Ana Sayfa Gündem Pendik’te Mevlâna’yı Anma Programına Yoğun İlgi

Pendik’te Mevlâna’yı Anma Programına Yoğun İlgi

Pendik Anadolu Lisesi Mevlâna Celâleddin-i Rûmî’nin ölüm yıl dönümü nedeniyle ‘’Mevlânayı Anma’’ Programı düzenledi.

Giriş Tarihi: 26 Aralık 2012 Çarşamba 03:58
 
Pendik’te Mevlâna’yı Anma Programına Yoğun İlgi
Pendik Anadolu Lisesi Konferans Salonunda düzenlenen programı Milli Eğitim Bakanlığı Müfettişleri, Okul Müdürü Muhammed Emin Dönmez, Okul Müdür Yardımcıları, Öğretmenleri ve öğrenciler birlikte izlediler.

İstiklâl Marşının okunmasıyla başlanan programda; Milli Eğitim Bakanlığı Baş Denetçisi (Müfettişi) Yusuf Ziya Özcan coşkulu bir konuşma yaptı.

Salonu dolduran kalabalığın büyük çoğunluğu öğrenciler olunca Baş Denetçi Y. Ziya Özcan öğrencilerin hoşuna gidecek konuşmalar yaptı. Özcan; ’’Ben şimdiye kadar hep öğretmenlere hitap ettim. İlk defa böyle bir öğrenci topluluğu önüne çıkmam beni duygulandırdı’’ dedi.

Baş Müfettiş Öğrencilerden Tam Not Aldı

Özcan konuşmasına şöyle devam etti; ‘’Bir Profesör arkadaşım anlattı. Her bayram arifesi bir gurup öğrenci öğretmenlerinin kabrini ziyaret ediyordu. Bir defasında onlara sordum. Bu öğretmenin özelliği ne idi?

– İçi sevgi dolu idi, dediler. İşte öğrenciler içi sevgi dolu olan, not’u bol olan öğretmeni çok severler, değil mi?’’ Bunun üzerine öğrenciler alkışla karşılayarak tam not verdiler.

Özcan konuşmasını şöyle sürdürdü; ‘’Kutsallarımıza saldırmayan herkesi seveceğiz. Mevlâna’yı iyi anlamamız lazım. Mevlâna diyor ki; -Gel, gel, ne olursan ol yine gel. Pakistanlı Şair Muhammed İkbal, bir uçak seyahati sırasında Türk Semalarından geçerken saygı olarak ayağa kalkıyor. Mevlana’nın ülkesinden geçerken ben oturmaktan hayâ ederim, diyor. Ben Mevlâna sevgisini, Çanakkale ruhunu taşıyan bu gençliğe güveniyorum’’ dedi.

Mevlâna Yüzyıllar Ötesine Nefesi Ulaşmış Büyük Zat

Pendik Anadolu Lisesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Jale Demirci yaptığı açılış konuşmasında; ‘’Yedi yüz yıl önce yaşamış ve yalnız yaşadığı asra değil yüzyıllar ötesine sesiyle nefes vermiş bu büyük zat, 191 devletin üyesi olduğu UNESCO tarafından 2007 Mevlana'yı Anma Yılı olarak kabul edilmiş ve anılmıştır.’’ dedi.

Demirci; ‘’Vahşetin, ızdırabın, savaşın, kinin, nefretin kol gezdiği bir çağda gönlünde sevgi, şefkat, aşk tohumları yeşerten; bütün dünyanın ve bütün asırların hastalıklı bünyelerine, çaresiz gönüllerine ferahlık veren Mevlana sevgisidir. Yaşamı boyunca Kuran ve Ehl-i sünnet çizgisinde yaşayan Mevlana'yı ilahi aşkın en derin sırlarına erdiren Şemsi Tebrizi’dir. Şems o zamanın en yüksek İslami ilimleriyle tefsir, hadis, fıkıh, felsefe ve kelam bilgileriyle donanmıştır. Artık güneş ile ay teşbihiyle, Şems ile Mevlana isimleri birlikte zikredilir olmuştur’’ dedi.

Pendik Anadolu Lisesi Öğrenci Korosu tarafından Tasavvuf Musikisi sunuldu. Pendik Anadolu Lisesi Müdürü Muhammed Emin Dönmez’in teşekkür konuşmasının ardından program sona erdi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık