Ana Sayfa Pendik 220 Ayeti ezbere okudu

220 Ayeti ezbere okudu

Pendik Ömer Çam Erkek Anadolu İmam-Hatip Lisesi öğrencileri arasında ilk kez “Ezbere Âyet Okuma Yarışması” düzenlendi.

Giriş Tarihi: 16 Mayıs 2013 Perşembe 10:39
220 Ayeti ezbere okudu
Ezbere Ayet Okuma Yarışması Yapıldı

Pendik Yunus Emre Kültür ve Sanat Merkezinde düzenlenen tören İstiklal Marşının okunması ve akabinde Okul öğretmenlerinden Salih Akyüz’ün Kur’an-ı Kerim Kıraati ile başladı. Okulun tarihçesi ve bugünkü konumu hakkında tanıtım filmi sunuldu.

Okul Müdürü İhsan Erkul kısa bir konuşma yaparak “teşriflerinizden dolayı hepinize teşekkür eder, hoş geldiniz diyorum” dedi. Erkul konuşmasına şöyle devam etti; “Ulvi bir gaye için bir arada olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Dini hayatın iki önemli dayanağı vardır. Biri Kur’an diğeri Sünnettir. İmam-Hatip Liselerinde müfredat bakımından öğrencileri hafız yapmak zordur. İşte bizimbaşlattığımız bu usul, konularına göre âyetleri mealleriyle birlikte ezberlemekle belli ölçüde Kur’an ezberleyerek bilgi sahibi olabilecek konuma gelmekteler. Bu günün Rabbimizin rızasına uygun olmasını diliyorum’’ dedi.

Pendik İlçe Milli Eğitim Müdürü Recep Dernekbaş ta yaptığı konuşmada; “Bitmez-tükenmez bir ilim kaynağı Kur’an, insanların sağlam bir imana sahip olmasına vesile olan Yüce bir Kitaptır’’ dedi.

Dernekbaş konuşmasını şöyle sürdürdü; “Değişen dünyada Kur’ana başvurmamız, öğütler almamız lazımdır. İlkelerini gönlümüze, kalbimize nakşetmemiz lazım. Kur’ana uymak, hayata daha canlı bağlanmak demektir. Bu yarışmada emeği geçen Okul Müdürü, öğretmenleri ve emeği geçen herkese teşekkür eder selamlarımı sunarım’’ dedi.

Pendik Belediye Başkanı Salih Kenan Şahin de yaptığı selamlama konuşmasında; “Şehrimizde İmam Hatip Okullarının sayısı arttı. Kapılar açıldıkça talep artacak. Bu konuda hazırlıklarımız tam. Kuran Kurslarımızda toplumun ihtiyaçlarına paralel olarak açılıyor. Kur’anla buluşmak için güzel imkanlar oluşuyor. Kutlu Doğum Haftası nedeniyle önemli programlar yapılarak dolu-dolu geçti. Üç Aylara girdik. Bu etkinlikler birbirini takip edecek. Tüm Annelerimizin Anneler Gününü kutluyor, mazlumların gözyaşını dindirmeye memur nesillerden olun diyorum’’ dedi.

İslam Barış Demektir

Prof. Bayraktar Bayraklı da “ Kur’an konulu” bir konuşma yaparak Kur-an'ın isimleri üzerinde durdu. Bayraklı; “Kur’an-ı Kerim’in birçok ismi var. Kur’an, Furkan, Zikir.. gibi. Kur’an; okumak anlamına gelir. Furkan; Hakla batılı, doğru ile yanlışı ayıran demektir. Zikir; Öğüt veren, düşündüren anlamına gelir’’ dedi.

Bayraklı konuşmasını şöyle sürdürdü; “Kur’an eğitim sisteminde bir devrim yapmıştır. Hz. Peygamberden önceki peygamberler ‘dinle’ derdi. Ama Hz. Peygamber ‘oku’ dedi. Medeni toplumlar okuyarak yükselirler. Kur’an bir din koydu. Adı, İslam. Kur’an İslam, İslam Kur’an demektir. İslamın manası barış demektir. Kur’an dünyaya barışı getirdi. Yani güven, teslimiyet, rahmet ve barış anlamlarına gelen İslamı getirdi. Kur’an haklar beyannamesidir’’ dedi.

Ramazan Satılmış 220 Âyeti Ezbere Okuyarak Birinci Oldu

Nihat Morgül, Nurettin Akgüç, Ahmet Doğanay ve Sezgin Çakırdan oluşan jüri yerini aldı. En az 66 âyet ezberleyip müsabakaya katılmaya hak kazanan 33 öğrenci âyetleri okumaya başladı. Yarışmaya katılan öğrenciler, Jürinin yaptığı değerlendirme sonucunda şu şekilde derecelendirilerek ödüllendirildiler;

1-Ramazan Satılmış (220 âyet ezberledi)10. Sınıf öğrencisi; ücretsiz yurt dışı tam burslu üniversite, 14 gram altın, ücretsiz gezi, kitap seti.

2-Adem Sarı (181 ayet ezberledi) 12. Sınıf; umre, 11 gram altın, ücretsiz gezi, kitap seti.

3-Sezer Dikmen (156 âyet ezberleyerek) 12. Sınıf; umre, 8 gram altın, ücretsiz gezi, kitap seti.

4-Fethullah Bayraktar 10. Sınıf; umre dershane,1 tam altın, ücretsiz gezi, kitap seti.

5-Enes Çelik 9. Sınıf; umre, dershane,1 yarım +1 çeyrek altın, ücretsiz gezi,   kitap seti.

6-İsa Cazoğlu 9sınıf; umre,   dershane,   2 çeyrek,  ücretsiz gezi,   kitap.

7-Salih Akaslan 11. Sınıf;  umre, dershane, 2 çeyrek, ücretsiz gezi, kitap

8-Bayram Aydın 9.sınıf;  umre, dershane,  2 çeyrek, ücretsiz gezi, kitap.

9-A. Zahit Akçay 12. sınıf;  umre,  dershane,  2 çeyrek,  ücretsiz gezi, kitap.

10-Ramazan Köse 12. Sınıf; umre, 2 çeyrek,  ücretsiz gezi, kitap.

 

Diğer öğrencilere de muhtelif hediyeler takdim edildi

Programa; Pendik Kaymakamı Cafer Odabaş, Pendik Belediye Başkanı Salih Kenan Şahin, Tuzla Belediye Başkanı Şadi Yazıcı, Pendik İlçe Milli Eğitim Müdürü Recep Dernekbaş, Maltepe İlçe Milli Eğitim Müdürü Faik Kaptan, Eğitim-Bir Sen İstanbul 4 No.lu Şube Başkanı Talat Yavuz, İstanbul İl Belediye Meclisi Üyesi Mehmet Topal, Prof. Dr. Bayraktar Bayraklı, Prof Dr. Kamil Çam, Doç Dr. Zeki Bayraktar, Pendik Belediye Başkan Danışmanı İbrahim Ciminli, Pendik İlçe Milli Eğitim Şube Müdürleri Yıldırım Demirci ve Necip Doğan, Pendik ve Tuzla ilçelerinden çok sayıda kurum yöneticisi, öğretmen, öğrenci, veli ve davetliler katıldı. Haber: Abdullah Yadigar

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık