Ana Sayfa Gündem 2-B arazi satışlarına yeni düzenleme

2-B arazi satışlarına yeni düzenleme

Yasaya göre, taşınmazın 400 metrekareye kadar olan kısmı için rayiç bedeli yüzde 50`si üzerinden hesaplanacak.

Giriş Tarihi: 31 Ocak 2013 Perşembe 08:35
2-B arazi satışlarına yeni düzenleme
2-B arazilerinin satışında, taşınmazların 400 metrekareye kadar olan kısmı, rayiç bedelin yüzde 50`si esas alınarak hesaplanacak.

TBMM Genel Kurulu’nda, Orman Köylülerinin Kalkınmalarının Desteklenmesi ve Hazine Adına Orman Sınırları Dışına Çıkarılan Yerlerin Değerlendirilmesi ile Hazineye Ait Tarım Arazilerinin Satışı Hakkında Kanun`da değişiklik yapan teklif, kabul edilerek yasalaştı.

Yasaya göre, hak sahiplerine doğrudan satılacak taşınmazların bedeli, taşınmazın 400 metrekareye kadar olan kısmı için rayiç bedelin yüzde 50`si; fazlası için rayiç bedelin yüzde 70`i üzerinden hesaplanacak. Birden fazla taşınmazda hak sahibi olunması halinde, yüzde 50 satış bedeli hesaplaması, hak sahibinin tercih edeceği sadece bir taşınmaz için uygulanacak.

Bir taşınmazdaki hak sahipliğinin devredilmesi halinde yüzde 50 satış bedelinin hesaplanması, taşınmazın sadece 400 metrekaresi için ve hak sahipleri hisseleri oranlanarak uygulanacak. Daha önce başvuru bedeli yatırmadan yapılan başvurular ile bundan sonra yapılacak başvurular, başvuru bedeli alınmaksınız geçerli kabul edilecek. Önceki kanunda, 2-B arazisinin satış bedelinin tamamı rayiç bedelin yüzde 70`i üzerinden hesaplanıyordu.
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık