Ana Sayfa Sancaktepe Aşık Veysel Sancaktepe’de Anıldı

Aşık Veysel Sancaktepe’de Anıldı

Halk Ozanı Aşık Veysel Şatıroğlu ölümünün 38’inci yılında Sancaktepe Belediyesi tarafından 22 Mart Salı Günü, Samandıra Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen bir programla anıldı.

Giriş Tarihi: 24 Mart 2011 Perşembe 15:03
 Aşık Veysel Sancaktepe’de Anıldı

Halk Ozanı Aşık Veysel Şatıroğlu ölümünün 38’inci yılında Sancaktepe Belediyesi tarafından 22 Mart Salı Günü, Samandıra Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen bir programla anıldı. Anma etkinliğinin ardından özgün müziğin sevilen sanatçısı Erkan Oğur ve İsmail Hakkı Demircioğlu sevenlerine unutulmaz bir gece yaşattı.

Başkan İsmail Erdem, anma etkinliğinde yaptığı konuşmasında, millete mal olmuş tarih sayfalarından yer alan ve tarih şahsiyetlerinden biri olan Anadolu’muzun bağrından çıkmış insan ve toprak sevgi ile tanımış birlik ve beraberlik adına önemli dizeleri olan Âşık Veysel’i burada anmaktan onur duyduğunu söyledi. Başkan Erdem, genç nesile geçmiş değerimiz olan Türk Halk Ozanı Edebiyatı’nın anlatılması ve tanıtılması gerektiğini, bu kültürümüz gelecek kuşaklarla aktarmanın kendilerinin en büyük görevi ve sorumluluğu olduğunu vurguladı.

Araştırmacı- Yazar Ahmet Özdemir ise Halk Ozanı Aşık Veysel’in hayatını anlattı. Aşık Veysel’in hayatından yaşanmış ilginç kesitler sunan Özdemir, Aşık Veysel’in zamanın koşullarında anlatılanların tersine zor ve çetin şartlarında hayatını sürdürdüğünü bu karşın içindeki sanat aşkının daha da artarak sürdüğünü söyledi. Özdemir, birçok devlet adamının, siyasetçinin ölümünden sonra unutulduğunu isminin dahi hatırlanmadığını ama Aşık Veysel’in öldükten sonra isminin gün geçtikçe Türkiye’nin dört bir tarafına yayıldığını Türkülerinin herkesçe bilinir olduğunu, isminin birçok okula, kültür merkezine verilmesinin bunun en güzel örneği gösterilebileceğini ifade etti.

Ardından Türk Halk Müziği’nin sevilen sanatçısı Erkan Oğur ve İsmail Hakkı Demircioğlu programın devamında unutulmaz bir konser verdi. İki sanatçı en tanımış türkülerinden olan  ‘Mecnun’um Leyla’mı Gördüm’,’Bülbülüm Altın Kafeste’,’Zülfü Kaküllerin Amber Misali’ gibi tanınmış türkülerini sevenleriyle paylaştı. Türkülere hep birlikte eşlik eden katılımcılar, hatırlarında kalacak bir gece yaşadılar.

Anma programa Başkan İsmail Erdem, Ahmet Özdemir, Sanatçı Erkan Uğur, Sanatçı İsmail Hakkı Demircioğlu, STK temsilcileri, başkan yardımcıları, birim müdürleri ve çok sayıda Sancaktepeli vatandaşlar katıldı.

Konser sonrası Başkan İsmail Erdem, Ahmet Özdemir, Erkan Oğur ve İsmail Hakkı Demircioğlu’na günün anısına bir demet çiçek sundu.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık