Ana Sayfa Gündem Beykoz’da 2013’ün sürprizi Kanal Riva

Beykoz’da 2013’ün sürprizi Kanal Riva

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, 2023 yılı projesi olarak hazırlanan ve Avrupa Yakası'nda bulunan Kanal İstanbul'un bir benzerini de ilçedeki Riva Deresi'nde yapacaklarını açıkladı.

Giriş Tarihi: 7 Ocak 2013 Pazartesi 05:21
 
Beykoz’da 2013’ün sürprizi Kanal Riva
Beykoz'un kuzeyinde bulunan ve 28 kilometre uzunluğa sahip olan Riva Deresi'nin uzunluğu ve doğasıyla ilgi çektiğini belirten Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, burada Karadeniz'den itibaren 15 kilometre uzunluğunda bir kanal yapacaklarını ve Anadolu Yakası için önemli bir turizm merkezi kuracaklarını açıkladı.

2013 yılı sürprizi olarak nitelendirdiği projenin adını "Beykoz Kanal" olarak açıklayan Çelikbilek, projenin sonlanmasıyla yatların ve teknelerin 15 kilometre içeri girebileceğini kaydetti.

Projenin özel sektör ve belediyenin müşterek projesi olduğunu söyleyen Başkan Yücel Çelikbilek, 5 metre derinlikte olacak ve yat ile teknelerin rahatlıkla manevra yapabileceği genişlikte olacak Beykoz Kanal Projesi için proje aşamasında olduklarını ve imar planları üzerinde çalışma yaptıklarını belirtti.

Projenin yürütüleceği alan kuzey otoyolu ve üçüncü köprüye yakınlığıyla dikkat çekiyor. Proje bölgede bulunan Riva Köyü ve Beylik Mandıra bölgesinin de değerlenerek vatandaşlara yeni gelir kapısı açacak ayrıca 5 bin kişiye istihdam sağlayacak.

12-15 metre uzunluğundaki teknelerin hareket etmesine imkan sağlayacak genişlikte ve derinlikte olacak kanalın örneklerine Berlin Brandenburg ve Canal New York'da rastlanabiliyor. Doğa turizmine uygun olarak inşa edilecek oteller ile İstanbullulara yeni bir nefes aldıracak. Haber: Kader Gür – Dost Beykoz

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık