Ana Sayfa Gündem 2B tebligatları vatandaşlara ulaşmaya başladı

2B tebligatları vatandaşlara ulaşmaya başladı

İstanbul’da orman vasfını kaybetmiş (2B) alanlarındaki taşınmazların, hak sahiplerine satışı başladı. İstanbul Defterdarlığı tarafından satış işlemi için hak sahibi olan 82 bin 105 kişiden 80 bin 492 kişiye tebligat gönderilmeye başlandı. Sultanbeyli Adil Mahallesinde birçok 2B kullanıcısına tebligatlar ulaştı. Diğer mahallerde bulunan vatandaşlara da önümüzdeki günlerde ulaşması bekleniyor.

Giriş Tarihi: 16 Mayıs 2013 Perşembe 10:36
2B tebligatları vatandaşlara ulaşmaya başladı
Hak sahiplerinin, tebligatı aldıktan sonra 3 aylık süreleri olacak. Sürenin geçirilmesi halinde haklar kaybedilmiş sayılacak. Vatandaşların açılan dava sonucunda iptal edilen tapuları da herhangi bir bedel ödemeden iade edilecek. İstanbul’da bu kapsamda 21 bin 109 vatandaş iade talebinde bulundu. Satış işlemi için 2B Satış Ofis’leri kurduklarını belirten İstanbul Defterdarı Bekir Bayrakdar, şu bilgileri verdi: “Her hak sahibi vatandaşımıza tebligatta bulunacağız. Vatandaşlar tebligatları aldığında Defterdarlık binasında oluşturduğumuz satış ofisine gelerek, satış işlemlerini buradan sonuçlandıracak. Tebligatlarda öncelikle satış bedelinin yüzde 70’ini kendilerine göndereceğiz. Tarım alanlarında yüzde 20 ilave indirim var. 400 metrekarenin altında birden fazla taşınmazı varsa hangisinde yüzde 20 indirimden faydalanmak istiyorsa veya arazisini tarımsal alanda kullandığını söylüyorsa bize bildirimde bulunacak, biz de yüzde 20’lik ilave indirimden faydalandıracağız. Süreç tamamlandıktan sonra vatandaşlara hak sahipliği belgesi veriyoruz. Hak sahipliği belgesiyle tapu idaresinden rahatlıkla tapu alınabilecek.” Tebligatların peyderpey gönderildiğinin altını çizen Bayrakdar, kendilerine tebliğ ulaşmayanların ise Defterdarlık’a gelerek tebligatlarını elden alabileceklerini ve işlemlerini hızlı şekilde sonuçlandırabileceğini söyledi. Hak sahibine yerin tarım alanı olması durumunda, bedelin tamamı üzerinden ilave yüzde 20 indirim daha yapılacak. Bedelin peşin ödenmesi durumunda yüzde 20 daha indirim uygulanacak.

Yasal Uyarı: Yayınlanan haberin tüm hakları GERÇEK VİZYON GAZETESİ’ne aittir. Kaynak gösterilmeden ve kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık