslâm askerine mânevî yardımlarda bulundu. Sonra harbin yavaşlaması üzerine Of’a geldi. Ramazan ayı boyunca birçok kimseyi sohbetleriyle irşâd edip yetiştirdi. Bayram sonrası tekrar Batum Cephesi’ne gitti ve bizzat silâhı ile harbe iştirâk etti.

Ömrünü, İslam’a ve insanlara hizmetle geçiren Gümüşhânevî Hazretleri, (7 Zilkâde) 13 Mayıs 1983 sabahı hakkın rahmetine kavuştu.

Süleymâniye Câmi-i Şerîfi avlusunda, Kânûnî Sultan Süleymân Han türbesinin kıble duvarına bitişik demir parmaklıklarla çevrili kabrinin ayak ucu kitâbesinde; “Muhaddisîn-i kirâmdan, fahr-ül-meşâyih Gümüşhâneli el-Hac Ahmed Ziyâeddîn Efendi Hazretlerinin rûh-ı mukaddislerine el-Fâtiha” yazılıdır.

Ziyâeddîn Gümüşhânevî hazretlerinin eserlerinden bâzıları şunlardır:
1) Râmûz-ül-Ehâdîs, 2) Garâib-ül-Ehâdîs, 3) Hadîs-i Erbaîn, 4) Câmi-ul-Usûl, 5) Rûh-ul-Ârifîn, 6) Mecmûât-ul-Ahzâb, 7) Kitâb-ul-Ârifîn, 8) Necât-ül-Gâfilîn, 9) Netâic-ül-İhlâs,
10) Câmi-ül-Menâsik, 11) Câmi-ul-Mutûn, 12) Vasiyetleri.
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü TKGM 173. Yaşını kutluyor.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü TKGM 173. Yaşını kutluyor.

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık